Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / c# / C# klasör veya dosya silme

C# klasör veya dosya silme

C# klasör veya dosya silme

İçeriği boş klasörleri silmek için Directory sınıfının Delete() metodundan yararlanabilirsiniz. Aşağıda verilen satırlar sayesinde ile önce “C:” sürücüsünün kök klasörünü geçerli klasör olarak seçtim. Ardından daha önce hazırlamış olduğum klasörü Delete() metodu ile sildim.

System.IO.Directory.SetCurrentDirectory(“C:\\”);

System.IO.Directory.Delete(“Test”);

Delete() metoduna parametre olarak verdiğiniz klasörün alt klasörleri ve içerdikleri bütün dosyalarla birlikte silinmesini istiyorsanız Delete() metoduna 2. parametre olarak true sabitini kullanmalısınız. True yerine false kullanırsanız boş olmayan veya alt klasöre sahip klasörler Delete() metodu tarafından silinmez.

System.IO.Directory.Delete(“Test”, true);

Bir klasörü içerdiği bütün dosyalar ile birlikte başka bir yere taşımak istiyorsanız Directory sınıfının Move() metodunu kullanabilirsiniz. Move() metodu kaynak ve hedef klasörleri parametre olarak almaktadır. Klasör taşıma işlemi sırasında klasörün adını değiştirebilirsiniz. Bu metodun nasıl kullanıldığını anlatmak için kullandığım bilgisayarın “C:” sürücüsünde “\Test” adında bir klasör hazırladım. Bu klasörü içerdiği bütün dosyalar ile birlikte “D:” sürücüsüne taşımak isteseydim aşağıda verdiğim satırı işletirdim.

System.IO.Directory.Move(“C:\\Test”, “D:\\Test”);

Herhangi bir sürücü ve klasördeki bir veya birden fazla dosyayı bir seferde silmek istiyorsanız Delete() metodundan yararlanabilirsiniz. Delete() metodunun nasıl kullanıldığını anlatmak için forma “Sil” adında bir düğme yerleştirdim ve bu düğmenin Click metodunda File sınıfı­nın Delete() metoduna yer verdim.

private void Sil_Click(object sender, EventArgs e)

{

System.IO.File.Delete(“C:\\Test\\psp.exe”);

}

Bu metodu işletirseniz belirtilen dosya silinir. Copy() metodunda olduğu gibi bir seferde birden fazla dosyayı silmek için joker karakterlerden yararlanabilirsiniz. Silinecek dosyaların adla­rını bir değişkene aktarıp bu değişkeni Delete metoduna parametre olarak verebilirsiniz.


Ayrıca bknz.

Veritabanından comboboxa veri çekme

Veritabanından comboboxa veri çekmek için öncelikle visual studioyu açıp bir yeni windows form uygulaması oluşturun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.