Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir

Diş eti iltihabına ne iyi gelir ? Diş eti iltihabına sebep olan kırık dişler, çürük dişler, apseler, çok ağrı veren diş kökü enfeksiyonudur. Dolayısıyla dişin içine irin oluşur. Buda diş ağrısına sebep olur. Bakteriler diş apsesinin içine girdiğinde enfeksiyon oluşur. Enfeksiyon diş etine yayılır. Tedavi edilmediğinde ciddi hayati tehlikeler oluşturabilir. Diş eti iltihabı ağrısı dayanılmaz bir ağrıdır. Bu ağrıların giderilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Diş eti iltihabına ne iyi gelir incelersek ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel doğal olan ürünlerde kullanılmaktadır.

Diş eti iltihabına ne iyi gelir 2

Diş eti iltihabı nedenleri ise: Diş eti hastalıkları, kötü ağız hijyeni, zayıf bağışıklık sistemi, diş eti iltihabı, bakteriler, diş enfeksiyonu, dişler yemeklerden dolayı kalan kalıntılar.

Diş eti iltihabı belirtileri:
Diş eti belirtileri ise ağız kokusu, ağızda kötü tatlı sıvı hissedilmesi, hassas dişler, diş etlerinde kızarıklık ve ağrı, kendini hasta hissetmek, ağız açmada zorluk, ağrıyan bölgede şişlik, yüzde şişlik, diş ağrıları yaşamak, uykusuzluk, yutkunmada güçlük, ateş gibi belirtilerden bir kaçını yaşıyorsanız diş eti iltihabına sebep olabilecek etkenlerdir. Mutlaka bu belirtiler yaşanıyorsa doktora baş vurulmalıdır.

Diş eti iltihabına ne iyi gelir 3

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer :

Sarımsak: Doğal bir bakteri öldürücü olarak bilinir. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonu engellemek için kullanılır. Şiddetli ağrılar için sarımsak suyu kullanılmaktadır. Bir diş sarımsak ezilerek suyu çıkarılır. Bir pamuk yardımı ile diş etlerine ve dişe uygulanır. Beş veya on dakika bekledikten sonra ağız su ile çalkalanır.Diş eti iltihabına ne iyi gelir ilk üçde sarımsak yer alır.

Karanfil: Karanfil yağı enfeksiyon tedavisinde oldukça etkilidir. Karanfil yağı diş ve diş eti hastalıklarının da bakterileri öldürme yardımcı olur. Karanfil yağı, diş fırçasına sürülerek bakterili olan bölgeye sürülür. Baskı yaparak sürülmemelidir. Diş etlerini hafifçe masaj yaparak sürülmelidir.Diş eti iltihabına ne iyi gelir ilk ikide karanfil.
Hindistan Cevizi Yağı: Yağ tedavisi çözümlerden biridir. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı alınır. Ağız içinde bekletilir. Yarım saat kadar ağız içinde tutulduktan sonra çıkarılır. Ağız içerisi iyice su ile çalkalanır. Ağız içinde rahatlama yaratan bu çözüm diş eti iltihabî için etkili bir çözümdür.

Nane Yağı: Nane Yağı diş ağrısı için kesin bir sonuç yaratır. Pamuk ucuna nane yağı alınarak bakterileri alanlar üzerine hafif bir masaj yaparak uygulanır. Diş ağrısı ve diş apsesi rahatsızlıklarında rahatlama yapar.

Diş eti iltihabına ne iyi gelir

Diş eti iltihabı için bitkisel çözüm

Tuzlu Su: Tuzlu su diş ve diş eti iltihabî rahatsızlıklarında ağrı kesici bir etki gösterir. Bir bardak suya bir çay kaşı tuz eklenir ve karıştırılır. Bu karışımla günde bir kaç kez gargara yapılır. Bu yöntem ağrıyı azaltır ve enfeksiyonu azalmasını sağlar.

Çay Poşetleri: Çay poşetleri de diş eti iltihapları için kullanılmaktadır. Bu tür çay poşetleri diş enfeksiyonunun kırılmasına ve hafiflemesine yardımcı olur. Normal demlenen çay diş ve diş üzerine kompres şeklinde uygulanır. Bu da ağrını hafiflemesini sağlar ve bakteriler ile mücadele etmeye yardımcı olur.
Kekik Yağı: Kekik yağı anti bakteriyel anti mantar antioksidan etkisiyle kekik yağı diş eti iltihaplarında kullanılmaktadır. Bu etkin çözümdür. Kekik yağı diş ve diş etleri üzerine uygulanabilir.
Elma Sirkesi : Elma sirkesi asidik içeriğiyle diş apsesi ya da diş eti iltihapları oluşumların da kullanılmaktadır. Bir yemek kaşığı elma sirkesi birkaç dakikalığına ağızda tutulur ve yutulmamalıdır. Bu uygulama enfeksiyon olan alanı dezenfekte etmeye yardımcı olur. Ağrının hafiflemesini sağlar şişliklerin inmesine yardımcı olur. Antibiyotik diş tedavisi için başka bir çözümdür. Ağrıyı azaltır ve şişlikleri azalmasına yardımcı olur. Parasempatik etkili bir ağrı kesici ilaç olarak kullanılmaktadır. Amoksislin doktorlar tarafından da önerilen ve tavsiye edilen iyi ve etkili bir antibiyotiktir. Antibiyotik kullanımında mutlaka doktorlara başvurulmalıdır.
Ekinezya: Ekinezya toz olarak diş iltihabı görülen bölgelere ve diş etleri üzerine tatbik edilir.
Altın Mühür Bitkisi: Altın mühür bitkisi etkilenen ağrı üzerine uygulanır. Ağrıyı azaltırken de bir taraftan da enfeksiyonu azaltır.

Güzelavrat Otu: Güzelavrat otu, dişteki zonklama, ağrı ve sızlama türü ağrıları azaltır. Oluşan kızardıklarında giderilmesinde yardımcı olur.
Silicea: Silicea bu mineral tuz irinin boşaltılması için iyi bir çözümdür.
Akasma: Akasma kökü ağrı gidermek için kullanılır.Ağızda bekletilerek çiğneyerek uygulanır.
Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi bakterilerin yok edilmesi kullanılır.Ağızda gezdirilerek uygulanır.
Dağ Lalesi: Dağ lalesi hassaslaşmış dişler üzerinde etkilidir.

 

Diş eti iltihabına ne iyi gelir tedavisi vücudumuzu dinleyelim

Diş eti iltihabına önlemek için ağız bakımına özen göstermelidir. Diş temizliği ile birlikte diş etleri de temizlenmelidir. Dişler fırçalanmalı ve gargara yapılmalıdır. Günde bir veya iki defa diş eti için ip kullanılmalıdır. Yenilmiş yemekler de kalan kalıntıları temizlemek için oldukça önemlidir. Dişler fırçalandığında bakteriler dişlerin arasına sıkışır. Burada büyümeye devam eder ve diş eti iltihabının oluşmasına sebebiyet verir. Diş eti iltihabının önlemenin diğer bir yolu ise sakız çiğnemektir. Sakız tükürük üretimini artırır. Bakterilerin yayılmasını önler. Anti mikrobik gargara yapılabilir. Bu enfeksiyon riskini azaltmak için de kullanılır. Sigara içilmemelidir. Sigara dumanı bakterilerin gelişimi için gerekli ortamı sağlanmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme şekli oluşturulmalıdır. Şekerli maddelerin tüketimi azaltılmalıdır. Diş etlerine göre diş fırçası kullanılması gereklidir.

Diş fırçalarken aşırı derece de baskı yapılmamalıdır. Yavaş hareketlerle fırçalanmalıdır. Aksi takdirde diş etlerinde tahriş ve kanama oluşturabilir. Enfeksiyon riskini artırmış olur. Diş ve diş etleri bakımı dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Kötü ve ciddi sorunlara yol açmamak için mutlaka tedavi olunmalıdır. İhmal edilmemelidir.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.