Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Bel fıtığından kurtulma (kesin çözüm)

Bel fıtığından kurtulma (kesin çözüm)

Bel fıtığından kurtulma kesin çözüm sağlanabilir. Özellikle ileri dereceli fıtıklarda geri çekilme söz konusu olabiliyor. Buna tıp literatöründe “Sponten Geri Çekilme” adı verilir. Fıtık ne kadar büyükse, geri çekilme buna bağlı olarak daha fıtıkdan kurtuma söz konusu olur. Ancak bu iyileşmeyi kesinlikle hiç hasta olmamış gibi olamaz. Ancak yüksek ölçüde sinire baskı yapan fıtık sizi daha az rahatsız edecektir.

Fıtık nasıl küçülür ?

Fıtık nasıl küçülür bunu 18. yüzyılda Fransız doktorların çalışması ile, 10 hastadan 7 si üzerinde denenmiş ve başarılı sonuç alınmıştır. Ancak tam olarak fıtık nasıl küçülür sorusunun cevabını denemiş oldukları bir çok yöntem ile tarif etmişlerdir. Özellikle bel fıtığı ve buna bağlı olarak oluşan rodoskolyoz yani yalancı ağrının geçirilmesi mümkündür. Ancak skolyoz ve farklı derecelerdeki omurga hastalıkları bu makalemizde bahsedeceğimiz tedavi yöntemleri için faydalı olmayacaktır.

Bel fıtığı hastalığının belirtileri olarak belde ağrı, ayak, bacak , bazı durumlarda bileklere kadar çekme görülebilir. Hastalığın siyatik ağrısına benzetilmesi, kalça ağrısı ve kalçada çekme olması ile halk dilinde kalça fıtığı diye yanlış şekilde adlandırılmıştır. Dolayısı ile en iyi bel fıtığı tespit yöntemi MR (emar) çekilerek net olarak tespit ve tedavi edilebilir.

Burada yazılan tüm yazılar ve bilgiler, bir bel fıtığı ve rodoskolyoz hastasının, araştırmaları ve kendini tedavi etmesi ile sonuçlandığı için bu makale yazılmıştır. Yanlış yapılacak tedavi ve iyileştirme süreçleri, yanlış kullanılması durumunda sizlere daha fazla zarar verecektir.

Bel fıtığında kesin çözüm

Bel fıtığından kurtulmanın ilk adımı, emar çektirdikten sonra, uzman bir doktor ile sonuçları paylaşmaktır. Bu sizdeki fıtığın durumuna bağlı olarak doktorun size bir dizi tedavi ve iyileştirme tedavileri uygulayacaktır. Bir çok doktor ile görüşmek size daha fazla fikir verecektir. Ameliyat olma durumuna genel olarak doktorlar 2 şekilde değerlendirir.

1- Ayakda güç kaybı: Bunu test edebilmenin farklı yöntemleri vardır. Ayak uçlarında 5 metre mesafe yürüyürek, ayak parmaklarınızın güçlerini test edebilirsiniz. Aynı şekilde ayak uçlarının yere değdirmeden, topuklarınızda yürüyebilirsiniz. Eğer bu iki testi geçtiyseniz ve ağrılara dayanabiliyorsanız ameliyat olmanıza gerek yok.

Son bir test daha bulunmaktadır. Bu testi yapabilmeniz için sizin dışınızda bir kişiden yardım istemeniz gerekiyor. Bu sırt üstü yerde yatarken ayaklarınızı 2 karış yukarı kaldırarak, ayak parmaklarınızın uçlarını kendinize doğru çekin. Bu durumda parmaklarınız size gerdirilmişken topunuz dışarı doğru itilmiş olacaktır. Ayak parmaklarınız sert olduğu zaman, 2.nci kişinin ayak parmaklarınızdan tutarak (her bir ayak için tek tek) kendine doğru çekip ayağınızın gelip gelmediğini kontrol etmelidir. Eğer ayak parmaklarınız, çektiği zaman vücudunuz hareket etmiyor, ayak parmaklarınız yamuluyorsa, ayakda güç kaybı görülür.

Bacakda ve ayakda güç kaybı olması, ameliyat olmanız gerektiği anlamına gelebilir. Güç kaybı başlamış ise, tedavi edilmez ise en son ve kötü durum olan ayakda yere sürtme ve felç riskleri ortaya çıkacaktır.

Fıtık nasıl tedavi edilir ?

Fıtık genel olarak masa başı görevinde bulunan insanlar için çok fazla karşılaşılan bir hastalıktır. Ne yazık ki hastanelerde bulunan bir çok kişi, oturma bozuklukları, ani hareketden kaynaklanan durumlardır. Hastane sıralarında bel fıtığından kaynaklan kuyruklarda hamallık yapan kişilerle karşılaşmamanız ise araştırılması gereken ayrı bir konudur.

Fıtık tedavisi için doktorunuzla görüştükten sonra fizik tedaviye başlamalısınız. Genelde 15-20 seans uygulanan fizik tedavisi ile örneğin L4 – L5 fıtığınız varsa belinizin arkasına küçük voltajlar ile elektrik verilecektir. Bu elektriğin verilmesi, pis kanı atılması, taze kanın ulaşması için yapılmaktadır. Kan pompalaması arttıkça iyileşme süreci hızlanacaktır.

Evde fıtık tedavisi

Evde fıtık tedavisi mümkündür. Evde fıtık tedavileri için doktorunuzdan egzersiz listesini almalısınız. Biz yinede sizler ile bu egzersizlerin nasıl yapıldığını, bel ağrısı nasıl geçer makalemizde paylaştık.

 

Bel Fıtığı Kesin Çözüm

Bel fıtığı kesin çözüm olarak, öncelikle vücudumuzdaki kas sistemini güçlendirmek gerekiyor. Kas sistemini kuvvetlendirip aynı zamanda zayıflamak gerekiyor. Zayıfladıkça bel fıtığındaki baskı giderek azalacak, çok daha az rahatsız edecektir. Tamamen bel fıtığından kurtulmak için karın ve bel kaslarınızın çok kuvvetli olması gerekiyor. Eğer yürüyemeyecek kadar kötü hissediyorsanız izlemeniz gereken yol şu şekilde olmalıdır.

1- Zayıflamak (Sıkı bir diyet ile 1 ayda fayda görmeye başlayabilirsiniz. Diyet Listesi 1 Hafta 3 Kilo şok diyetini kullanabilirsiniz.

2-Yürüyüşe başlamak. (Yürüyüşe başlayıp, 3 ay kadar bir süre günde 1 saat tempolu yürümeniz gerekiyor. Ortalama 5 Km)

3-Egzersiz yapmak.Aşağıdaki linkden izleyebilirsiniz.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.