Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Beslenme / Çikolatanın faydaları ve zararları

Çikolatanın faydaları ve zararları

Çikolatanın faydaları ve zararları : Çikolata üzerinde yapılan araştırmalarda çikolatanın kanın pıhtılaşmasını engellediği ve bağırsak kanserine önleyen bir antioksidan içerdiği tespit edilmiştir. Çikolatanın faydaları ve zararları bağlamında çikolata yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu ve zihinsel sorunlar karşıtıdır. Vücudu korur. Bazı araştırmalarda çikolatanın kalp krizi geçirmiş kişiler de ikinci bir kriz riskini azalttığı belirtildi. Yüksek miktarda kakao içeren galata tansiyonu düşürüyor. Kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. Bilim adamları çikolata içinde bulunan aktif bileşiklerin kalp krizi geçirenleri daha iyi bir duruma geleceğini belirtiyor. Amerikalı doktorlar kakaoyu doğum ağrılarında ateş, öksürük tedavisinde kullanmışlardır.Damar hastalıklarına karşı faydalıdır.Dolaşım bozukluklarına karşı bir ilaç sayılabilir.

 

Çikolatanın faydaları ve zararları 3

Şekerin Zararları  makalemizi okuyabilirsiniz.

Kakaonun  içinde olan alkaliti olan teobrominin etkisi  kafein, kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır. Bu durumlar bronşları açarak nesneye bağlı tıkanıklığı hafifletir sindirim sistemindeki yüz kaslarını gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü bronş açıcı damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.Kanser riski olan hastalara faydalı olduğu deneyler sonucunda görülmüştür.

Çikolatanın faydaları saymakla bitmez

Çikolatanın faydaları ve zararları zihnimize ve beynimize olumlu etkileri vardır.İçerisindeki maddeleri tüketildiğinde mutluluk hormonu salgılayarak , beyindeki hasarlı bölümleri tedavi ettiği, stresli olanların ise mutluluk hormonu salgılandıktan sonra normale döndüğü tespit edilmiştir.

Bilim adamları özellikle çocuklarda öksürük şurubu yerine çikolata tedavisini öneriyor. Çikolatanın içinde bulunan teobrominin öksürüğü geçtiğini belirtmişlerdir. Boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlemede şuruplardan bile daha etkili olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmacılar kronik yorgunluk belirtilerinin hafiflemesine yardım ettiğini tespit etmişlerdir. Çikolatanın felci önlemeye de faydası vardır felç riskini azaltmak için bir paket çikolata yemenin yeterli olduğu kaydedilmiştir. Yapılan bazı araştırmalar da felç geçiren hastaların sonraki haftada 50 gr çikolata tüketenlerin bu hastalıktan ölme riskinin %46 azaldığı belirlendiği katlanılmıştır.

Sağlıklı Beslenmek makalemizi okuyabilirsiniz

Çikolatanın faydaları ve zararları 2

Çikolata Bir Antioksidan

Çikolatanın bu faydasını güçlü sağlıklı bir antioksidan olmasından kaynaklandığı belirtilmiştir. Bilim adamları çikolatanın kalp krizini bağlı ölüm riskini azalttığını belirtmektedir. Kalp krizi geçirmiş 40 50 yaş arasında 169 kişi sekiz yıl boyunca gözdenlendi. Bu kişilerin hiç birinin diyabet hastası olmadığı da vurgulandı. Haftada en az iki kez özellikle de biter çikolata yiyenlerin kalp hastalıklarından ölüm oranlarının hiç yemeyenlere nazaran üç kez daha az olduğu görülmüştür. Çikolata yemenin içmenin beyinde acıyı dindiren bir bölgeyi uyardığı belirtilmektedir. Çikolata yemeye başlayan su içmeye başlayan kişilerin bu iki madde tüketmeye devam etmekten kendini alamadıklarını söylemektedir.

