Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Beslenme / Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar: Sağlıklı beslenmek ve fiziksel sağlığın korunması son derece önemlidir. Beyin sağlığı için de önemlidir. Bilincimiz beynimiz sayesinde devam etmektedir ve beyin sağlığı ve hafıza gücünü beyin besinleri ile beslenmek gerekmektedir. Beynimize iyi bakmamızın en iyi yolları düzenli ve dengeli beslenmektir. Düşünceler hareketler ve duygular bir süre zarfı içinde hesaplanır ve hızlı elektrot hareketleri ile vücudun tepkisi olarak geri dönerek sağlıklı yaşamayı sağlar. Beyin hareketleri ile vücudun tepkisi olarak geri döner bunlar anlık olarak gerçekleşir.

Beyine yararlı gıdalar

Beyin dinlenmeden mola vermeden çalışan tüm vücudum kontrolünden sorumlu tek organdır. Beyin devamlı çalışmak zorundadır bu yüzden iyi durumda kalabilmesi için gerekli besinleri mutlaka alınması gerekir en önemli kan yoluyla aldığın şeker bir oksijendir. Beyninizde bu iki madde sürekli olarak alınması gerekmektedir. Düzenli bir beslenme planı ile beyine gerekli besinler kolayca vücuda taşınır,  beslenme programını dikkat edilmelidir ve planlı uygulanmalıdır. Beslenme düzeni bir çok psikolojik sorunları önlemeye de yardımcı olur.

 

Beyin için şifalı bitkiler

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar ceviz

Ceviz : Hafızayı geliştirmek düşünce gücünü arttırmak için etkili bir besindir.Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar içerisinde ilk üçde Ceviz omega 3 yağ asitleri seviyesine sahip olan kuru yemiştir. Beyin hücrelerini onaran besinler olarak doktorlar tavsiye etmektedir. Omega 3 yağ asitleri üzerinde koruyucu bir etki sağlar ceviz oksijen ve besinlerin beyine kan damarları aracılığıyla akışını geliştirme ve iltihapla mücadele etmeye yardımcı olur. Beyin ve vücut günlük yaşantımızda zayıflatıcı ve yorgun koşullara karşı koruyucudur. Bu tür durumlarda ceviz önemli bir rol oynamaktadır. Ceviz bellek koruyucudur. B6 vitamini ve magnezyum bulunmaktadır. Beynimizin gücünü çoğaltmak istiyorsak günde 3 – 5 ceviz tüketilmesi, kişi için beyni için etkili yöntemlerden birisidir. Beynimizin %70 ini çalışmasını sağlayan ya asitlerinin eksikliğinin yaşanması beyin için bir takım ciddi rahatsızlıklara karşı uygun ortam hazırlamış oluruz.

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar somon

 

Somon Balığı:  Omega üç yağ asitlerinin beyin için iyi bir kaynak olduğu en az ceviz kadar faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Somondaki DHA  Alzheimer başlangıcını engelleyen mucizevi bir besindir.Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar arasında ilk ikiye girer.

Beyin Sağlığı İçin Faydalı Besinler

beyne iyi gelen şifalı bitkiler olarak kullanabileceğiniz ürün listesi şu şekildedir.

Yeşil Çay: Yeşil çayın da beyin fonksiyonlarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Yeşil çay Demans hastalığına karşı bağışıklık kazanması için yardımcı olur ve tedavisi için oldukça etkili sonuçlar verir. Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Beynin birçok bölgesinde rahatlama sağlar. Beyin için tüketilmesi gerekenler arasında ilk sıralardadır.Yeşil çay günde iki ya da üç kez tüketilmelidir.Beyne iyi gelen şifalı bitkiler arasında önemlidir. Sağlıklı beslenmeye ve metabolizmayı hızlandırmaya da yaramaktadır.

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar yabanmersini

Yaban Mersini : Hafızanın güçlü olması için uzun zamanlardan biri yaban mersini tüketilmektedir. Net olarak bilmesi de üzerinde olumlu etkilerine rastlanmıştır. Beyin gelişimini desteklemek için günlük olarak yarım fincan yabanmersini edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yaşa bağlı oluşan ruhsal bozukluklar Alzheimer, Parkinson gibi beyin hastalıklarına karşıda koruma sağlamaktadır.

 Ispanak: Ispanak potasyum seviyesinin yüksek olması önemli bir nedenidir. Ispanak beyindeki potasyum oranını dengelemek için son derece iyi bir besindir potasyum beynin elektriksel iletkenliğini korunmasına yardımcı olur. Beyin sağlığı için Ispanak sağlıklı bir bitkidir antioksidanlarla dolu olan ıspanak beyindeki hasar görmüş bölümlerin veya hücrelerin iyileşmesine de yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler için de şu maddeler içermektedir. Folat magnezyum E vitamini K vitamini içerisinde bolca bulunmaktadır. Demans hastalığının önlenmesine de ve belirtileri en azı indirmesine yardımcı bir sebzedir brokoli bilim adamlarının araştırmaları sonucunda içinde bulunan kolin adlı bir bileşiğin beyin için son derece faydalı olduğunu keşfetmişlerdir.

 

Kolin: Kolin beyin hücreleri üretimi için keskin ve güçlü bir hafıza için gerekli olan sinirsel bağlantıları kusursuzca oluşması ve bu sinir harbinin büyüyerek gelişmesini teşvik eden bir potansiyeldir.

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar brokoli

Brokoli: Brokoli muhteşem bir K vitamini kaynağıdır. Beyin gücünü arttırmak için bir kap kadar brokoli tüketilmesi önemlidir.

Beyin Sağlığı İçin Faydalı Sebzeler

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar zerdeçal

Zerdeçal: Zerdeçal beyindeki fiziksel ve kimyasal sağlığın zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Zerdeçalın içinde zengin miktarda curcumin adlı madde ile Alzheimer hastalığını önleyici etkiler göstermektedir. antidoksidan özellikleriyle bu hastalığın ilerlemesini geciktirmektedir. Zerdeçal ın beyin damarlarım üzerindeki etkileri ile damar tıkanıklığı olmasını riskini azaltır yaptığınız yemeklere iki çay kaşığı eklenerek tüketilir. Bir bardak süt bir çay kaşı zerdeçal tozu karıştırarak ta tüketebilirsiniz.

 

Zencefil : Beyin hücrelerini onaran besinler ve beyin hücrelerini yenileyen besinler arasındadır. Haftada 2 kere tüketilmesi faydalı olacaktır.

 

 


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.