Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / ASP.NET / Asp.net click event çalıştırma

Asp.net click event çalıştırma

Asp.net click event çalıştırma etkinliği, asp.net içerisindeki bir web kontrolüne bir etkinlik atama anlamını taşır. Bu web kontrölü Asp.net click event çalıştırma etkinliği alabilecek bir kontrol yada Button olmalıdır.

Etkinlik Nedir ?

Etkinlik bir nesnenin var olan durumundan başka bir duruma geçebilmesi için gerekli aksiyondur. İlk okulda öğretilen fişlerden bir örnekleme yapacak olursak, Ali otur. Oturmak, oturma durumunda olmayan Ali’nin oturma eylemine girişmesidir. Işık ılık süt iç. Işık süt içmeyen bir durumdayken, Işık’ın süt içme eylemine girişmesini ifade eder.

Bu işlemi Asp.net üzerinde ifade etmek gerekirse ;

Ali.otur

Işık.ılık.süt.iç.

Asp.net Clik Event

Click event web sayfasında bir Button etkinliğini görüntüler. Bu etkinliğin içerisinde ne olacağını belirtmeniz gerekir. Asp.net click event çalıştırma button server controlüne üye olan bir sınıf olan, System.Web.UI.WebControls ad alanı altında bulunur. Button kontrolü, kullanıcıların web sunucusuna bir sayfa göndermesine izin verir. Button.Click içerisine yazacağınız etkinliğiniz ne ise o işlem gerçekleşir.

 

Asp.net click event çalıştırma etkinliği olan click event dışında Onclick etkinliğide kullanılabilir. Button denetimine tıklandığında Buttın tıklanma olayı oluşur. Tıklama olayı, düğme denetimi, gönderme düğmesi gibi bir ilişkilendirici komut adı içermediğinde yaygın olarak kullanılır. CommandName özelliği ile bir düğmenin komut adını belirtebiliriz. Gönder düğmesi bir komut adı içermez ve sadece sayfayı web sunucusuna geri gönderir. Gönder düğmesine tıklandığında herhangi bir eylemi programlı olarak gerçekleştirmek için tıklama olayı için bir olay işleyicisi yazabiliriz.

 

Aşağıdaki asp.net c # örneği kodu, buton kontrolünde tıklama olayını nasıl kullanabileceğimizi gösterir.

 

Button Click Event

protected void Button1_Click(object sender, System.EventArgs e)
{
Label1.Text = “Merhaba dünya.”;
}

Bu örnek kodda iki düğme ve bir etiket kontrolü oluşturduk. Her iki düğmenin de tıklama etkinliği vardır ve her ikisi için de tıklama etkinliği işleyicisine sağladık. Birisi herhangi bir düğmeyi tıkladığında, belirtilen düğmenin tıklama olayı çalışır ve etiket kontrol ekranını geri yükledikten sonra hangi düğmeye tıklanır.

 

Özet : Bu işlemde göründüğü gibi Button1.Click event bölümüne Label1.Text içindeki yazısına buton1 tıklayınca Merhaba dünya yazdırmış olduk.

 

Diğer bir html arayüzünden kullanımı şu şekilde olmalıdır. Aynı asp.net button click event kodlarını c# üzerinde de çalıştırmak mümkündür.


<%@ Page Language="C#" %>

 

 


Ayrıca bknz.

C# XmlReader Kullanımı

C# XmlReader Kullanımı Asp.net ve Microsoft Framework içerisinde kullanılan Xml okumak için kullanabileceğimiz bir sınıftır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir