Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Bilgisayar / Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarı hızlandırma nasıl yapılır ? Bu yazıyı inceleme fırsatınız olduysa eski yada yavaşlamış bir bilgisayarınız var ve bu problemi çözmek istiyorsunuz. Büyük bütçelerle alınan fakat şimdi fosil değerini taşıyan bir çok bilgisayar gibi yeni bilgisayarlarında yavaşlama , bakım ve bilgisayarı hızlandırma işlemleri yapılmalıdır. Bu yavaşlık ve problemler çoğu zaman bilgisayardaki alan eksikliğinden çoğu zamanda virüs veya sistem dosyalarının problem çıkarmasından kaynaklıdır. Şimdi bilgisayarımızdaki problemleri giderebileceğimiz yolları birlikte inceleyelim.

bilgisayarı hızlandırma

1 – Yedekleyin – Bilgisayarınızı İlk Tarihine Geri Yükleyin

Bilgisayarınıza hiç bir işlem yapmadan önce , bilgisayarınızın içindeki resim müzik ve diğer dosyalarınızı kaybetmemeniz için yedekleme işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemi 3. part bir yazılımla yapabileceğiniz gibi işletim sisteminiz içinden dosyaları farklı bir hard diske yedekleyebilirsiniz. Bunun için harici bir hard disk kullanırsanız daha faydalı olacaktır. Internal disk kullanmak virüs ve elektrik problemlerinde sizi yarı yolda bırakabileceği gibi bozulma ve veri kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple bilgisayarın içinden yedeklerinizi çıkarmalısınız. Bu işlem bilgisayarı hızlandırma için etkili olacaktır.

2-Bilgisayarınızı Sıfırlayın

Bilgisayarı sıfırlamanın bir çok yolu var. Windows 10 üzerinde başlat / ayarlar / hızlı işlem merkezi içerisinden tüm ayarları bölümüne girdikten sonra Güncelleştirme ve Güvenlik içerisinden Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini seçip bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Eğer windows 10 dan daha önceki versiyonlarda bir işletim sisteminiz varsa onların farklı yollarıda mevcut. Öncelike bilgisayarın işletim sisteminizin kurulum cd-dwd sine sahip olmanız gerekiyor. Bunu bilgisayarcınızdan alabileceğiniz gibi, internet üzerinden indirirerek cd ye dwd ye hatta usb belleğe bile yazdırabilirsiniz. Bilgisayarınızın usb veri yolu varsa usb ile yüklemek bilgisayarı hızlandırma için faydalı olacaktır.

1-Bilgisayarınıza yükleme diskini(usb yada cd yada dwd) yerleştirin.

2-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

3-Yeniden başlattıktan sonra bilgisayarınızın bios tuşuna basın. Çoğu bilgisayarda delete tuşu notebooklarda esc yada F1 yada F2 tuşları olabiliyor. Bu konuda bilgisayarınızın marka ve modeli bios tuşu diye google‘a sorarak öğrenebilirsiniz.

4-Bios içerisinden boot menüsüne giriniz. Taktığınız diske göre boot sıralamasında en üste getirerek ekran üzerinden save & exit bölümüne gelip yaptıklarınızı kaydedip çıkın.

5-Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve otomatik olarak windows kurulumu gelecek. Hiç birşey bilmiyorsanız devamlı ileri tuşuna basarak ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulumu yapabilirsiniz.

3-Kullanılmayan Gereksiz Yazılımları Kaldırma – Silme

Bu işlem yapmak için bilgisayarınızın başlat menüsünden ayarlara / Ayarlar bölümünden program ekle bölümüne girmeniz gerekiyor. Açılan listede kullanmadığınız programların üzerine sırasıyla sağ tuş tıklayarak kaldır seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Tüm kullanılmayan programları bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra bilgisayarınızın içindeki diskinizin hafifletip hızlı çalışmasını sağlamış olacaksınız. Bilgisayarınızın hard diski her zaman %20 boş kalmalıdır. Çalışan programların cache belleği çoğu zaman bu kısımları , çalışan programların özelliğine göre doldurur ve bilgisayarda yer kalmadığı için bilgisayarınız yavaşlar.

4-Overlock Yapmak

Bu işlem profesyonel kullanıcılar tarafından yapılmalıdır. Türkçe hız aşımı anlamına geliyor. Bilgisayardaki hız ayarlarını en üst seviyede kullanarak aşmak ve donanımı fazla yormak anlamına geliyor. Bu profesyonel kullanıcılar tarafından uygulanması gereken bir çözümdür. Bu işlem için bilgisayarcınızdan destek alarak internettende araştırma yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın bios üzerinden yapılacak işlemci hızı arttırma son noktaya getirme işlemi sonrasında bilgisayarınız hızlanacaktır.

