Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Anne Bebek Fuarı / Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Doğum sonrası cinsel isteksizlik: Bebek sahibi olduktan sonra kadınları çok karşılaştıkları sorunları başında cinsel isteksizlik geliyor. Bu sorun küçümsenmeyecek kadar birçok çiftin yaşadığı bir sorundur. Mutlu bir evlilik temellerinden biri olan sağlıklı bir yaşam yaşanan hormonel değişikliklerde, kadın ve erkek ciddi sorunlara sebep verebiliyor. Doğum sonrasında çoğu kadınlarda, doğum sonrası periyotlarında, emziren kadınlarda doğum sonrası cinsel isteksizlik görülebilir. Emzirme sırasında yüksek miktarlarda salgılanan Prolaktin denilen süt  hormonu cinsel isteği azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kadınlarda doğum sonrası cinsel isteksizlik görülebilir.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik

Emzirme döneminde sorun yaşayan, sütü gelmeyen yararlı olmayan annelerin psikolojik olarak kendilerini depresif ve mutsuz hissettikleri görülmektedir. Bebeğini doymasını düşünen anne sadece bebeğinin kendilerinden süt emmelerine odaklanır. Böyle bir psikolojide annelere Doğum sonrası cinsel isteksizlik konusunda baskı yapmak zorlamamak gerekmektedir. Doğum yapan anne doğum sonrası isteksizlik yaşaması normaldir. Ancak doğum süreci sonrası bir risk yaratır. Kadınlarda doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşanması normal olarak karşılanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre doğumdan sonra kadınları %20 lik kısmında ilk üç ay boyunca cinsel isteklerimde azalma %20 birlik kısmında ise tamamen isteksizlik yaşanmaktadır. Doğum yapan kadınların yüzde sekseninde doğum sonrası cinsel isteksizlik bir endişe söz konusu olmaktadır. Eski cinsel arzu ve dürtülerin ne zaman geleceğine, eski haline ne zaman döneceği ise tamamen psikolojik bir durumun dışında hormonel dengeye de bağlıdır.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik 2

Ne zaman cinselliğe başlanır

Cinselliği yaşamak için doğumdan altı veya yedi hafta sonra başlanabilir. İlk başlarda vajinada bir kuruluk yaşanabilir bunun nedeni ise azalmış östrojen hormonudur. İlişki yaşamak için de kayganlaştırıcı kullanmak gerekir. Doğum sonrasında ortaya çıkan sebeplerden biride erkeğin kadından daha fazla cinsel istek içinde   olmasıdır. Bu durumla alakalı erkekler eşlerini hormonal değişimleri hakkında bilgi edinmeli ve anlayışlı olması gerekmektedir. Kadının da kendi vücudunun durumundan dolayı doğum sonrası cinsel isteksizlik durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelikte de alınan fazla kilolar kadında psikoloji olumsuz yönde etkiler. Bu tür durumlarda ciddi bir egzersiz programı uygulanması ve diyet yapılması fayda ve yarar sağlayacaktır.

Anneler vakitlerini ve zamanlarını bebeklerine ayırdığı için cinselliğe karşı da biraz soğuk bakabilirler. Bütün zaman öyle bebeklere harcadığı için hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorulmalarının  gösterdiği halsizlik dışında geri kalan az bir zamanında dinlenmeyi tercih edecektir. Bu rahatlama da cinselliğe karşı ilginin azalmasına yol açacaktır.

Doğumdan sonra ilk 40 gün boyunca lohusa adı verilen bir iyileşme dönemi geçirilir. Bu dönemde bazı hormonal dengesizlikler yaşanır. Zihinsel olarak cinsel ve fiziksel acı verebileceği düşünülür. Kadınlar lohusa döneminde fiziksel zihinsel duygusal olarak bir toparlanma aşamasına girerler. Lohusalık döneminde anneler bebek bakımında bebekli yaşamda hayata adaptasyon olması konusunda destek olunmalıdır. Bu zaman zarfı içinde eşleri sabırlı olmaları ve birbirini desteklemeleri çok önemlidir. Annelerin doğum sonrası yaşamlarında eşinin ve ailedekilerin anlayışlı olmaları anneleri ile ilgili olumsuz düşünceler de bulunmaması gereklidir.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik 3

Anne bebek arasına girmeyin

Anne ve bebek arasındaki ilişkiye aile büyükleri tarafından çok müdahale edilmemesi gereklidir. Eşleri doğum öncesi ve sonrasında hayatlarına yavaş yavaş adapte olmaya çalışmalı, bebek bakımından da aktif rolü bulunmalıdır. Olumsuz davranışlar ve duygusal süre gösterdiğimde mutlaka profesyonel bir yardım alınması  gerekmektedir. Lohusa döneminde ise, yapılması gerekenler sakin sessiz bir ortamda rahatça dinlenebilmesi sağlanmalı. Bebek bakımında yardımcı olunmalı, dengeli beslenmek için bol miktarda sıvı alınması kabızlık durumunu gidermek için bu lifler ile beslenmeli, d vitamini bakımından da zengin gıdalara ağırlık verilmelidir. Yorgunluk veren işlerden kaçınılmalı, düzenli yürüyüşler yapılmalıdır. Vücut kaslarını ve ciddi eski haline dönmesi için spor ve egzersizler yapılmalıdır. Doğum sonrası kordon sarkmalarını önlemek için dinlenmeye dikkat edilmeli. Çok çabuk ayağa kalkıp ağır ve yorucu işlere yapılmamalıdır. Annede belirli şikayetler meydana gelebilir.

Meme başlarında sık rastlanan çatlaklar, doğumdan sonra uzun süren kanamaları meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonları doğumdan sonra sık görülür. İdrar yaparken ağrı ve yanma meydana gelebilir. Rahim içinde pek son buluşması nadiren ortaya çıkabilir. Bu durumda kötü kokulu akıntı halsizlik ateş gibi belirtiler olabilir. Antibiyotik alınarak bu durum tedavi edilebilir. Doğumdan sonra görülen doğum sonrası cinsel isteksizlik durumlarda anne bir depresyon içine girebilir. Bu da doğumdan sonraki hormonal değişikliklerden dolayı olabileceğini anlamak gerekir. Anne adaylarının doğum sonrası ortaya çıkan doğum sonrası cinsel isteksizlik sebepleriyle destek alınarak ruhsal sorunları da engellenerek hayata uyum sağlaması hızlandırmak gerekebilir.

 

 


Ayrıca bknz.

Çocuklarda alt ıslatma sorunu

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri: Alt ıslatma sorunu tıbbi olarak üç nedeni var. Çocukların bir kısmında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.