Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Doğal İlaçlar / Boğaz Kuruluğu Bitkisel Çözüm

Boğaz Kuruluğu Bitkisel Çözüm

Boğaz kuruluğu bitkisel çözüm: Boğazda kuruluğu bir çok hastalığın nedeni olabilir. Boğaz kuruluğun nedenleri ise soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, boğaz ağrısı, bademcik şişmesi, bademcik iltihabı, sigara içilmesi, bakteriyel enfeksiyonlar, burun kanallarının tıkanması ve reflü gibi nedenleri vardır.
Boğaz kuruluğu belirileri :
Boğaz kuruluğuna yol açan belirtileri şu şekilde anlayabilirsiniz. Boğazda kuruluk, yutma da güçlük, boğazda kaşıntı, lenf bezlerinde şişme.

 

Boğaz Kuruluğu Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?

Boğazda kuruluğu tedavisi

Boğazda kuruluğun ve boğazda ağrının tedavisi için, tuzlu su ile yapılan gargara boğaz kuruluğu için etkili bir çözümdür. Tuzlu su hafif antiseptik gibi davranır ve bakterilerin büyümesini engeller. Tahriş olmasını engeller ve balgam oluşumunun önüne geçer. Boğaz kuruluk rahatsızlığına, bal da iyi gelmektedir. Boğazdaki ağrı ve bakteriyel coşmayı yatıştırmaya yardımcı olur. İnformasyonu azaltır. Bal ve limon suyu birlikte karıştırılarak içilmesinde ayrıca faydalı olur. Boğazın nemlenmesine yardımcı olur. Tahriş olmasını engeller boğazı rahatlatır. Boğazda oluşan enfeksiyonu kontrol altına almak için yardımcı olacaktır. Limonda kabuğu hafiflemesini yardımcı olur. Antioksidan içerir. Ilık suya limon damlatarak de içebilirsiniz.

Sarımsak anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri ile boğaz kuruluğunda kullanılır. Bir kaç diş sarımsak boğaz enfeksiyonu yatıştırmak için tüketilir. Bir bardak suya 2 – 3 damla sarımsak yağı eklenerek gargara yapılır.
Elma sirkesi boğaz ağrısı üzerinde de iyileştirici özelliklere sahiptir biraz su ve elma sirkesi karıştırılıp içilebilinir. Anti bakteriyel özellikleri ile iltihapları azaltır.Elma sirkesi ile gargara da yapılabilinir.

Hatmi Kökü
Boğaz kuruluna iyi gelen bir başka bitkisi hatmi köküdür. Kurumuş boğazın yumuşamasını sağlar. Çay şeklinde içilmesi faydalı olur.

Kaygan karaağaç ta boğazımızı korur ağrı ve kuruluk içinde kullanılır. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşı kaygan Karaağaç eklenir ve süzülerek içilir.
Çemen otu boğazlı yatıştırmak için tüketilir. Boğaz ağrısı tedavisinde çemen otu eklenen suya gargara olarak da kullanılır. Boğaz ağrısına çok güçlü bir antiseptik olan zerdeçal ve güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu etkileri ile boğazım yumuşamasını yardımcı olur. Ilık süte eklenerek de içilmesi etkili tedaviyi sağlar.

Boğaz kuruluğunun geçmesi için boğazın dinlendirilmesi önemlidir. Boğaz kuruluğu sebeplerinden bir tanesi boğazı yoracak faaliyetlerde bulunmak. Bağırmak, soğuk içecekler içmek gibi etkenlerdir. Katı yiyecekler yenmemeli yüksek sesle konuşulmamalıdır. Boğaz kuruluğu ciddi bir sağlık sorunu olmasada, rahatsız edecek bir durumdur. Bu tür rahatsızlıklar da doğal bitkisel çözümler denenebilir. Belirtilerde şiddetlenme oluyorsa doktora başvurulmalıdır.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.