Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Anne Bebek Fuarı / Çocuk Hastalıkları / Dikkat Eksikliği Bozukluğu Belirtileri
Dikkat süresinin ve yoğunluğunun bireyin yaşına göre olması gerekenden az olmasıdır. Hiperaktivite Bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayacak biçimde hareketli olmasıdır. Dürtüsellik Bireyin kendini kontrol etmesinde yaşadığı güçlüklerdir. Olmak üzere üç bileşen altında toplanabilir.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği bozukluğu belirtileri genel olarak dikkat eksikliği yıkıcı davranışları ve nedenleri olan bir ruhsal hastalıktır. Konsantrede zorluk, dikkat dağılması, ayrıntıları hatırlayamamak gibi belirtiler göstermektedir.

Dikkat süresinin ve yoğunluğunun bireyin yaşına göre olması gerekenden az olmasıdır. Hiperaktivite Bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayacak biçimde hareketli olmasıdır. Dürtüsellik Bireyin kendini kontrol etmesinde yaşadığı güçlüklerdir. Olmak üzere üç bileşen altında toplanabilir.

Dikkat eksikliği bozukluğu belirtileri anlaşıldıktan sonra tedavi edilmediği takdirde iş, aile ilişkilerinde,  arkadaşlıklarda ciddi iletişim sorunlarına neden olabilir. Genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Bir okul ortamında başarısızlık, öğrenmek üzerinde aksaklıklar görülebilir. Aileler bu durumlarda bazen çocuklarını tembellikle suçlayabilirler. Ama bunun bir hastalık olduğunu anlamak bir süreçtir ve göz ardı etmemek  gerekmektedir.

Dikkat eksikliği nedenleri

Hiperaktivite bozukluğu her yaştan insanı etkilese de sıklıkla 5 – 16 yaşlarında ortaya çıkar. Dikkat eksikliğini teşhis etmek zor bir durumdur. Dikkat eksikliği türleri ise semptomatik davranışları ve çeşitlilik gösterir, Teşhis ve tedavi daha kolay hale getirmek için ruhsal bozukluklar üç sınıfta sıralanmıştır.

Dikkatsiz davranışlar, normalin üzerinde hiper aktivite ve dürttü kontrol eksikliği. Bu durum yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri farklı tepkiler ile ölçülebilir.

 

Dikkat Eksikliği Bozukluğu Tedavisi

Dikkat eksikliği bozukluğu belirtileri: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu türüdür. Konsantre olmadan aşırı zorluk yaşanmasıdır. Odaklanma ve öğretilenleri dinlemede eksik olma durumu görülür. Bu duruma sahip çocuklar sınıf ortamında düzen bozma eğilimi gösterirler. Hiperaktivite durumunda çocuk hareketsiz duramaz. Dürtüsel davranışları en üst düzeydedir. Kontrolsüz hareketler sergileyebilir. Dürtüsel hiperaktivite ve dikkatsizlik bozukluğunda en yaygın görülen davranıştır. Bu tür davranışlar çocuklarda üç kategoride görülür.

  • Aşırılıklar
  • Düşünmeden hareket etme
  • Üst düzey enerji

Yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu: Genellikle çocukluktan kalma durumlardır. Geç teşhis edilebilme durumudur. Yetişkin bir bireyin eş aile ya da iş arkadaşları tarafından fark edilen durum tüm sosyal hayata yansır. Ancak olgunluk ve yetişkinlik nedeniyle ileriki yaşlarda teşhis edilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun farklı belirtileri de olabilir. Hiperaktivite bozukluğu çocuklara oranla yetişkinlerde daha az görülür. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk yaşlarda teşhis edilmesi önemlidir. Sosyal hayatını zor duruma sokan bu rahatsızlık tedavi edilmesi çok önemlidir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocukların aile bireylerine, anne baba gibi  bir çok sorumluluk düşmektedir.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarını işe yaramaz tembellikle ya da hiçbir şey becerememe gibi durumlarla suçlanmak bu hastalığın belirtilerinin çoğalmasına neden olabilir. Bu tür davranışlar yerine daha sabırlı ve anlayışlı olmak gerekmektedir. Çocuklarımıza bu belirtiler görülüyorsa mutlaka bir uzman hekimden yardım almak gerekir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri ise. Bir durum üzerinde odaklanmada yetersizlik. Bir ödevi tamamlamadan  önce sıkılmak, dinlemede zorluk çekme, ödev ve talimatları dinlemede zorluk çekme, titiz olmak, çok konuşmak ve gürültü patırtı yapmak, bir takım işlerle veya oyuncaklarla oynarken devamlı hareket halinde olmak. Yavaş olunması gereken, sakin olunması gereken aktivitelerde, yerinde duramamak.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda görülen dürtüsel ve fevri davranışlar ise, olaylar ve yapılacaklar konusunda sabırsızlık göstermek. Bekleme durumunda aşırı sıkılma, başkaları konuşurken rahatsız olmak. Konuşulmaması gereken sorunları her ortamda konuşmak, söylemek. Duygularını kontrol altına alamamak, sinir, öfke, ağlama gibi krizler yaşamak. Toplu oynanması gereken aktivitelere oyunlara katılmamak. Gibi durumlar doğurabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, nedenleri ise  kalıtsal etkenler, beyin kimyasının değişik işlemesi, bayanların hamilelik döneminde, sigara alkol, ilaç kullanımı, doğum sonrası etkenler. Bebeklik ve çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve yan etkileri gibi durumlar sayılır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi ise tedavisinde ebeveynlere bir çok iş düşmektedir.

Dikkat eksikliği nasıl giderilir

Okul öncesi dönemde mutlaka ilaç tedavisinden kaçınılmalıdır. Doktor tedavisiyle yardım alınarak psikolojik ve destek sürecinde bu rahatsızlığın tedavi edilmesidir. Doktor tavsiyesi ile uygulanacak olan tedavi çocuklarda çok önemlidir. Önemli olan erken teşhis, ve tedavinin uygulanması. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa hastalık sürecinin yayılmasının önüne geçmiş oluruz. Aksi takdirde çocuklarda ilerleyen yaşlarda önemli ciddi sorunlar yaratabilir. Önemsenmeli ve dikkat edilmesi gerekmektedir. İhmal etmemek çok önemlidir.

 

 


Ayrıca bknz.

Çocuklarda alt ıslatma sorunu

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri: Alt ıslatma sorunu tıbbi olarak üç nedeni var. Çocukların bir kısmında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.