Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Kadın – Erkek / Bahar Depresyonlarından Korunma Yolları

Bahar Depresyonlarından Korunma Yolları

Bahar depresyonlarından korunma yolları mevsimsel değişiklikler ve bir çok etkenle birleştikçe psikolojimizin bozulması, yılgınlık, bıkkınlık ve hiç bir şey yapmak istememek, depresif belirtilere bürünmek gibi bir çok problem ile karşılaşabiliriz. Bunun önemli sonuçlarından bir tanesi hava değişimleridir. Doğanın değişiminin insanlara yansıması da diyebiliriz.

Bu noktada;

Bahar depresyonlarından korunma yollarını sıralayalım.

 • Her kişi kendi doktorudur.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları

İhtiyaçlarınızın neler olduğunu bilmeniz, sizi mutlu eden şeylerin neler olduğunu anlamanız gerekiyor. Sizi negatif yapan tüm etkenlerden mümkün olabildiğince uzaklaşarak kendinizi mutlu edebilecek etkenler üretmeniz.

 • Yemek saatlerinizi ve uyku saatlerinizi düzenli hale getirin.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları yemek saati

Çoğu insan gibi belirli saatlerde yemek yemek gerekiyor. Kimi zaman diyet kimi zaman normal seçimlerden dolayı insanlar açlıktan depresyona girebilir. Bunu zayıflamak için bir müddet yapabilsek de, genele yaydığımızda psikolojik rahatsızlık üretebilir. Bunun için yemek yeme saatlerini düzenli hale getirmeliyiz. Örnek vermek gerekirse her gün saat 09:00 da kahvaltı, öğlen 12:30 da öğlen yemeği, akşam 18:30 akşam yemeği gibi saatler planlamalıyız. Bu sürelerin dışında uyku saatlerimizi de en son yemek saatinden en az 2 saat sonra uyumaya çalışmalıyız. Eğer uykunuz gelmiyorsa vücudunuzdaki fazla enerjiden kaynaklanır. Kendinizi yoracak egzersiz ve spor yapmayı, dışarıda yürüyüş yapmayı bahar depresyonlarından korunma yolları olarak deneyebilirsiniz.

 • Sigara ve alkol gibi alışkanları bırakın.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları sigara alkol

Çoğu insan sigara kullandığı gibi belirli bir gurup kitlede hem sigara hem alkol kullanımı gerçekleştirir. Bu gibi durumlar sağlığı bozduğu gibi psikolojik yaralanmalara da sebep olur.

Sigara alkol ve bilhassa uyuşturucuların tümü insanlığa verilmiş en büyük zararlardan bir tanesidir. Kendinizi eğer bunlardan herhangi birini kullanmıyor olduğunuzu düşünürseniz, kullananlara ve kapitalist sistemin, sağlımızı alıp yerine bu saçma sapan şeylerle doldurduğunu daha iyi anlayacaksınız. Çünkü sağlığımız bizim en kıymetli hazinemizdir.Bahar depresyonlarından korunma yolları arasında en önemli etkendir.

 • Sinir – stres ve sizi negatif düşünce içerisine çekecek yerlerden ve kişilerden uzak durun.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları sinir

Sinirsen faaliyetler yıpratıcı olduğu gibi psikolojik açıdan bizlere zarar verir.Psikolojimizin bozuk olması depresyona girmek için yeterli bir nedendir.Bu sebeple sinir , stres , sıkıntı bizlerin düşmanlarıdır.Her daim mutlu ve iyi kalpli biri olarak daha uzun yaşayabiliriz. O halde ne yapmak gereklidir? Kendimizi mutlu etmeliyiz, eğer biz mutlu olursak çevremizdeki insanları da mutlu edebiliriz. Çevremizdeki insanlar mutlu olursa biz daha iyi hissederiz ve daha mutlu olabilir. Eğer çevremizdeki insanlar stresli, mutsuz ve negatif yapı dalarsa, bizde aynı yapıya bürüneceğimiz için, böyle yerlerden ve kişilerden uzak durmalıyız.

 • Mahşerin üç atlısından uzak durun.( Un – Tuz – Şeker)

Vücudumuzun normal fonksiyonları sürdürülebilir en az hastalıkla devam edebilmesi için, normal ölçülerde, kilo problemi olmadan yaşamamız gerekir. Kilo problemleri olan insanların depresyona girme durumları, kilo problemleri olmayan insanlara göre % 50 daha fazla olduğu bilimsel olarak doğrulanmıştır. Fit vücudumuzun olması sağlıksal olarak ne kadar etkilediği tamamen psikolojik olarak etkilemesiyle doğru orantılıdır. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekiyor. Şeker vücudumuzda yakmamız gereken kalorileri yavaş yakmaya bazen ise kilo vermemizi önleyen bir zincir halkasını destekler. Keza un ve tuzda vücudumuzdaki dengeleri bozmaya yetecek kadar zararlıdır. Mahşerin 3 atlısından uzak durarak sağlımızı koruyabiliriz.Bahar depresyonlarından korunma yolları arasında en iyi iki seçenekten biridir.

