Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Doğal İlaçlar / Ekinezya bitkisinin faydaları

Ekinezya bitkisinin faydaları

Ekinezya bitkisinin faydaları çayının faydalarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Genellikle kış aylarında görülen gribe ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık güçlendirici, bitki çaylarında biridir. Devamlı ve düzenli Ekinezya kullanan kişiler nezle ya da gribi çok fazla yakalanmazlar.  Bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı korunmasında Ekinezya çayı oldukça faydalıdır. Ekinezya bitkisinin faydaları gribe de soğuk algınlığı gibi hastalığa yakalanan kişiler de iyileşme süresi kısalma ve hastalık sonrası bağışıklık sistemini toparlamaktadır. Ekinezya bitkisinin faydaları özellikle çay faydaları ise antibiyotikler ile karşılaştırıldığında, Ekinezya çayı mikroplarla mücadele eden duvarlara etki ederek bağışıklık sistemini doğrudan uyarmaktadır. Bakterilere karşı kullanılan ilaçlar antibiyotikler yan etkileri ve zararları Ekinezya çayı için söz konusu değildir. Ekinezya çayı bir ilaç değildir. Bitkisel bir ürün olarak uzman tavsiyesinde kullanılmalıdır. Ekinezya çayı günümüzde hala çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir şifalı bitkidir. Ekinezya’    nın çiçeği yaprakları ve kökü kullanılmaktadır.

Ekinezya bir çok özelliği olan mükemmel bir bitkidir.

Ekinezya Bitkisinin Faydaları 4

Ekinezya bitkisinin faydaları

Soğuk algınlığına karşı iyi gelir.

Antiseptik özelliği bulunmaktadır.

Boğaz ağrısına iyi gelir. kuru öksürük geçirir, Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.

Boğaz şişkinliğini alır.

Kansere karşı koruma amacıyla kullanılır.

Basur tedavisinde kullanılır.

Ateş düşürücüdür.

Alerjik belirtilerini hafifletir.

Migren nedeniyle oluşan başarısını hafifletir, Saman nezlesine iyi gelir.

İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi için kullanılır.

Ekinezya Bitkisinin Faydaları

Ekinezya bitkisinin faydaları sağlık açısından vücudumuza kattıkları

Ekinezya çayı içmek  A B ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, ve sodyum gibi minareleri için iyi bir kaynak olduğundan dinç tutacaktır. Ekinezya özü içeren kremlerin egzama mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Ekinezya’ nın yan etkileri ise bağışıklık sistemi hastalıkları Hiv yada Aids, tüberküloz veya multipli skleroz gibi hastalıkları bulunan kişilerin Ekinezya kullanmaya başlamadan önce doktora da danışması gerekir. Az görünmekle birlikte Ekinezya bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Astımı olanlar, papatya ve diğer çiçeklere alerjisi bulunanların kullanmadan önce doktor ve uzman tavsiyesine başvurulmalıdır.

Ekinezya Bitkisinin Faydaları 3

Ekinezya yan etkileri

 

Ekinezya alerjisi ciddi hafif döküntü den, hayati tehlike yaratan Anafilaksiye kadar farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Ekinezya çayı hazırlamak için en etkili şekilde bu bitkinin kökünden yapılmaktadır.

Ekinezya Hazırlanışı

Ekinezya Bitkisinin Faydaları 2

Ekinezya kökü bir kapta bir kap kaynar su ekleyebilirsiniz. Kuru Ekinezya kökü kullanacaksınız 1-2 çay kaşı Ekinezya eklemeniz yeterli olacaktır. Her iki durumda da çayın demlenmesi için demliğin kapağı kapalı halde 5 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız, Ekinezya çayını sıcak içmenizi tavsiye edilir. Ekinezya çayı acı olmasından dolayı çayınızı tat vermek için bal veya limon ile tatlandırırsanız hastalıkların tedavisi için daha faydalı olacağını bilmelisiniz. Tavsiye edilen dozaj günde 1-2 çay kaşığı kurutulmuş kökü ile hazırladığınız Ekinezya çayını, üç defa öğünler arası içmenizdir. Günde toplam 3-6 çay kaşığı kurutulmuş Ekinezya’ dan hazırlanmış çayı iki bardaktan fazla içmemelisiniz. Ekinezya bitkisi ülkemizde yetişen doğal bitkiler arasında yer almaktadır. Ekinezya çayı 10-15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmelidir. Ancak Ekinezya bitkisinin faydalarının şurup olarak daha etkili olduğu belirtilmektedir.

 

 


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.