Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Anne Bebek Fuarı / Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme:   Araştırmacılar ülkemizde en az iki milyon çocuğun şişman olduğunu söylüyor. Erişkinlerin %40’ı Çocukların %10 – %20 si fazla kilolu. Şişmanlığın artışının iki temel nedeni var.

Birincisi fazla kalorili yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmesidir.

İkincisi ise hareketsizlik.

 

Sağlıklı beslenmek yazımızı okumalısınız.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme 2

Vücudumuz konuşma yürüme sindirim nefes alma gibi günlük etkinlikleri yapabilmek için bir enerji harcar. Bu enerjiyi yediğiniz besinlerden elde ederiz. Enerji bir anlamda kaloridir. Aldığınız kalori ihtiyacımızdan fazla ise buna karşılık günlük işlerimizi yapmak için vücudumuzun harcadığı enerji az ise, o zaman artan enerji vücudumuzda depolanacaktır. Bu depolanma vücuttaki yağ oranının artmasını  sağlayacaktır. Artan yağ kitlesini bağlı olarak kilomuz artar ve şişmanlık oluşur. Şişmanlık vücudun fazla gelen besinsel enerjiyi atamamasıdır. Vücudumuza ihtiyacından fazla alınan her 7000 kalori 1 kg yağ olarak depolanır.Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme  bir örnek olarak bir çocuk vücuduna yüz kalori alıyorsa vücut ağırlığına 70 gün sonra 1 kg yağ eklenecektir. Kola gazoz hazır meyve suları şekerli içecekler her birinin farklı kalorileri vardır.Genellikle kutuların altında veya yan tarafında bu kalorileri görebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için neler yapılmalı

 

Bir kutu şekerli içecek 150 kalori

Bir adet poğaça 175 kalori

Bir top dondurma 150 kaloridir.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme 3

Her gün bir kutu şekerli içecek tüketen bir çocuk 40 50 günde 1 kg yağ depolayacaktır. Çoğu insan farkında olmadan günde ortalama olarak bir insanın yiyeceği ve içeceği kalorilerin çok üstüne çıkar. Toplumdaki insanların şişmanlamasının nedeni aldığı kalorileri yakamamasıdır.Genelde çocuklar daha hareketli olduğu için daha çabuk kalori yakarlar. Ancak bazı durumlarda metabolizma yaşına bağlı olarak yavaş kalori yakma gözlemlenir. Özellikle çocukların hazır yemek alışkanlığı, hamburger , şekerli içecekler, cips kola gibi ürünler çocuklarda obeziteyi arttırmaktadır. Bir çok hastalık şişmanlar da daha çok görünüyor. Hipertansiyon kan yağlarında yükseklik, damar sertliği, damar hastalıkları, kalp hastalıkları, kalp krizi şişmanlar da daha sık görülüyor.

 Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme

İnsülin direnci iki türde değerlendirilir.

1.Tür Kalıtsal yani aileden anne yada baba gibi ebevnylerden geçen.

2.Tür Sonradan şeker hastası olma.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme

1.Tür Hastalığı eskiden erişkinlerde görünürken şimdi şişman çocuklarda bile görülebiliyor. karaciğer yağlanması ve buna bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu giderek artıyor. Pek çok kanser türü şişman insanlar da daha fazla görünüyor. Şişmanlığa neden olan sorunlar arasında horlama, ortopedik sorunlar, psikolojik sorunlar gibi nedenler vardır.Bunlardan en önemlisi beslenme alışkanlığıdır. Aşırı şişmanlık çocukluk çağından itibaren ve erişkinlikte yaşam kalitesini ve sağlığı bozan bir durumdur. Bu durumun engellenmesi ise çocukluk çağından itibaren dengeli ve düzenli beslenmedir. Hareketli bir yaşam tarzını ayak uydurmaktır. Alınan kilolar vücudun metabolik dengesini her seferinde daha yukarıya taşır kilo aldıkça normal kiloyu dönmekte oldukça zorlaşır. Erken fark edilerek önlem alınması, çocukluk çağında alınması önemlidir. Kilolu çocuklarımız için daha düzenli bir beslenme ve hareketli bir yaşama özen göstermeliyiz.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme nasıl yapılır