 • Kendinizi doğanın ahengine bırakın.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları doğa

Doğanın dengesini ve ahengini içinizde hissetmek için birkaç öneri. Matematikte 1,3,5,7,9 diye giden sayıların ahenkli olduğu, 1,2,3,4,5,6,7,8,9 gibi ardışık sayıların ahenkli olmadığı,

Aynı şekilde müzikteki notalarında ahenk sırasının aynı olduğu kanıtlanılmıştır.

Doğanın ahengini yakalamak için tüm renkleri yaşamsal aktiviteleri ve doğanın renklerini görmeniz gerekir. Devamlı karanlıkta kalarak, güneş görmeyen bir yerde durarak, depresyondan çıkmanız zorlaşabilir. Güneşi mutlaka bedeninizde hissetmek için haftanın 1 yada 2 günü güneşi seyretmelisiniz. Farklı aktiviteler yapmalısınız. Devamlı 1,3,5 arası sayılar arasında gidip gelmek sizi yinede depresyona sokabilir. Sonuç olarak dünya kavramı kişinin görüp bildiği kadardır. Dünya bakış açınızı geniş tutarak, hayatı daha zevkli bir hale çevirmeliyiz.

 • Vitamin tüketmekten çekinmeyin.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları vitaminler

Bolca miktarda A vitamini B vitamini ve C vitamini tüketmeliyiz. Tüketeceğimiz bu vitaminler vücudumuzu zinde tutarak, yaşamsal faaliyetlerimiz arasında enerji depolamamızı sağlayacaktır. Bahar depresyonlarından korunma yolları için günde en az 3-4 adet meyve yemeliyiz.Şeker ihtiyacını meyvelerden alırsak daha ahenkli yaşamamıza psikolojik olarak daha mutlu ve uyumlu olmamızı sağlayan etkenlerdendir.

 • Spor, Egzersiz ve yürüyüş yapmalıyız

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları spor

Gün içerisinde fiziksel bir iş yaparak zayıflamak mümkün.Ancak fiziksel işlerin dışında masa başında çalışan insanların, spor ve egzersiz yapmaya daha çok ihtiyacı var.Çalışmayan insanlar içinde aynı şekilde geçerli.Hatta bu çerçevenin içerisine ev hanımları dahildir.Gün içerisinde 45 – 60 dakika aralığında yapacağımız spor faaliyetleri vücudumuzdaki metabolizma hızını arttırarak, formda kalmamızı sağlar.Spor yaparken endorfin hormonu beynimizden salgılanarak mutlu olmamız sağlanır.Ne kadar ilginç değil mi ?

 • Fikriniz neyse zihninizde o dur.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları zikir

Uyuyama problemlerinin bir çoğu zihinsel yorgunluk yada zihinsel meşguliyetten kaynaklanır.Bu problemi çözebilmek için spor yapabiliriz. Düşüncelerimizi eve girerken kapının önünde bırakıp, sabah tekrar kaldığımız yerden devam edebiliriz.Örnek vermek gerekirse akşama kadar bilgisayar üzerinde çalışan bir kişinin, eve gittikten sonrada bilgisayarda çalışması, oyun oynaması, facebook –  twitter kullanması zihinsel yorgunluğu arttıracaktır.Uyurken zorlanmasa bile kalkarken kesinlikle zorlanacaktır.

 • Milli içeceğimizi deneyin yada su için.

 • Bahar depresyonlarından korunma yolları su

Türk toplumunda genelde olduğu gibi yemekten sonra çay içmek, iş yerinde çay kahve içmek, Türk kahvesi içmek ve bunları karıştırmak zararlıdır.Günde 1-2 bardak yeşil çay içmek çay kahve içmekten daha faydalı olacaktır.Akşamları yatmadan önce 1 bardak ayran içerek uykumuzun daha erken gelmesini sağlayabilirsiniz.Gün içerisinde mutlaka 7-8 bardak su içmelisiniz.Bunun aşağısında alacağınız su miktarı sağlık problemleri yaratacağı gibi zihinsel problemlere de davet çıkaracaktır.

 

 

 

 

 


Ayrıca bknz.

Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler

Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler: Dördüncü sınıfa geçmiş bir mühendis adayı olarak bölümünü yeni kazanmış arkadaşlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.