Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Bilgisayar / Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayarınız kendi kendine kapanıyor ise öncelikle problemin nerden kaynaklandığını anlamak gerekiyor. Konu başlığından anladığınız gibi bilgisayarın kendi kendine kapanmasıda farklı sorun ve farklı çözümleri yanında getiriyor.

Öncelikle bilgisayar kapanırken geçen süreyi ölçmeliyiz.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyorsa bunu kategorilere ayıralım.

1- Bilgisayar açılırken kendini yeniden başlatıyor

2-Bilgisayar mavi ekrana düşüyor.

3- Bilgisayar donanım hatası yada çakışma hatası veriyor.

4-Bilgisayar açılırken windows logosu geliyor donuyor

5-Windows açıldıktan sonra bilgisayar kendi kendine kapanıyor.

 

 

1- Bilgisayar açılırken kendini yeniden başlatıyor

Eğer bilgisayarınız siyah ekranda yani işletim sistemine geçmeden önce kapanıyorsa 2 şeyi kontrol etmeniz gerekiyor. 1- remlerinizi konrol edin.Bunu eğer birden fazla rem takılıysa bu remleri tek tek çıkarıp tek tek takarak bilgisayarı açmanızı gerekiyor. Böyle durumlarda bozuk rem ve remlerin, çalışan remler ile rem slotlarına takılı olursa, ya çalışanlarıda bozar yada bilgisayar açılırken kendini yeniden başlatır. Ram takıp çıkarma resmi aşağıdaki gibidir.

Başka bir ram hatası ise bilgisayar bip bip bip diye ses çıkarır. Uzun bip bip ses çıkarırsa ekran kartı hatası , kısa kısa bip bip ses çıkarırsa ram hatasıdır. Bu hataların dışında işlemci fanını kontrol etmeniz, yerine düzgün takılı olduğunu ve fanın kablosunun anakarta takılı olduğunu kontrol etmeniz gerekir.Fan kablosu takmanın temsili resmidir. Yeni fan kabloları 4 dişlidir. Anakartın üzerinde fan yazan yere takılır.

 

2-Bilgisayar mavi ekrana düşüyor.

Bilgisayarın mavi ekrana düşmesinin 3 sebebi olabilir.

1 – Donanım çakışması : Eğer bilgisayarınıza yeni bir kart yada donanım taktıysanız bunu çıkakıp tekrar bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.Eğer herhangi bir donanım yada komponent takmadıysanız diğer sebeplere bakalım.

Windows işletim sisteminizin sistem dosyaları bozulduysa mavi ekrana düşer. windows işletim sistemi dosyaları bozulduysa 2 şekilde düzeltilebilir.

1- Bilgisayar açılırken elinizi f8 tuşundan hiç çekmeyin.Böylece önünüze bilgisayarı güvenli kiptde başlatabileceğiniz menü gelecektir. Bilgisayarı güvenli kipte başlatabilirseniz sistem geri yüklemeyi çalıştırıp bilgisayarın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

2- Yada içerisinde önemli dosyalarınız yoksa bilgisayarı sıfırlama ekranından bilgisayarı ilk günkü kurulduğu duruma getirebilirsiniz.Ancak burda dikkat etmeniz gereken şey, bilgisayarı sıfırlarsanız içerisindeki tüm dosyalar bilgi belge resim herşey silinecektir.

3- Bilgisayarınıza virüs girdiği için kendini yeniden başlatabilir yada belli bir süre sonra bilgisayarınız kapanabilir. Böyle bir durumda bilgisayarınız açılıyorsa Eset32

antivirüs programı ile tarayarak virüsleri silebilirsiniz. Eğer bilgisayarın içinde önemli dosyalar yada şirket bilgisayarı gibi muhasebe kayıtları olan bir bilgisayarınız varsa bu durumda kesinlikle profesyonel bir bilgisayar teknik servis hizmeti veren şirketden destek almalısınız.

 

3- Bilgisayar donanım hatası yada çakışma hatası veriyor.

Bilgisayarın donanım hatası veriyorsa, biosa girip takılı olan donanımın portlarının değişmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayar açılırken esc F1 yada f2 tuşuna basarak biosa girebilirsiniz. Eğer notebook kullanırsanız markasına göre google üzerinden arama “bilgisayarın markası – bios tuşu” olarak aratırsanız bulabilirsiniz. Asus bilgisayarınların genelde f2 tuşudur. Lenova notebooklarda klavye tuşları dışında bios düğmesi bulunur. Biosa girdikten sonra advantec sekmesinden çakışan donanımın ayarlarını yapabilirsiniz.

4-Bilgisayar açılırken windows logosu geliyor donuyor

Bilgisayarınız açılırken windows logosu gelip donup ya yada windows logosu gelmeden donuyorsa problem ;

Hard diskiniz yada fanınızdır.

Eğer hard diskinizden tık tık diye ses geliyorsa ki bu yeni bir hard disk almanız anlamına gelir. Teknik olarak hard disk kafa vurması denebilir. Bu durumda bilgisayarınızın içindeki bilgileri kurtarmak için teknik destek almalısınız. Eğer ses gelmiyorsa Bilgisayarınız açılırken windows logosu gelip donup kalıyorsa % 80 diskiniz bozulmuştur. Yeni bir disk alarak format atıp işletim sistemi kurulması gerekir.Bunu netleştirmek için bilgisayarın donma süresi ve fanın kontrolü yapılmalıdır.Fanda problem fan aliminyumu ısınmamışsa hard diskinize format atmak eğer yine aynı problemi yaparsa diski değiştirmeniz gerekebilir.

 

5-Windows açıldıktan sonra bilgisayar kendi kendine kapanıyor.

Bir çok kullanıcının karşılaştığı bu durum 2 sebepden kaynaklanabilir.Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise aşağıdaki adımları izleyiniz.

1- bilgisayarızın yazılımsal bir problemi var antivirüs ile taratıp denemek. Diğer bir çözümde en son yüklediğiniz programları kaldırarak denemek yada bilgisayarı güvenli kipte başlatıp sistem geri yükleme yapmakdır.

2-En çok karşılaşılan problem ise Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise işlemci fanının üstünün toz tutmasıdır. Yada diğer bir deyimle sarsıntıdan yada kurcalamakdan işlemci fanının yerinden çıkması yada kablosunun yerinden çıkmasıdır.

Her iki durumdada Bilgisayar kendi kendine kapanıyor sebep cpu ısındığında belli bir dereceye geldiğinde kendini kapatacağı için, fanın kablosunun takılı olduğuna ve fanın işlemci üzerinde tam olarak oturduğuna emin olun.Bu ikisini deneyerek % 100 çözüme ulaşabileceksiniz.

 


Ayrıca bknz.

Usb ile format atma

Usb ile format atma işlemi için gerekli malzemeler; 1 – Format atacağımız ve işletim sistemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.