Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Doğal İlaçlar / Ayak burkulmasına ne iyi gelir ?

Ayak burkulmasına ne iyi gelir ?

Ayak burkulmasına ne iyi gelir: Ayak burkulması ters bir hareketle yada yaralanma sonucu ayağınızı yere yanlış basmanız sonucunda da oluşabilir. Burkulma sırasında bilekte bulunan bağ dokusu hasar görür ve acı oluşur. Burkulmanın ardından bilek hareket ettirilirken ağrıda oluşabilir. Bilek burkulması tedavisine yardımcı olmak için bazı doğal çözümler de uygulanabilir.

ayak burkulması kaç günde geçer

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir 2

Dinlenme: Ayak burkulması durumunda ayak bileğinde şişlik oluşabilir kas ve bağ dokusu zorlandığında bilekte ki şişlik ve ağrı artabilir bu nedenden dolayı bilek dinlendirilmesi, üzerine basılmaması önerilir çok fazla bilek hareket ettirilmelidir ve zorlanmamalıdır.

Buz: Ayak burkulmasında kullanılan diğer bir çözümse buz kompresi yapmaktır. Şişliklerin inmesine yardımcı olurken ağrıyı dindirir. Bir saatte 10 dakika arayla bilek bölgesine buz ya da soğuk kompres uygulanmalıdır. Doğrudan cilde direk buz teması uygulanmamalıdır. Bir havlu içine buzları koyarak uygulama yapılabilir.Ya da market poşetlerinin içerisine buz koyarak tedavi uygulanabilir.Poşet havluya göre daha iletken olduğu için 6-7 dakikalık buz temasında bulunmanız yeterli olacaktır.

 

Ayak Burkulması Tedavisi

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir

Sıkıştırma: Sıkıştırma elastik bir bandaj ile burkulan bölge sıkılarak sarılır. Bilek Burkulmasına ne iyi gelir şişi azaltmaya yardımcı olarak zarar gören bağ dokularının hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur. Çok fazla sıkıştırmamak önemlidir. Kan dolaşımını engellemeden sıkıştırma tercih edilmelidir. Kan basıncını engellememeye dikkat ederek, ne kadar sıkıştıracağımızı bilmiyorsak bilekten sonraki kısımlarda renk değişimi yada uyuşma varsa çok fazla sıkıştırma işlemi yapıldığı anlamına gelir.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir sıkıştırma

Bunu belli aralıklarla kontrol ederek problemi çözebiliriz.
Yükseklik: Bilek burkulmasından bacak aşağı sarkık olmamalı aksine yüksek konumda tutulmalıdır. Bu şişmeyi engeller ve ağrıyı azaltır. Aynı zamanda kan akışının o bölgede toplanmasını engeller. Uyurken bacak altına bir yastıkla destek alabilirsiniz. Bilek kalp hizasında yüksekte tutulmalıdır.Bilek Burkulmasına ne iyi gelir incelemeye devam edelim.

 

 

ayak burkulmasında yapılması gerekenler

Zerdeçal: Çok önceden beri şişlik ve ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Zerdeçal anti mantar ve antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle eklemlerde ve kaslarda oluşan inflamasyonu azaltmada oldukça etkilidir.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir zerdeçal

Zerdeçal ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur biraz ısıtıldıktan sonra burkulan bileğe sarılır. Ardından bilek bir bez ya da elastik bandaj ile sarılır. Bir yada 2 saat bekletilmelidir. Daha sonrada burkulan bileğimizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Arnika (Altın Çiçek) Bitkisi: Şişlikler ve ağrının hafiflemesine yardım eder. Bir dağ bitkisi olan Arnika bitkisi özellikle burkulma kas ağrıları çıkık veya yaralarda kullanılır. Anti bakteriyel özellikleri de vardır.Bilek Burkulmasına ne iyi gelir tabiki Arnika bitkisi ilk üçde.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir arnika

Arnika bitkisini yapmak için
Yarım su bardağı kurutulmuş Arnika
2 Su bardağı hindistancevizi yağı
Yarım fincan balmumu
Çeyrek çay kaşı uçucu yağı veya biberiye yağı Çeyrek çay kaşı lavanta esansiyel yağı
Hazırlanışı:
Arnica çiçekleri ezilerek tencereye konur. İçerisine hindistancevizi yağı dökülür. Kapağı kapatılır ve kısık ateşte kaynatılır. Ateşten kaynatıldıktan sonra 12 saat boyunca bekletilir. Ara sıra karıştırılır ardından tül bentli süzülerek kavanoza dökülür. Üzerine balmumu dökülür ve karıştırılır. Uçucu yağlar da eklendikten sonra merhem kıvamına getirilir gerektiğinde kurtulmaları için kullanılmak üzere, Bir yerde saklanmalıdır.

Diğer bir Arnika kullanım türü, ezilerek merhem olarak kullanılabilir.Arnika bitkisinin diğer bir kullanımı da çay olarak kaynatılarak içilebilmesidir.
Tatlı Mercanköşk: Mercanköşk yağı, ağrıların hafiflemesi için kullanılır. Bilek burkulması sonucunda oluşan şişlikler için analjezik antispazmadik, anti septik, antioral , anti bakteriyel anti mantar özellikleri içerir.Üşütme, grip yada mide rahatsızlarında da faydalı ve kullanbilir. Hızlı iyileşme sağlar.Bilek Burkulmasına ne iyi gelir ilk sırada mercanköşk vardır.

Hazırlanışı : Kas ve eklem ağrılarında oldukça faydalıdır. Bir kase dolusu soğuk suya tatlı mercan köşk yağı eklenir. Bir havluya su ile dökülerek, fazla suyu sıkıldıktan sonra havlu ağrıyan bilek bölümümüze sürerek tedavi edebiliriz.
Beyaz Söğüt kabuğu: Ağrıyı giderir vücuda giren sallicin ile salisilik aside dönüştürülür. Salisilik asit ağrı ve enflamasyonları giderici doğal bir bileşiktir.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir Biberiye

Hazırlanışı:

Beyaz süt kavanozda yerleştirilir. Kavanozun içerisine alkol eklenir. İyice çalkalayarak iki ya da üç ay boyunca serin ve karanlık bir yerde saklanır. Sonra tülbent kullanılarak süzülür saklamak için şeffaf olmayan şişelere dökülür. Güneş ışığından uzak temiz ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Buzdolabına konmamalıdır. Ayak burkulması veya bilek ağrısı gibi durumlarda günde üç ya da dört kez bileğe uygulanmalıdır. Çocuklarda kullanılması da önerilmez.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir Beyaz Söğüt kabuğu

Biberiye: Antioksidanlar içeren biberiye bilek burkulması tedavisinde kullanılan etkili çözümlerden biridir. Anti enflamatuar özellikleri vardır. Vücutta zarar görmüş dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır.

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir Tatlı Mercanköşk

Limon Yağı: Limon yağı burkulma tedavisinde kullanılmaktadır. Anti septik, anti bakteriyel, özellikleri vardır. Ağrı dindirilmesini sağlarken, rahat hareket ettirilmesini sağlar. Bileğin, dokuları yeniler.

 

Beyaz Çam Yağı: Beyaz çam yağı güçlü bir antioksidandır. anti enflamatuar özellikleri vardır. Kas ve eklem ağrılarında kullanılmaktadır. Şişliklerin inmesine yardımcı olur.Bilek Burkulmasına ne iyi gelir derseniz en son çam yağı işimizi görecektir.

 

Bilek Burkulmasına ne iyi gelir Limon Yağı

 


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.