Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Boyun düzleşmesi nedir ?

Boyun düzleşmesi nedir ?

Boyun düzleşmesi nedir ? Boyun düzleşmesi günümüzde sıkça rastladığımız sağlık sorunlarından biridir. Gençlerde görülen boyun düzleşmesi daha çok yorgun düşmek ve stresten kaynaklanan bir sorundur. Boyun düzleşmesi öne doğru kavis yapmış, omurların ve disklerin arkaya doğru açı kaybetmesi ile oluşur.  C şeklinde bir kavis yapan boyun form kayması yaşar. Duruş şeklinde bozukluk, boyun düzleşmesi tek başına bir rahatsızlık değildir. Başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilme ihtimali daha yüksektir. Kesin tahlil ve sonuçlar sonucunda erken teşhis ve tedavisi mümkündür. Fizik tedavi ile tedavi süreci başlanmalıdır.

Omurga hastlıkları makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Boyunda bulunan tendon bağlar ve kaslarda oluşan değişiklik sonucu boyunda bulunan omurlar diskler arkaya doğru baskı yapar. Tendon ve bağlardaki sorunlardan kaynaklanan boyun düzleşmesi çok nadir görülürken, asıl nedeni boyun kaslarıdır. Kaslar spazmı yaşayarak omuru arkaya doğru çeker ve bu gerilme karşısında düzleşerek dengesini sağlar. Kas spazmları nedeni ise duruş bozukluğu ve bel kayması olarak değerlendirilebilir. Gün içerisinde yapılan yanlış bir hareket, yanlış oturma şekli, koltukta uyuma gibi. Masa başı işlerinde yazı yazma pozisyonları gibi nedenler bu rahatsızlıkları değişmesini tetikler. Erken müdahale edilmezse boyun düzleşmesi boyun fıtığına dönüşebilir.

Bel fıtığı ağrıları boyun ağrıları birbirlerine çok yakındır. Hepsi omurga üzerindeki rahatsızlıklardan kaynaklanır.

 

boyun düzleşmesi nedir 2 boyun düzleşmesi nedir 3   boyun düzleşmesi nedir

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesinin belirtileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, kol ve boyun ağrısı, unutkanlık, kulakta çınlama, uyku bozukluğu gibi durumlardır. Boyun hareketlerinde zorlanma en net belirtileridir. Boyun düzleşmesi neden olur. Bu boyuna alınan bir darbe sonucu ile başlar. Öne eğilmiş şekilde oturulması durumunda boyun düzleşmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Yük taşımak, yüksek ve sert yastıkta uyumak, rahatsız bir yerde başımızın uygunsuz bir pozisyonda kalması gibi etkenler, bu rahatsızlığın oluşumuna izin vermektedir. Boyun düzleşmesinin tedavisinin nasıl yapıldığı ise düzleşen boyun ve C halini almış bir görünümü eski haline dönüştürmek mümkündür. Egzersiz programları çerçevesinde ve doktor eşliğinde bir aya yakın zaman içinde boyun düzleşmesi tedavisi yapılabilir. Bu tür rahatsızlıkları ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve rahat bir yaşama katılmak için verilen ve yapılması gereken egzersiz programını düzenle ve aksatmadan gerçekleştirmek önemlidir.

Boyunda düzleşme geçtikten sonra da mutlaka spor yapmaya devam edilmelidir. Aksi takdirde boyun düzleşmesi boyun fıtığına dönüşerek neticesi ameliyat olan bir sağlık durumu yaşanabilir ya da kaslardaki gerginlik baş ağrılarına ve baş dönmesi gibi etkileri neden olacaktır. Kalıcı sağlık sorunları oluşmamasını sağlayabilirsiniz. Egzersiz boyun düzleşmesi için çok önemli bir faaliyettir.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

boyun düzleşmesi nedir 4

Boyun düzleşmesi için yapılması gereken birkaç öneri ise kol ve boyun egzersizleri yaparak, egzersiz öncesi ısınma hareketlerini mutlaka yapmalısınız. Oturur durumdaki ve ayaktaki duruşunuza dikkat edin. Dik ve başınız aşağıda olmadan kendiniz için uygun duruş pozisyonları belirleyin. Sert hareketler yapmayın. Bu kaslarınızda spazm oluşumuna ve ardından boyun düzleşmesine neden olur. Sandalye veya kanepeden kalkarken sırtınız ve boyunuzdan kuvvet almak yerine öne doğru kayarak kalkmaktan fayda vardır. Ani ısı değişikliklerinden sakının hep aynı ısı ile yaz kış boynunuzun sıcak kalmasını sağlayın. Terleme durumlarında asla boynumuzu ıslak bırakmayın. Hava akımından çabuk etkilenen boyun tarafı tutulmaları ve kasların gerilimine sebep olur. Uzun süre masada bilgisayar kullanmak, televizyon izlemek, kitap, dergi ya da gazete okumaktan kaçınmak gereklidir. Bu şekilde çok vakit geçirmemek önemlidir. Uyurken yüzüstü yatmayı, yan yatarak hem omurgayı hem de boyun sağlığını koruyabilirsiniz.

boyun düzleşmesi nedir 5

Bilimsel olarak kabul edilen en rahat pozisyonlardan bir tanesi de cenin pozisyonunda uyumaktır. Boyun düzleşmesi nedir detaylıca inceleme sonuçları belirtildiği gibi genelde oturma ve uyuma pozisyonlarından kaynaklanır.

boyun düzleşmesi nedir 6

Hep aynı pozisyonlarda kalmayın. Kaslarınızı belirli aralıklarla hareketlendirmek, boyun düzleşmesi rahatsızlığını oluşumunu engelleyecektir. Mutlaka egzersiz yaparak kuvvetle muhtemel olumlu sonuç alabileceğimizi unutmamız gerekir. Duş alımından sonra dışarı çıkmadan birkaç saat kurulandıktan sonra ve boyun sağlama alındıktan sonra faaliyete geçilmelidir. Oturma pozisyonlarına dikkat edin.  Yanlış hareketler, duruşlar boyunda olumsuz etki yaratacaktır.

 

 

 


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.