Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

Böbrek taşı nasıl düşer ? Böbrek taşı farklı faktörler nedeniyle oluşabilir. Çoğu insanda küçük böbrek dışı oluşumları görülmektedir. Böbrekteki taş küçükte olsa şiddetli ağrıları neden olabiliyor. Böbrek taşının oluşma nedeni ise idrarda seyreltik olarak bulunan kristal oluşumlardır. Ürik asit, oksalat ve kalsiyum gibi içeriklerden oluşuyor. Beslenmeden kaynaklı da böbrek taşı oluşumunun önemli bir yeri vardır. Genellikle kalsiyum taşları bazı metabolik bozukluklar, besin alımı ya da yüksek dozda D vitamin alınması nedeniyle oluşur. Yeterli sıvı alınmaması da böbrek taşı oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Böbrek Taşı Belirtileri:

Böbrek taşı belirtileri ise karın bölgesinde sağ ya da sol bölgede ağrı alt karında ve kasık bölgesinde ağrı oluşturabilir. İdrar yaparken ağrının üst üste gelmesi ve giderek şiddetlenmesi, idrarda bulanıklık ve koku idrarın kırmızı ya da kahverengi bir ton alması. Kusma bulantı hissi, ateş ve üşüme gibi durumları ve belirtileri vardır. Böbrek taşına limon suyu da iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan sitrik asit ve kalsiyum ile böbrek taşının vücuttan atılmasını sağlar. Bir su bardağı bir kaç damla limon suyu eklenerek günde bir kez tüketilebilir. Böbrek taşlarının parçalanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda limon suyu ile elma sirkesi karıştırmak da faydalı olacaktır.Böbrek taşı nasıl düşer bitkisel olarak aşağıdaki denemeniz tavsiye edilir.

 

Böbrek Taşı Tedavisi:

Nar suyu sıkıştırıcı özellikleri nedeniyle böbrek taşı tedavisi için etkili bir çözümdür. Nar meyve olarak tüketilmesi gibi suyu da önemlidir. Böbrek taşına ısırgan yaprağı mesane ve böbrek yoluyla ilgili sorunlar için kullanılan bir çözümdür. Böbreklerde taş oluşumunu engeller. Bakteriyel bir enfeksiyon riskini de düşürür. Bitkisel çay yapmak için iki bardak suya bir yemek kaşı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı eklenir. Sıcak suya eklenen ısırganın demlenmesi için 5 – 10 dakika beklenmesi gerekir. Sonra içilmesi doğal bir idrar söktürücüdür. Günde iki veya üç bardak ısırgan otu çayı içilmesi önerilir. Böbrek taşı nasıl düşer bunu anlamak için öncelikle hastalığın sebeplerini iyice anlamak gereklidir.

Kereviz böbrek taşı tedavisine yardımcı olabilecek diğer bir çözümdür. Çiğ olarak bir bardak suyu kereviz ile karıştırarak içilmelidir. Kereviz suyu böbrek taşı nedeniyle oluşan toksinlerin atılmasını yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu bitki ürik asit birikimine engel olur antiseptik özellikleri vardır. Böbrek taşına iyi gelen diğer bir çözüm ise lif yönünden zengin gıdaların alınmasıdır.

Hastalara çoğunlukla kepek gevreği tavsiye edilmektedir. Kepek gevreği idrarda bulunan kalsiyumu yok etmeye yardımcı olur. Böbrek taşı riskini azaltır. Böbrek taşı oluşumunu azaltmak amacıyla her gün bir kâse yenmelidir.

Böbrek taşları resimde görüldüğü gibidir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer 2

Kapruz

Karpuzda böbrek taşı için önemli bir yiyecektir. Karpuz fosfat kalsiyum, magnezyum gibi faydalı mineralleri içerir. Bu içerik böbrek taşı tedavisinde etkilidir. Karpuz içinde bulunan potasyum böbreklerin çalışmasını düzenler. İdrarda asidik düzenin korunması için önemli bir meyvedir. Karpuz suyu ve karpuz mutlaka tüketilmelidir.

Fesleğen bir tonik olarak kabul edilir. Böbreklerin normal işleyişi için harika bir çözümdür. Her sabah bir bardak suya bir çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı fesleğen suyu içmek faydalı olur. Birkaç adet fesleğen yaprağı da çiğneyebilirsiniz. Çay şeklinde de içilebiliriz. Kepekli ekmek böbrek taşı riskini azaltmak için etkili bir çözümdür. Lif protein, ve magnezyum, açısından zengin olduğu belirtilmektedir. Kristallerin oluşmasını engeller büyük taşların kırılmasına yardımcı olur. Gün içinde üç adet kepekli ekmek tüketilmelidir.

Barbunyada mesane ya da böbrek sorunu tedavisinde oldukça etkilidir. Böbrek taşı sorunu olduğunda sıvı alımının arttırılması önerilir. Bu durumda taş vücuttan daha kolay atılacaktır, günde bir buçuk 2 litre su içilmelidir. Su ile birlikte doğal meyve suları da tercih edilmelidir. Sigara alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Alınan sıvının izlenmesi önemlidir. İdrara çıkma sıklığı ve idrarın hacmi böbrek taşın habercisi olabilir. Böbrek taşı nasıl düşer bazı sebzeler bize yardımcı olur. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmek faydalıdır.

böbrek taşı düşürme

Bazı böbrek taşının oluşumuna yardımcı olan sebzeleri tüketmemek gerekir, bunlar ise pancar, fındık, maydanoz, ıspanak, kahve, kola, çay gibi maddelerden kaçınılması gereklidir. Bunların içerdiği bileşikler nedeniyle taş oluşumuna neden olabilir. Bol miktarda C vitamini tüketilmesi gereklidir. C vitamini içeriğiyle böbrek taşı oluşumu riski azalır. Et tüketimini en aza indirmek gereklidir. Yüksek protein içeriğine sahiptirler. Et ürik asit taşları oluşturduğu bilinmektedir. Bu sebeple böbrek taşı nasıl düşer, ürik asit oluşumuna yol açar.

Sardalya hamsi midye gibi balıkların tüketilmemesi önerilir. Magnezyum alımını artırmak, taş oluşumunu engellerken bir taraftan da taşların parçalanmasına yardımcı olur. Taş oluşumunu önler. Tuz böbrek taşı oluşumunu üzerinde etkisi olan bir maddedir. Bu nedenle az tüketmek gereklidir. Sodyum tüketimi azaltılmalıdır. Günde bir veya 2 gramdan fazla tüketilmemesi önerilir. Böbrek taşı ciddi bir sağlık sorunudur ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Tıbbi tedavinin dışında bitkisel çözümler de denenmelidir. Böbrek taşı nasıl düşer bu makalemizde size anlatmaya çalıştık. Halk dilinde bir içerekde böbrek taşının düşürüldüğü dillendilirimiştir. Çünkü bira böbrekleri çalıştırır ve sürkülasyon yapmasını sağlar.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.