Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Anne Bebek Fuarı / Çocuklarda alt ıslatma sorunu

Çocuklarda alt ıslatma sorunu

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri: Alt ıslatma sorunu tıbbi olarak üç nedeni var. Çocukların bir kısmında genetik olarak ailede dayıda teyzede amcada annede baba da alt ıslatma problemi olduğu için genetik olarak geçer. Bir başka neden ise hiper aktif aşırı hareketli çocuklarda bu sorunu daha sık görüyoruz. Çünkü bu çocuklar gün içinde çok hareketli  olduğu için uykularında  daha ağır yattıklarında farkına varıp kalkamıyorlar. Altını ıslatma sorunu ile ilgili bu çocuklarda uykuları ağır ağırlığından dolayı ortaya çıkan problemdir. Bir başka neden ise çocuklarda yaşanan acı, sıkıntı, mutsuzluk ve en önemlisi stres. Aile içinde yaşanan sorunlar bir bakıma psikolojik durumlar bu rahatsızlığa sebep olabiliyorlar. Bebeklerin dışındaki çocuklarda, kardeşi olan çocuklarda korkular kaygılar, endişe, panik, çocuklarımızda sık görülüyor.

Alt Islatmada Ailene Faktörü

 

Ailelerin yapması gereken okul öncesi bu problemi çözmek. Bu problem yetişkinlerde lise hatta üniversite ki öğrencilerde de görülebiliyor. Elinde olan bir durum değildir. İsteyerek değiştirebileceği bir durumda değildir. Çocuklarınıza kızarak durdurabileceğiniz bir durum hiç değildir. Mutlaka bir psikolojik destek almak çok değerli olacaktır. Ailelerin çoğu gelişmekte olan çocuklarına altını ıslatmayı dolayından ötürü sıvı içecekleri yasaklayabiliyorlar.  Bu son derece yanlış bir durumdur. Bu nedenle aileler psikolojik doktorlardan bilgi almaları önemlidir. Eğer hala devam ediyorsa bir üroloji doktoruna gidip  muayene olmakta faydalı olacaktır.

Özellikle bazı anneler çocuklarını altını ıslatmadan dolayı geceleyin uyandırmaları, uykularını bölmesi yarım saatte bir kaldırmaları çocuklarımız için zararlıdır  ve bu çocuğa zarar verebiliyor. Uykusu bozulan bebek ve çocuklarımız huysuz olabiliyor ve uykusu bozulan çocuk uyumakta zorlanıyor. Bu nedenden dolayı çocuklarımızı gece saatlerinde kaldırmak, son derece yanlış bir durumdur. Bazı anneler çocuklarını gece saatlerinde kaldırsa bile çocuklarının altının ıslandığını görmektedir. Bu bir tedavi yöntemi değildir. Hem kendilerine hem de çocuklarına eziyet etmekten öteye varmayacaktır. Bu anlamda çocukların üzerilerine gitmeyin.

Çocuklarımıza Değer Vermeliyiz

Bir problemi olduğunu önemsemeliyiz. Bazı çocuklarımız altlarını gece ıslatabiliyorlar. Bazıları da hem gece hem gündüz ıslatabiliyorlar. Buna istinaden bazı çocuklarda da kaka kaçırması olabiliyor. Bunu daha da ciddiye almaları gerekiyor. Bazı aileler de bu durumdan çok korktuğu için kendine kalacak bir lekeymiş gibi davranırlar. Bu yüzden ailede korkuyor tedirgin oluyor. Birileri duyar diye kaygılı olabiliyor. Aslında bu bir hastalık bir suçmuş gibi algılanmaması gerekiyor. Bunun tedavisinin olması uzmanlarına danışarak bu sorunu psikolojik destek alarak çözülebiliyor. Bir çırpıda ortadan kalkmasını beklememek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bu problemi yaşayan yetişkinler bile varken çocuklarımıza kızmak problemin devam etmesini beklide büyümesini sağlayabilir.

 Altını Islatan Büyük İnsanlar Var

Evlenme çağında olan insanların altına kaçırdığı gözlemlenmektedir. Böyle bir durumdan dolayı mahcup olan eşler de genç kızlarda nasıl bir tedavi şekli olacak diye düşünen anne babalarda var. Buda korku ve endişe yaratıyor. Önemli olan psikolojik tedavi alarak bu durumun üstesinden gelmektir. Psikolojik tedavi görürken fiziksel bir durum söz konusu değildir. Bu problem hal olduğunda yaşama bakış açıları değişebiliyor. Çocuk olsun, genç olsun, yetişkin olsun oturuşları duruşları değişmektedir.Kendine öz güveni olan insanların durum şart ve koşullarda, duruş ve hareket ediş şekilleri çok farklıdır. Öz güven gelen çocuklarda arkadaşlarıyla kardeşleriyle anlaşması durumu daha güzel bir hal alıyor. İlişkileri gelişiyor daha düzenli ve uyumlu hale gelebiliyor. Hiç bir hastalıktan utanılmaması gerekiyor. Çocuklarımıza hiçbir hastalıkta namahrem yoktur düşüncesini aşılamalıyız. Bu bir kusur değildir. Yalnızca bilgi eksikliğidir.

Doktora Başvurun

Hastalık herkesin bir şekilde yakalandığı rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Hastalıktan başınıza gelenlerden utanmamalıyız. Tıp bu yüzden hastalıklarımızın iyileştirilmesi var. Hastalıklarımızı, rahatsızlıklarımızı kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz. Ama uzmanlarına, doktorlara danışın. Çünkü bu insanın hayatını çok önemli derecede değiştiriyor. Erkenden danışıp tedavi olursak, hastalığımızın erkenden düzelmesi ve erken teşhis tedavi durumları söz konusudur.

Alt ıslatmada uyku düzeni

Uyku düzenini tam uykusunu almış uyananların daha dikkati artıyor konsantre olabiliyor. Çocuklarda okul başarısı artıyor. İlişkileri güzelleşiyor, kendine güveni artıyor, okulda oturuşu duruşun tamamen olumlu yönde değişiyor. Aile içinde tartışmalar kavgalar, bugün de mi bu sabah zaman oldu gibi davranışlar geliştirebiliyor. Çocuklar bu durumlardan fazlaca etkileniyor. Bu problemi çözmek için anne ve babanın çocuğun yanında tartışmaması, kavga etmemesi gerekiyor. Çocuklar bu noktada annelerinden daha fazla üzülüyorlar. Bu da ne kadar rahatsız bir durumda olduklarını gösteriyor. Okul gezilerine gidememek arkadaşına gidip kalamamak eve arkadaşını davet edememek veya akrabalarına gidip kalamamak gibi akrabalarının eve çağırmak gibi durumlarda çocukları etkileyebilir.

Normal bir aile gibi çocuklarımıza davranmak altın kuraldır. Eğer bir ebeveyn olarak sizin anne ve babalarınız size bu şekilde davranmadıysa sizde çocuklarınıza bu şekilde davranamazsınız.Ancak bunu değiştirmek sizin elinizde.Daha fazla özen gösterin ve çocuklarınıza sevgi aşılayın. Her şeyin başı sevgidir.

 


Ayrıca bknz.

Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler

 Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler: Bebeklerde diş çıkarma ağrıya şişliğe ve ateşe sebep olabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.