Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Teknoloji / Blockchain nedir

Blockchain nedir

Blockchain nedir ; Bitcoin sanal parası sayesinde tanıştığımız teknolojinin adıdır.

Blockchain nedir şifrelenmiş veritabanları ile dağınık sistemde çalışan, server alt yapısını kullanıcılar üzerinde yürüten, her hareketin bir öncesi ve sonrasına şahitlik ederek zincirleme oluşmuş bir teknoloji olarak tanınmıştır.

Çoğu ülkede bu alt yapı kullanılmaya başlandı. Rusya ve Amerika’da bazı restoran zincirlerinde bu ödeme yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Chicago’da uzun vadeli yatırımlara alınmaya başlaması yakın gelecekte bankalarında bu teknolojiyi yakında kullanmaya başlaması anlamına gelmektedir.

Her ne kadar dağınık ve şifrelenmiş yapıda olsa bu sistemde paranız güvence altındadır. Wallet yani cüzdan sistemi ile paralarınızı güvenle saklayabilirsiniz. 2 tür cüzdan sistemi bulunmaktadır. Soğuk cüzdan yani sistemi ve şifresi sizin bilgisayarınızda saklayabileceğiniz, size ait bir private key ile ulaşım ve cüzdan bilgilerini elinizde tutabileceğiniz cüzdan türüdür. Diğeri ise web sayfalarında bulunan web cüzdan formatıdır. Şifreleriniz ile web sayfalarında verilen kodlar ile paralarınızı saklamanız mümkün ancak pek tercih edilmeyen bir sistemdir.

blockchain-bitcoinGünümüzde finansal teknoloji girişimleri tarafından gelirleri tehdit altında olan geleneksel bankacılık sistemi ise Blockchain’den faydalanma yoluna girmiş durumda. 2022 itibarıyla bankaların Blockchain’i kullanması durumunda masraflarını 15-20 milyar dolar azaltabileceği öngörülüyor.

Blockchain nedir

Blockchain sistemi bir merkez tarafından yönetilmemektedir. Belli bir kişi yada kuruma bağlı değildir.

Birden fazla çatallı sistem olduğu için veriler şifreleme algoritması ile bir birlerini doğrulayarak devam eder. Tek bir bilgisayar bile kalsa dünyada canlı halde kalmaya devam edecektir.

Bir çok ülke bu konuda tavrını olumlu kullansada bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu sistemin yasaklanmasının sebebi fiziksel gerçekliğinin olmayışından yatırımcının ürkmesinden kaynaklanıyor.

 

Daha detaylı olarak bilgi almak için www.blockchain.info, blockchain.com gibi alt yapı sistemlerinden erişebilirsiniz.


Ayrıca bknz.

STM32F4 Serisi Geliştirme Kartını Tanıyalım

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere mesleki olarak çok ihtiyaç duyulan ve oldukça hızlı bir geliştirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir