Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Android / c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir c# ile veya vb ile anroid programlanabilmektedir.Andoid programala süreçlerini visual studio 2010 ile kullanabilirsiniz.Visual studio 2010 eklentisi olarak kullanabilecegimiz Monodroid bilgisayarimiza kurmamiz gereken eklenti.Bu eklenti sayesinde android programlamayi visual studio ile yapabilecek olmamamiz.Monodroid visuaul studio 2010 express sürümünde calismamaktadir.En az visual stuio 2010 standart yada visual studio developer sürümünü kullanmanız tavsiye edilir.Böylece visual studio için oluşturulmuş monodroid templatelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz

Bu noktada visual stuio 2010 ve monodroid kullanarak ilk android uygulamamızı yazacağız.Aşağıdaki talimatlari izlerken resimlerdende doğruluğunu kontrol ederek yapmalısınız

Monodroid kurulumu

Monodroidi kurabilmek için aşağıdaki adresden indirmeliyiz
Monodroid adresinde indirebilirsiniz.
Sitede ingilizce olarak nasıl kullanıldığı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Monodroid kurulumunu yapmadan önce anroid sdk kurulumu yapmalısınız.Android sdk c# daki framework gibidir.Çeşitli versiyonları bulunmaktadır.Hangi telefon markası ve modelini kullanacaksanız ona göre android sdk kurmalısınız.

Selam Monodroid

Şimdi based yapısı ile android yazalım.Bu noktada yapmış olduğumuz tüm geliştirmelerin ekran görüntülerini koyarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

Visual studio 2010’u açarak , create new project butonuna basalım.Açılan pencerede c# dilini seçerek sol tarafdaki pencereden MonoDrid categorisindeki templatelerden boş olanı seçiniz.

Monodroid kategegorisinde 3 tane hazır şablon bulunmaktadır.

MonoDroid Uygulaması
OpenGL MonoDroid Uygulaması
MonoDroid Class Kütüphanesi

Yukarıda gördüğünüz gibi bu 3 hazır tema dahilinde birini seçmek zorunda kalacağız.Seçmemiz gereken seçim 1. seçim:
Monodroid application

Diğerleri opengl ve class projeleri için kullanılıyor.Sonraki makalelerimizde diğerlerinden bahsedeceğiz.

Monodroid1
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

Yukarıda göründüğü gibi framework4 seçili olmalı ve Monodroid Application seçili olmalı.Projeye adını herhangi birşey yazabilirsiniz.
Bu seçimi yaptıktan sonra seçili olan pencere aşağıdaki gibi olmalı.

monodroid
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

Editör ile Activity1.cs dosyasını açarak içerisinde işlem yapmamız gerekecek.Aktiviteleri bu class üzerinden yönetebileceğimiz şekilde kafanız bir taslak çıkarmalısınız.Bu noktadan sonra Android kütüphanelerinin hepsini buraya ekleyebilirsiniz.Bu işlemleri entity yapısı ile yapılmayacak ama entity yapısına benzerliği ile meşhurdur.

[php]

using System;

using Android.App;
using Android.Content;
using Android.Runtime;
using Android.Views;
using Android.Widget;
using Android.OS;

namespace HelloAndroid
{
[Activity(Label = “HelloAndroid”, MainLauncher = true)] public class Activity1 : Activity
{
int count = 1;

protected override void OnCreate(Bundle bundle)
{
base.OnCreate(bundle);

// Set our view from the “main” layout resource
SetContentView(Resource.Layout.Main);

// Get our button from the layout resource,
// and attach an event to it
Button button = FindViewById<Button>(Resource.Id.MyButton);

button.Click += delegate { button.Text = string.Format(“{0} clicks!”, count++); };
}
}
}

[/php]

Activity1 klassı tüm aktiviteleri kontrol eder ve tüm android uygulamaları aktivite dosyalarına sahip olmaları gerekir.Bu class yeniden yazılabilir bir yapıya sahip olduğu için yapabilecekleriniz çok geniş formatda framework 4 kullanır gibi değil tabi.Kütüphaneler biraz daha kısıtlı.
Bu yapıyı kullanırken çalıştıracağımız komutlarda bu uygulamanın içerisinde olacaktır.UI sınıfındaki tüm kütüphaneleri buraya register edebilirsiniz.
Daha detaylı olarak projeye bakabilmek için devam edelim.

monodroid
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

Solution explorer yukarıda gördüğünüz gibi olacaktır.Buraya kadar tüm işlemleri doğru yaptığınız anlamına gelir.Eğer bu ekran sizin karşınıza çıkmıyor ise yukarıda anlatılan bir adımı yapamadınız yada anlamış olarak düşünerek işlemlere başdan başlamalısınız.Bunun olmadığını varsayarak devam ediyorum.
Şimdi solution explorer içerisinde Assest ve resources klasörlerini ve değer verebileceğiniz tüm klasörleri göreceksiniz.Tüm klasörlerin içerisine bakarak neler oluşturduğunu kontrol etmelisiniz.Bu noktada içerisinde oluşturacağı tüm dosyalar monodroidi çalıştırırken devamlı ihtiyacınız olacak araçlardır.Dosyalar ile ilgili herhangi bir probleminiz olursa Monodroid’in resmi sayfası bölümünden forumlarına yada iletişim bölümünden yardım isteyebilirsiniz.

Öncelikle başlarken Selamın Aleyküm Android Kardeş yazdıralım ekranımıza. Bazı kodları sizin için değiştirdim ve Yeniden oluşturma metodu üzerinde bazı overwrite modetodları çalışmaktadır.Text özelliği olarak SElam Android yazmaktadır.Yazıyı gösterebilmemiz için bir nesnesinin içerisinde göstermemiz gerekecek.Örnek olarak Textbox nesnesini kullanabiliriz.Tüm ekrana basılacak olan yazıları Textbox ile yönetip kullanabiliriz.

[php]

protected override void OnCreate(Bundle bundle)
{
base.OnCreate(bundle);

var tv = new TextView (this);
tv.Text = “Selamın Aleylüm, Android Kardeşş!”;

// Set our view from the “main” layout resource
SetContentView(tv);
}
[/php]

SetContentView method ekrana bişeyler yazdırmak için yada paylaşmak için gerekli olan metodumuzun adıdır.Bu metodu çok seviyorum ve çok yaralı buluyorum.
Buraya kadar herşey okeyse Visual Studio içerisinde play butonuna basarak projeyi çalıştıralım.Yada F5 tuşuna basarak projeyi çalıştırabilirsiniz.

Projeyi çalıştırdıktan sonra ilk göreceğiniz ekran cihaz seçim ekranı olacaktır.Bunun için eğer android bilgisayarınıza takılı ise sizde açılacak ekranız görebileceksiniz.Hemen kendinizi seçerek devam edelim.Bu noktadan sonra emulatör test etmeye başlayacaktır.Eğer seçtiğiniz cihazınız çalışıyorsa ve bir problem yok ise test başarı ile sonuçlanacak ve emülatör resimlerini göreceksiniz.Emülatör resmi üzerine basarak emülatör ayarlarına gidebilirsiniz.

monodroid
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

Gördüğünüz gibi benim bilgisayarımda iki tane android cihaz takılı ve ikisinide şuandaki ekrandan görüyoruz.

c# Android
c# Android

Şimdi ok butonuna basarak devam ediyoruz.Daha sonra ayar ekranlarına göreceğiz.Bu seçili olan emülatöre göre değişebilecek ayarları kapsamaktadır.

Monodroid Nedir
c# ile anroid programlama,c# monodroid,Monodroid Nedir

Bu noktadan sonra artık herşey hazır.Artık ekranımızda selamın aleyküm android karşeşş yazımı görebiliyoruz.

MonoDroid, Android işletim sistemi olarak bilinmektedir , Java, C, C Microsoft Visual Studio için bir alternatif olarak NET platformu ile geliştirilebilir, C # SDK kombinasyonu ile uygulama geliştirmek için üretilmiş bir 3.party bir yazılımdır.MonoDroid SDK makalemizde bolca bahsedeceğimiz, projelerimizin olmazsa olması tuzu biberidir.

MonoTouch ile ,Apple’ın iPhone, iPad dokunmatik ürünlerine hükmetmeyi başarabilmiştir. bunun için C # dilinde ve. NET uygulama geliştirme ve bir SDK ile çalışarak Android cihazlara program yazılabilmektedir.

Aynı şekilde Android için uygulama geliştirmek için SDK ek olarak, “Android için Mono, Monodroid” demek mümkündür.
MonoTouch, IDE MonoDevelop veya aracı XCode entegre edilebilir.
Şüphesiz yazılı olarak normal bir uygulama monoTouch. NET uygulamaları derlenmiş ve yürütülen bu MSIL’e JIT derleyicisi ile olarak, makine koduna doğrudan dönüştürülebilir değildir. Bu nedenle, Windows veya Linux ve Mono uygulamaları ve Visual Studio hala iOS üzerinde geliştirilen Mac OSX kurulum ve test süreci ile cihaz üzerinde ya da bir makine üzerinde çalışan size mümkün olacak emülatörle geliştirmenizde fayda vardır.

Hepsi bu kadar Android ve Monodroid nedir kelimeleri üzerine sonraki makalalerde görüşmek dileği ile .


Ayrıca bknz.

C# XmlReader Kullanımı

C# XmlReader Kullanımı Asp.net ve Microsoft Framework içerisinde kullanılan Xml okumak için kullanabileceğimiz bir sınıftır. …

3 yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim karyelist ne zamandır bir el atmak istiyordum android olayına.Sayende ilk adımı atmış olacağım… 😉

  2. Merhaba, SQL Serverdan webservice Methodlarına bağlanarak veri çekme ve android ekranında gösterme olayına ait bir örnek yayınlamanızı rica edeceğim.tşk ederim.

    • Merhaba, sql server webserive methodları ile veri çekme farklı, android üzerinde bunu gösterme çok farklı konulardır.En yakın süre içerisinde sql server web servisleri hakkında bir makale yayınlayacağız.

      Saygilarımızla
      Sql Server Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.