Sağlıklı beslenmek zor ve karmaşık bir durum değildir. Dikkat ederek ve özenerek bu durumdan sıyrılabiliriz. Beslenme canımızın istediği zaman yiyip içme durumu değildir. Vücudumuzun büyümesi ve yenilenmesi için gerekli olan dengeli beslenmek besin maddeleri mi bilinçli ve dengeli almamız gerekmektedir. Yeterli ve dengeli bir beslenirsek hastalanmaz, hastalansak bile çabuk bir iyileşme gösteririz. Daha dayanıklı ve güçlü olmamızı sağlar. Yeterli ve dengeli bir beslenmek için yemek öğünlerimize dikkat etmeliyiz. Öğün sırasını atlamamak gerekir. Çocuklarda okul zamanı derslerde ilgisizlik, uyku hali, yorgunluk gibi durumlar olabilir. Sabah kahvaltısını düzenli ve dengeli yapmak bu tür sorunların üstesinden gelmemizi sağlar.Günün en önemli öğünü kesinlikle sabah kahvaltısıdır. Günü mutlaka kahvaltıyla başlamak gerekir. Çünkü vücudumuz uyku sırasında gece boyunca açlık yaşar enerjimiz biter. Kahvaltı vücudumuzun ve beynimizin İhtiyacı olan enerjiyi sağlayan ve yapmamız gereken ilk öğünüdür. Düzenli yaptığımız kahvaltıda aldığımız besinlerden de enerjiden dolayı çok faydalı olur. Öğrenciler için dersleri daha iyi kavramasını sağlar. Tüm olumsuzluklardan farkında olmamızı sağlar. Uykusuzluk ve yorgunluk gibi durumlara karşı direnç göstermemizi sağlar.

 

Kan şekerinizi dengede tutup çok acıkmamayı ve bir sonraki öğünde fazla yemeği engellemek için ana öğünlerimizden bir süre sonra da ara öğünler almak gerekmektedir. Genelde ara öğün denildiğinde aklımıza abur cuburlar gelir. Fakat ara öğünlerde bu tür besinleri tüketmek şişmanlamamıza kolaylık sağlayacaktır. Ara öğünlerde yememiz gereken besinler taze sebze meyveler, kepekli sandviçler, kepekli bisküviler, süt, yoğurt, taze sıkılmış meyve sularından seçebilirsiniz. Yağda kızarmış yağlı yiyecekler, hamurlu yiyecekler, sosis, hamburger türü yiyecekler ve tüm hazır yiyecekler, şekerli yiyecekler, kaymak, mayonez,  krema gibi, yağlı soslar, gazlı ve kolalı içecekler hiçbir katkı sağlamamasının yanında şişmanlamamızı sağlayacaktır. Bu tur besinlerin tüketim sıklığını ve miktarını azaltın.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme nedir

Çocuklarımızın boyunun uzaması için kemiklerinizin  güçlü olması için, günde en az iki bardak süt

bir kase yoğurt

bir dilim peynir

Yememiz gerektiğini unutmamız gerekir. Yağlı etlerin kolesterol içeriği yüksek olduğundan tavuk veya balık tüketmek faydalı olacaktır. Kırmızı etten de yağsız olanları tercih etmek gerekiyor.

 

Günde bir avuç fındık ceviz ve badem gibi kuru yemişleri tüketmek gerekir. Hastalıklara karşı vücudumuzun korumak için besin diyetleri ne arttırmamız çok önemlidir.

Diyet Nasıl Yapılır ?

Gün de en az beş porsiyonu yakın sebze tüketilmelidir. Ekmek ve tahıl grubundan özellikle her gün almamaya dikkat edin. Bağırsak sağlığınız ve uzun süre tokluk yaşamak için veya un ile yapılmış tahıl ürünleri yerine tam tahıllı olanları tercih edin. Beyaz ekmek yerine  kepekli yada çavdar ekmeği tüketin. Yemeklerinizi tuz yerine baharatlar la renklendirin vücudumuzun artık maddelerden temizlenmesi için su tüketin. Gün içinde bir veya bir buçuk litre su tüketin yemek yerken yavaş yiyin ve çok çiğneyin. Sağlıklı ve zinde kalabilmek haftanın üç günü spor yapmak önemlidir. Diyetinizde ve yaşam tarzınız da değişiklikler yaparak sağlığınızla önemli farklılıklar yaratabilirsiniz.

 

 


Ayrıca bknz.

Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler

 Bebeklerde diş çıkarmak için yapılması gerekenler: Bebeklerde diş çıkarma ağrıya şişliğe ve ateşe sebep olabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.