Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Anne Bebek Fuarı / Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler

Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler

 Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler: Bebeklerde diş çıkarma ağrıya şişliğe ve ateşe sebep olabilir. Diş çıkarma evresinde dişlerin diş etini zorlamasıyla bebeklerde huzursuzluk ve sık sık ağlamalar görülür. Dişin verdiği ağrıdan dolayı çocuk doktorunuza danışarak iltihaplanma gibi durumlara göre antibiyotik ya da ağrıyı kesecek bazı ilaçlar kullanılabilir. Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler içerisinde uygulayacağınız doğal yöntemlerle bebeğimizin diş çıkarma sürecini sağlıklı olarak geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer

Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler; anne de merak edilen bir durumdur. Bebeklerin doğmadan önce gözükmese de etlerini altında diş tomurcukları vardır.

Bebek doğmadan önce oluşan süt dişleri yani ilk dişler genellikle altı ayda ağrı yapmaya başlar.Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz.

 

bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer

Orta kesici dişler 6 – 12 ay arasında

Köpek dişileri 16 – 22 ay arasında

Birinci büyük azı dişleri 13 – 19 ay arasında

İkinci büyük azı dişleri 25 – 33 ay arasında çıkmaktadır.

Bebeklerde – Çocuklarda Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir

Bebekler de diş çıkarma belirtileri ise çoğunlukla diş etlerinde kaşıntı iştahta azalma şiddetli ağrılar diş etinde kızarıklık uykuya düşkünlük ve ateş gibi belirtilerdir. Bazı bebeklerde tükürük ve sindirim reaksiyonları değişiklikleri nedeniyle isal de görülebilir diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişebildiği için bazen de tıkanıklık ve genellikle orta kulak enfeksiyonu kulak ağrılarım oluşmasına neden olur. Bu belirtiler normaldir. Bebeklerde diş çıkarmada oluşacak Ateş 38 ° altında görülen diş çıkarma ateşi gayet normaldir. Onun yukarısında görülen diş çıkarma süresinde oluşan yüksek ateş durumlarında doktora mutlaka görmek gerekmektedir.

Bebeklerde diş ağrısına bitkisel çözüm

Bebeklerde diş çıkarma için evde de bazı çözümler uygulayabilirsiniz. Buzdolabına koyduğumuz muzu çıkardıktan sonra püre haline getirerek bebeğin diş etleri üzerine serperek hem ağrıyı azaltacak ve yatıştırıcı bir etki yaratacaktır. Bebekler için mama tarifleri yazımızdan faydalanabilirsiniz.Bir havlu içine buzu sararak bebeğin havluyu emmesine izin verin bu uygulamada havlunun temiz olması gereklidir. Su buz bebeğinizin diş etinde ki şişliği geçirerek acıyı hafifletecektir. Bu uygulamayı bebeğin direk diş etine uygulamayın diş etine zarar verebilir.

Bebeği bir bölümünü vermeden de azlık kısmını buzdolabında biraz soğutarak bekletin, soğuyan ağızlık kısmını emdiğinde bebeğinizin diş etinde bulunan şişlikler hafifleyecek ve ağrısı da biraz yatışacaktır. Bebeğiniz diş çıkarmaya başladıysa bisküvi veya kraker verebilirsiniz bunlar bir şeklini biraz zorlasa da daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Elma püresini buzdolabında bekletin sonra bebeğinize püre haline getirerek soğuk bir şekilde yedirin. Buda diş etlerine rahatlık sağlayacaktır. Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler içerisinde, bebeğinizin diş etlerine hafif hafif masaj yaparak diş ağrısını rahatlatmaya yardım edecektir parmaklarınızı da bebeğinizi diş etlerini hafifçe baskı yapabilirsiniz. Ellerinizi hijyenik olması önemlidir. Bebeğinizin oyuncak türlü eşyaları ağzına sokmasını engellemelisiniz. Bu diş etlerini artabilir bebeğinizin damakları çok kaşınıyorsa diş eti kaşıyıcıları da eczanelerden alabilirsiniz.

bebeklerde diş çıkarma ağrisina ne iyi gelir ?

Bebeğinizin diş ve diş etlerini temiz tutmak için mutlaka önem gösterin ağız sağlığına önem verin. Çocuklarınızda diş görünmeye başladıysa veya çıktıysa diş fırçalamasını öğretmelisiniz. Diş çıkarma zamanı uzun süren belirtiler değildir. Dişler çıkarken yapmanız gereken bebeğinizin ağrısını azaltmaya yönelik yöntemler uygulayabilirsiniz. Sadece sabırlı ve rahatlatıcı yolları ile diş çıkarma sürecini atlatabilirsiniz. Diş çıkarma çok endişe verici bir durum değildir sadece yapmamız gerekenleri bir uzman yardımıyla veya çocuk doktorunuzla görüşerek uygulayabilirsiniz.
Doğal ve bitkisel yöntemlerle de tedavi edilebilir. Ama tabii ki uzman kişilerin önerdiği yöntemlerle yapmakta fayda vardır. Bebeklerde çok büyük endişe yaratmasa da diş çıkarma esnasında ateş yükselmesidir. Bu durum anneler için yer yer endişe ve korku yaratabilir, yapmanız gereken bu konuda ateşin nasıl düşürüleceğidir. Eğer kendi imkanlarınızla ateşi düşüremiyorsanız mutlaka çocuk doktorunuza gidilmelidir.


Ayrıca bknz.

Bebekler için mama tarifleri

  Bebekler için mama tarifleri: Bebeklerin gelişimi ve sağlığı açısından  mamalar anneler için kurtarıcı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.