Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Cilt Diyeti Yapmaya Hazır Mısınız?

Cilt Diyeti Yapmaya Hazır Mısınız?

Cilt diyeti nedirCilt diyeti nasıl yapılır ? Sorularına yanıt vererek başlayalım. Cilt diyeti kişinin cildine göre tüketmesi gereken ve uzak durması gereken gıdaları diyet biçiminde kullanmasıdır. Diyet de olduğu gibi bazı gıdaları tüketirken, bazı gıdaları kesinlikle tüketmemek ve gerekliliği kişinin vücuduna göre planlaması gerekiyor.

ciltteki gözenekler nasıl kapatılır ?

mükemmel cilt için cilt güzelleştiren diyet

Yağlı cilde sahip kişiler rafine şeker ve yine karbonhidratlardan, çeşitli kuruyemişler ve kızartmalardan uzak durmalıdırlar. Bolca havuç, glisemik indeksi düşürülmüş, kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olan kepekli tahıllar ve yeşil çay tüketmeliler. Kahverengi makarna, bol tahıllı un gibi örnek verebiliriz. Turunçgiller, havuç, kayısı, ıspanak gibi A vitamini açısından zengin olan gıdalar beraberinde uskumru, somon ve ton balığı gibi soğuk su balıkları da tercih etmeliler. Yağlı cilt probleminiz varsa eğer yağ düzeyini kontrol edebilme amacı ile yağsız olan cilt ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Yine cildinizi her gün sabahları ve akşamları köpük ile temizleyebilirsiniz. Fondöten kullanmak yerine renkli olan nemlendiricileri tercih edin. Yağlı olan cilde sahip kişilerin hyalüronik asit solüsyonu ve kök hücreden oldukça zengin olan serum kullanmaları iyi gelir. Çay ağacı yağı maskesini de kullanmanız yeterlidir. Güneş koruyucusu olarak da yine yağsız olanları tercih etmeniz gerekmektedir.

cilt bakımını yaş aralığınıza göre yapabilirsiniz

cilt lekeleri nasıl geçer

cilt rengi nasıl açılır

cilt sorunları

Kuru cilde sahip olan kişiler cildin oldukça önemli oranlarda nem kazanabilmesini sağlayan gıdaları tüketmelidirler. Cildi kuru olan bireyler de asla temizleme jeli veya köpük kullanmamalıdırlar. Bunun sebebi cildinizi çok daha fazla kurutacağındandır. Temizleme sütü ve losyonunu tercih etmeleri önem arz eder. Bunlara ek olarak fazla sıcak ortamlardan ve yine güneş ışığına maruz kalmaktan kesinlikle kaçmalılar. Hatta spot ışık altında ve PC karşısında dahi güneş koruyucu ile durmalıdırlar. Eğer kuru cilde sahipseniz gün içerisinde serum akşam vakitlerinde de onarma özelliğine sahip kremleri tercih etmeniz gerekir. Cildiniz nemli olduğu zamanlarda serum veya nemlendirici sürebilirsiniz. Hyalüronik asit içeren kremler de cilt tipine uygun olabilmektedir.


Cilt güzelliği için diyet

Yine özellikle de aknelerin aktif olmuş olduğu dönemlerde kola, baharat, fast food ve sigara, kafein, çikolata gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. A vitamininden ve özellikle belirtmek gerekirse beta karotenden oldukça zengin olan besinler kullanılmalıdır. Yine havuç, turuncu sebzeler, bal kabağı, kayısı, meyveler gibi gıdalar tüketilmelidir. Yağlı ve akneli cildi olanlarda kesinlikle bolca su tüketsinler.


Ayrıca bknz.

Cildi güzelleştiren yiyecekler

Cildi güzelleştiren yiyecekler –  cildi güzelleştirmek için ne yapmalı ? Sizlerin yediği, içtiği kısacası içeriden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.