5-Bilgisayarın İçindeki Dosyalar ve Programlar

Bilgisayarınızın içindeki iş dosyalarınızı ayrı bir disk üzerinde toplayarak bilgisayarınız işletim sistemi kurulu bölümünden bu genelde Masaüstündeki bilgisayarım simgesine tıkladığınızda c sürüsü olarak kurulum yapılır. C sürücüsü dışında diğer sürücüleri kullanmanız tavsiye edilir. İşletim sistemi versiyonuna göre ortalama 40 GB alana gerekir ve çalıştığı sürece, güncelleme yapıldığı sürece bu alan artar. Bilgisayarı hızlandırma yolunda etki edecektir.

Diğer bir konu kullanılan programlar: Kullanılan programların bilgisayarı kasmaması gerekiyor. Eğer ağır programlar kullanıryorsanız bilgisayarınızın donanımını yenilemenizin zamanı gelmiştir. Böyle durumlarda karşılaşmamak için açık kaynak kodlu hafif uygulamalar kullanmalısınız.

6-Bilgisayarınızın Hard Diskinizi Değiştirin

Bilgisayarızın hard diskini değiştirerek hız probleminizi girebilirsiniz. Yeni çıkan hard disk teknolojisi ile SSD disk teknoloji tüm disklerin en hızlı çalışan sürümü olarak tarihi geçti.

Peki hala siz geçmediniz. 500 Mb/Saniye Okuma ve ayrı olarak aynı hızda yazma özelliği bulunan diskler. Eski ide disklere rahmet okumanın zamanı geldi. Bu diskler eski ide tarihindeki 5400 olan hızın 9-10 katı daha hızlı çalışıyor. Buda bilgisayarızın 10 kat daha hızlı çalışması anlamına geliyor. 250 Gb ssd diskin fiyatı en az 200-250 TL civarındadır. Bu işlemi vatan bilgisayar adresinden online satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden n11 gittigidiyor gibi internet sitelerindende sipariş verebilirsiniz.

7-Bilgisayarınızı güncel tutun

Windows devamlı olarak bilgisayarınızın içindeki işletim sistemine göre güncelleme uygular. Bu güncellemeler sistemler için hayati derece önemlidir. Çoğu zaman işletim sistemlerindeki açık yada yeni çıkan uygulamalar sonucu problemler ve yavaşlık problemleri görünür. Windows update bunun için eksik olan sistemdeki entegrasyon bölümlerini güncelleme paketleri ile son kullanıya sunar. Bu noktada biz son kullanıcıların en önemli işlemi bilsayarımızı güncel tutmakdır. Bilgisayarı güncellemenin her zaman faydası olmayacağı gibi bilgisayarınıza zarar vermez. Tüm işletim sistemlerinde mutlaka her zaman tüm güncellemeleri yüklemelisiniz. İnternet kullanan bilgisayarların virüs worm gibi problemler yaşamaması için güncel olmasında fayda bulunmaktadır. Tabiki lisanslı bir antivirüs bulundurmanızdada ekstra fayda var.

8-Kullanılmayan program,dosya ve internet bağlantısını kapatma

Bilgisayarınızdaki kullanılmayan program yada dosyaların bilgisayarınızın içinden kaynak kullanıdığını biliyormuydunuz ? Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda başlat çubuğuna sağ tuş tıklayarak Görev yönetisini başlatın. bu işlemi ctrl + alt + delete tuşuna basarak görev yöneticisini başlat olarakda seçebilirisiniz. Uygulamalar sekmesinden kullanılmayanlara sağ tuş tıklayarak kapatabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra yukarda işlemler sekmesinden kaynağı en çok kullanan, ram’i en çok kullanan dosyaları bulup sağ tuş tıklayarak kapatabilirsiniz. Bu listedeki herşey bilgisayarızın hafızasını doldurarak bilgisayarızın yavaş çalışmasına sağlıyor. Ancak dikkat etmeniz gereken tek şey herşeyi kapatamazsınız. Çünkü bu listedeki dosyaların bir kısmını işletim sistemi kullanır ve sizin bunları kapatmanıza izin vermeyebilir. Diğer bir konu eğer interneti devamlı olarak kullanmıyorsanız bilgisayarın ethernet kablosunu çekerek yada kullanmadığınızda modemin arkasındaki açma kapatma düğmesinden modemi kapatarak interneti kesmenizdir.

9-Bilgisayarınızın Bakımları

Bilgisayarınızın yazılımsal olduğu gibi donanımsal bakımlarada ihtiyacı vardır. Özellikle bilgisayarınızın fan bölümlerinde ses, fazla ısı bilgisayarınızın donanımının erken şekilde bozulmasına yol açar. Eğer bir bilgisayar kasasına sahipseniz 6 ayda bir olmak üzere bilgisayarın kasasını açarak içerisi bir hava fanı vasıtasıyla temizleyebilirsiniz. Eğer notebook kullanıyorsanız bu işlemi notebook servis işlemi yapan bir yerde yılda bir kere yapmak üzere içerisini açtırarak temizletebilirsiniz. Notebook teknik servis hizmetini ortalama 50 TL ye yaptırabilirsiniz.


Ayrıca bknz.

Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi

Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi hatasının sebebi ve çözümü AMD …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.