Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Kadın – Erkek / İlişkiler / Aile ilişkileri

Aile ilişkileri

Aile ilişkileri ailenin yapısını anlamak başlamalıdır. Bunun için şu soruyu sormalıyız ; Aile ilişkileri nasıl olmalı ?Her ferdin aile içindeki yapısal görevi ebeveynlerin davranışsal hareket özelliklerine göre şekillenir. Çocukların anne ve babayı rol model olarak aldığı durumlarda ana yapı olan anne ve babanın davranışları çok önemlidir. Aile yapısı davranışsal özellikleri insanların temel ilişkilerinin alt yapısını kurmasını sağlar. Bu sağlıklı aile ilişkileri oluşmasının temelidir. Fertlerin aile içerisinde kendini net bir şekilde dile getirebileceği ortamın olmasını, kişilerin kendini daha iyi bir şekilde ifade etme ve öz güven içerisinde yetişmesini sağlar. Sağlıklı aile ilişkileri, bireylerin öz güveni yüksek olan karakterlerin ise ebeveynlerinde gördükleri yanlışları ve eksiklikleri kendi çocuklarına uygulamamaya dikkat edebilirler.

aile içi ilişkiler ve iletişim

Aile içerisindeki kavgalar, huzursuzluklar ve maddi problemler yüzünden bu alt yapı eksikliği oluşarak, fertlerin kendini kalitesiz, eksik, değersiz hissetmesine sebep olabilir. Bunlar sağlıklı aile ilişki oluşmasını engeller. Bu akademik olarak ve sosyal olarak eksik bireylerin türetilmesine sebep olur.

aile ilişkileri önemi

Aile problemleri :

Aile ilişkileri içerisindeki problemleri 5 başlık da inceleyebiliriz.

1-Kötü alışkanlıklar ; (Kumar , uyuşturucu vs gibi)

2-İletişim problemleri;

3-Şiddet

4-İstismar , Baskı

5-İhmal edilme

aile ilişkileri

  • Kötü Alışkanlıklar;

Kötü alışkanlar Aile ilişkileri içerisinde bir çok anlama gelebilir. Bir aileyi bir arada tutmasını engelleyecek bir çok problem olabilir. Bunlardan en önemlileri içki, kumar , uyuşturucu gibi hayatın dengesini bozacak etkenlerdir. Bu etkenlerden uzaklaşıldıkça hayat daha çok düzene ve dengeye girer.

 

Kötü alışkanlıkların bireyin dengesini bozduğu gibi , dengesi bozuk olan bireyinde aile ilişkileri dahilinde aile bireylerine aynı şekilde yaklaşır.  Diğer aile bireylerinin de dengesini bozarak huzursuzluk ve rahatsızlıklar çıkarmasına sebep olur.

Kumar oynayan bir babanın parasını kaybetmesiyle evde şiddet uygulaması doğru orantılıdır. Eğer parasını kaybetmesiydi bu olay oluşmayacaktı psikolojisini taşır. Kaybedilenin para olduğunu anladıkça sinirlenen bireyin öfkesini bir yerden çıkarmak istediği üzere, evde fiziksel şiddet olayları baş gösterebilir.Tamamen denge içerisinde yürümesi gereken aile ilişkilerinin dengesini alt üst ederek , ailenin yıkılmasına kadar gidebilecek durumlar söz konusu olabilir.

Keza uyuşturucu ve alkol de aynı problemleri bireylere yansıtarak iletişim problemi ve şiddet doğurabilir.Aileyi ihmal ile sonuçlabilir.

  • İletişim Problemleri

İletişim problemleri başlı başına bir problemdir.Ailesinden gördüğü kadarıyla iletişim kurmaya çalışan bireyin, ebeveynlerine göre daha iletişimi iyi olmasına rağmen, aile içerisinde iletişim eksikliği, kendini ifade edememe gibi durumlar söz konusudur.Bu problemi atlatabilmek için bireyin kendini geliştirmesi şarttır.

  • Şiddet

Aile bireylerinin yine çocukluk ve anne babasıyla birlikte geçirdiği süre zarfında, onlardan gördüklerini uygulamadan kaynaklanan şiddet problemleri doğabilir.Aynı şekilde çocukluğunda geçirdiği sosyal olaylardan dolayı da şiddet problemlerini aileye yansıtabilir.

Şiddet problemleri olan bireylerin ifade eksikliği ve anlaşamama, çabuk sinirlenme ve kendi istediğinin olmasını istemediği zaman fiziksel şiddet göstermeye eğilimlidirler.Bu noktada ikna edilebilirse gerçeğin kabul edebilme özelliği olanların erdemli olduğu anlatılması gereklidir. Dışardan destek alınarak bu problemler çözülebilir.Net çözüm istenirse psikolog eşliğinde ailenin destek alması şarttır.

  • Anne ve babanın denetimsel gücünü, sorgulamadan, kayıtsız şartsız olarak çocuklarına veya birbirlerine uygulayarak, doğrunun farklı olması bile kendi doğrusunun yanlış olmayacağını kabul etmeyen insanlarda psikolojik olarak kendini tatmin etmesi ve bu noktada baskı uygulamasıyla başlar. Davranışsal olarak kendisinin davranmadığını kabul etmeyip, kendisinden daha iyi davranmasını bekleyerek de istismar etmiş olur.

Örnek vermek gerekirse, karısını aldatan bir adam aynı davranışı karısından beklemez. Aile içerisinde bireyler eşittir.Bunu anlamak başlarsak, erkeğin davranışsal hareketleri kadınların davranışlarını da tetikler.Eşitlik içerisinde eğer koca aldatıyorsa kadında bu hak doğar.Bu yüzden aldatmamak gerekir.

Erkeklerin aldatarak karşı tarafın bunu yapmış olmamasını istemek bir çeşit istismardır. İnsanlar Allah nezdinde eşit yaratılmıştır. Duygusal istismar, fiziksel istismar yada psikolojik istismar tüm bireyler için yaşanılmaması gereken problemlerdir.İnsanlar kendisine yapılmasını istemediği davranış ve yaklaşımları başkasına yapmamalıdır.

  • İhmal

Aile fertlerinin birbirlerini ihmal etmesi, hayata verdiği değer yapısına göre değişiklik gösterir.Ancak insanların %95 i  öncelikle aile kavramının, diğer değerlerden daha üstte olduğunu anlamıştır. Aile kavramının dışından her şey gelip geçer.

Araba  ev iş bunların hepsi gelip geçicidir.Ancak aile kalıcıdır.

Arabanı veya eviniz olmasada aileniz yanınızda olacaktır.Bu gün çalıştığınız işi bırakıp 3 gün sonra başka bir işe de girebilirsiniz.Aile kavramı bu gibi durumlarda bir birlerine destek olarak problemleri birlikte aşabilmek olanağına sahiptir.

 

 

 


Ayrıca bknz.

Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler

Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler: Dördüncü sınıfa geçmiş bir mühendis adayı olarak bölümünü yeni kazanmış arkadaşlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.