Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Doğal İlaçlar / Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel ? Boğaz yutağın ağız arkasından uzanan kısmıdır. Yemek borusunun da bulunduğu yerdir. Boğaz ağrılarının oluşma sebebi ise ağrıların ve iltihabın boğaz borusu üzerinde oluşmasıdır. Bademcik iltihabı ile karıştırılmamalıdır.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrılarının nedenleri ise hava kirliliği sigara soğuk hava aşırı bağırmak ve alerjik reaksiyonlardır. Boğaz ağrısı ile bize eşlik eden diğer ağrılar genelde: Baş ağrısı, mide ağrısı, soğuk algınlığı, şişen bademcikleri ve boyun ağrılarıdır. Boğaz ağrısı bir hastalık habercisi olabileceği gibi rahatsızlığın kendiside olabilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir bunu söylemeden önce biraz daha boğaz ağrısı hakkında bilgi paylaşımı yapalım. Boğaz ağrısı acı veren rahatsız eden bir hastalıktır. Boğaz ağrısı doğal çözümlerle de geçebilir.

 

boğaz ağrısına ne iyi gelir bal limon

Limon, boğazımızdan zorlanıpta çıkaramadığımız balgamı çıkarmasında etkilidir. Boğaz ağrılarında boğazı temizlemek için limon kullanımı tavsiye edilmektedir. Bir bardak ılık suya sıkılan limon ile gargara yapmak başka etkili bir yöntemdir. Boğaz ağrısına elma sirkesi de iyi geldiği bilinmektedir. Anti bakteriyel özellikleri sebebiyle boğaz ağrılarını tedavi etmekte faydalıdır. Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ile bir yarım limon suyu eklenir. Bu karışımı yavaş yavaş içilir günde iki defa uygulanabilir. En kısa sürede boğaz ağrılarımdan kurtulmayı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Gargara yapılırakda kullanılabilir. Ilık su yardımı ile tarçın ise soğuk havalardan kaynaklanan boğaz ağrılarında iyi geldiği bilinmektedir. Birkaç damla tarçın yağı bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Bu karışım boğazdaki ağrı ve yanmayı gidererek günde 1 – 2 kez yenmesi gerekmektedir. Boğaz ağrısına iyi gelebilecek diğer bir yol ise tuzlu su ile gargara yapmaktır.

Tuz antiseptik görevi görür boğazın korunmasına yardımcı olur balgam ve iltihabî azaltır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz eklenerek yapılabilinir. Belirli günlerde uygulanması sonucunda iyi neticeler görülebilinir.

Sarımsak

Boğaz ağrısına çok iyi gelen başka bir doğal ilaç ise sarımsakdır. Sarımsak büyük ilaçların yapımında da kullanılır anti bakteriyel özelliklere sahip bir besindir. Boğaz ağrılarında da etkili bir çözümdür. Eğer diş sarımsak emilerek tüketildiğinde bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sarımsak boğaz ağrısına iyi gelen bir maddedir. Boğazdaki zararlı bakterileri yok etmek için mutlaka sarımsak tüketilmelidir. Sarımsak yağı da bu tür boğaz ağrısı enfeksiyonlarında kullanılabilir. Bir bardak suya bir veya iki damla sarımsak yağı damlatarak günde 2 veya 3 kez gargara yapılmasında fayda vardır. Pişmiş olarak da sarımsak tüketilebilinir.

bogaz agrisina ne iyi gelir

boğaz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm

Boğaz ağrısına bal ve limon kullanarak da iyileşme sürecini hızlandıranbiliriz. Boğazdaki şişlikleri de azaltabilir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı bal ve iki üç damla limon damlatarak içilir. Boğaz Ağrı’sına iyi gelen güçlü bir çözüm ise antiseptik özelliği olan zerdeçal çözümüdür. Tıpda birçok hastalığın çözümü olarak da kullanılmaktadır. Bir bardak sıcak suya çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak sabahları aç karnına içilir. Her gün bir kez bir bardak içilerek uygulanmalıdır. Yarım çay kaşı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşı tuz bir bardak sıcak suya eklenip karıştırıldıktan sonra bu karışım ile günde bir kez gargara yapılabilinir. Boğaz ağrısına da iyi gelecektir.

Hatmi Kökü

Hatmi kökü ise zamk içerir ve boğazdaki zararlı bakterileri kendine yapıştırarak temizlemek için kullanılabilinir. Hatmi kökü çayı boğaz ağrısı, öksürük ,soğuk algınlığı, gibi hastalıklarda kullanılan mükemmel bir çözümdür. Kurutulan hatmi kökü, bir bardak kaynar suya eklenerek 30 dakika demlenerek sonra çay gibi tüketilir. Günde bir iki bardak içilmelidir. Tadı acı ise bal ile tatlandırılır. Hamile olanlar diyabet hastaları emziren kadın kullanmamalıdır.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.