Çikolatanın faydaları ve zararları

Fazla su içmenin bir sakıncası olmadığından fazla çikolata tüketmek obeziteye yol açmaktadır. Her gün çikolata yemek kadınlarda kemik zayıflamasına yol açabiliyor. Her gün çikolata yiyen kadınların kemik yorgunluğunun haftada bir kez yiyenlere göre %3 den daha az düşük olduğunu belirledi.

Uzmanlar acı tat verdiği için antioksidan maddeleri çikolatadan çıkartıldığı belirtilmiştir. Siyah çikolatanın kalp damar hastalıklarından koruyabiliyor. Siyah çikolatanın anlamı bitter çikolatadır. Günde 1- 2 parça siyah çikolata yemek kronik iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini, kalp krizi ve beyin riskini azaltabileceğini göstermektedir. Siyah çikolatanın içeriği sütle karışınca bazı maddelerin emiliminin azalması nedeniyle, sütlü çikolata siyah çikolata ile aynı koruyucu etki göstermiyor. Günde bir dilim alınacak siyah çikolata kalbe ve tansiyona karşı yardımcı olabiliyor. 30 kalorinin üzerinde bu çikolatadan tüketmek, kilo yapmaz tansiyonun düşürülmesine yardım ederken bir taraftan da kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır.

Kalp Krizi Riski İçin Çikolata

Kalp krizi riskini de %8 damar hastalıklarında da %5 lik bir azalma tespit görülmektedir. Siyah çikolatanın tüketmenin bir başka faydası da kronik yorgunluğa iyi gelmesidir. Her gün siyah çikolata yemenin kronik yorgunluk sendromu azalttığı belirlenmiştir. Her gün belirli aralıklarda yenen siyah çikolata iş hayatınızdaki yorgunluğu yok ederek, zindelik katacaktır. Siyah çikolatanın bir başka özelliği de kandaki pıhtılaşmanın önüne geçmesine yardımcı oluyor. Bacaklarında varis hastalığı olanların mutlaka tüketmesi gereklidir. Beyne pıhtı atması sonucu ölümle ya da felç kalabilme riskini değerlendirildiğinde, kesinlikle bitter çikolata tüketmek faydalı olacaktır. Bacak kaslarında problem olanların,  Kakao çekirdeğindeki kimyasalın kandaki hücrelerinin azaltılmasında aspirinle aynı biyokimyasal etki yarattığı belirtilmektedir. Siyah çikolatanın tansiyonu düşürdüğü, kan dolaşımında farklı faydaları olduğu bilinmektedir. Ayrıca mutluluk verdiği de bilinmektedir. Çikolatadaki mutluluk verici kimyasalları harekete geçirerek bir etki yaptığını sağladığı bilinmektedir. Çikolataya hayır diyemeyen herkesin en büyük korkusu şişmanlamaktı.

Çikolatanın faydaları ve zararları 5

Çikolatanın Bağırsaklara Faydası

Ufak miktarlarda az az alınması daha önemlidir. Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı bileşenler arasında gelmektedir. Çikolatanın bağırsakları da faydası vardır. Böbreklerin etkili çalışmasını sağlayan besindir. İçeriğindeki bir lif bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek, böbrekleri daha verimli faaliyet göstermesini sağlar. Çikolatanın en büyük en önemli özelliği ise bağırsak kanseri üzerindeki etkisidir. Bağırsak kanserine karşı yakalanma riskini büyük bir düzeyde azaltmaktadır. Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri de vardır. Kötü düşünceleri neden olan unsurları ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Çikolata cilt rengimizin koyulaşmasında da etkili olabiliyor. Bunu yaparken de cildimize zarar vermez. Çikolata cildinizdeki kırışıklıkları ortadan kalkmasına ve cildimizin daha güzel görünmesini sağlar. Yüksek stres cildimizde olumsuz yönde tahribat yapabilir. Çikolata bu sorunların önüne geçebilir. Çikolata cildin parlaklığını da arttırır, doğal bir görünüş kazandırabilir. Cildin yumuşamasını sağlar. Çikolata ciltte meydana gelebilecek enfeksiyonel hastalıkların iyileşmesine de yardımcı edebilir.

 

 


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.