Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Beslenme / En Sağlıklı 50 Besin

En Sağlıklı 50 Besin

En sağlıklı 50 besin : Aslında tüm besinlerin birçok faydası vardır. Özellikle vitamin depoları olan besinlerden En sağlıklı 50 besin gurubunu tarif edecek olursak;

doğal ve sağlıklı besinler nelerdir

En Sağlıklı 50 Besin 2

Kivi: Bir adet portakal dan bile daha fazla c vitamini bulundurur. Canlılar için vitamin kaynağıdır. Antioksidan koruma sağlar. Ayrıca potasyum, magnezyum ve çinko açısından da zengindir.

Nar: Bir kap nar tanesi C vitamini ve potasyum açısından diğer tüm meyvelerin üstündedir. Ayrıca diğer meyveleri göre daha az kalori verir. Her gün yenen nar kanser riskini de azaltır.

Yaban Mersini: Yaban mersini gözleri korur kan şekerini azaltır. Hafızayı ve kavramayı arttırarak beyni fayda sağlar.

Greyfurt: Düşük kalorilidir. Besin değeri çok yüksektir. Diyete yardımcı olur. Cildi temizler sindirimi dengeler. Enerji verir. Kanser oluşumuna karşı faydalıdır.

Mandalina: Antioksidan özelliği vardır. Hastalık riskini azaltır. Vücudumuzda bulunan fayla kiloları dengelemeye yardımcı olur. Mandalina kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Avokado: 20 farklı vitamin ve mineral barındırır. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından hemen absorbe edilir. Avokado doymuş yağ yerine geçerek kilo vermeden bile kalp hastalığı riskini azalta bilir.

Domates: Bir domates enerji deposudur. Kansere karşı en etkili silahlara sahiptir. Yüksek antioksidan özelliği ile hücrelerdeki DNA  korumaya yardım eder. Kansorejen maddelere karşı koyan enzimleri de güçlendirir.

Pazı yaprağı: Bir kap çiğ pazı yaprağı sebzeleri vitamin deposudur. A,C,E,K vitaminlerini almamızı sağları.

doğal ve sağlıklı besinler hastalıklara karşı korur

Mantar: Kanserle mücadele de etkili bir antioksidan olan mantar vücudun toksinlerden arınmasına doğal yollarla sağlayan bir sebzedir. Riboflavin vitaminini barındırır.  Hayvansal hiçbir besin tüketmeyenlerin de vazgeçilmez vitamini kaynağıdır.

Lahana: Koyu yeşil lifli lahana doğanın güneş gözlükleri gibidir. İçindeki vitaminler retinada ki pigmentlere nüfuz ederek güneşin yıkıcı ışınlarını emer.

Patlıcan: Kalp hastalıklarına karşı eşsiz bir silahtır. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Brokoli: Cildimizi akciğerlerimizi böbreklerimize ve karaciğerimizi durmaksızın vücudumuzu zehirli toksinlerden arındır. Hastalıklarla hücre bazında savaşa yardımcı olur. Kansere karşı eşsiz bir koruma sağlar. Rezeneli bir çeşit vitamin karışımıdır. Antioksidandır ve  C vitamini  faydalı lifler ihtiva eder. Bitkisel gıdaların karışımıdır. İltihapları azalttığını ve kronik hastalıklara karşı etkili olduğu görülmüştür.

Tatlı patates: Bir adet pişmiş tatlı patates normal beyaz patatesten biraz daha doğal şeker taşır. Bir adet tatlı patates günlük vitamin temini ihtiyacından daha fazlasını barındırır. Görme yeteneğini geliştirir. Üreme sağlığını güçlendirir. B vitamini içerdiğinden potasyum açısından da zengindir. Metabolizmayı ve bağışıklık destekleyen antioksidanlardandır.

En Sağlıklı 50 Besin

Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalbi korur virüslere karşı etkilidir. Damarların genişlemesini sağlayarak yüksek tansiyonu da düşürür. Kan akışını hızlandırır damarların tıkanmasını engeller. Organlara oksijen taşıyarak kalp üzerindeki baskıyı azaltır tansiyonu düşürür. Çiğ olarak tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Deri hastalıklarına solunum hastalıklarına bağırsak hastalıklarına karşı son derece faydalıdır.

Şekerpancarı: İyi bir antioksidandır. Tansiyonu ve kolesterolü düşürmede yardımcıdır. Dünyadaki şeker üretimi şeker pancarı ve şeker kamışından sağlanmaktadır. Pancarın içeriğinde fazla miktarda A,B,C, ve P  çinko sodyum magnezyum potasyum kalsiyum demir fosfor brom gibi vitaminler bulundurur.

Ispanak: Bir folik asit kaynağıdır. Gebelikte bebeğin gelişimini destekleyen vitaminlere sahiptir. Yüksek miktarda A vitamini demir potasyum, kalsiyum çinko ve selenyum bulundurur. Antioksidandır tiroit fonksiyonu destekler. Vücudun dayanıklılığını arttırır. Kuvvet verir ve yorgunluk giderir. Zihni kuvvetlendirir. Kansızlığa iyi gelir. Kalp damar hastalıklarına soğuk algınlığı, boğaz hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir kemikleri ve dişleri güçlendirir. Kolesterolü düşürür.

En Faydalı 50 Besin

Karnabahar: Kanserle mücadele destek sağlar vücudumuzun doğal toksinlerden atma sürecine yardımcı olur. Stresi azaltır. Rahatlatıcı bir etkisi vardır.Zerdeçal ile birlikte alındığında prostat kanserini  önlemede katkıları vardır.

Kara lahana: Kolesterolü, düşürmede etkilidir. Kanserle mücadele de etkili bir silahtır. Pişmiş lahana bir insanın 2 – 3 günlük vitamin temini ihtiyacını karşılar. Cilt göz ve dişler içinde faydalıdır.

Soğan: Çok faydalı bir besindir ve besin değerleri zengindir. A,B,C vitaminleri içerir. Potasyum magnezyum kalsiyum sodyum iyot fosfor kükürt gibi mineralleri içerir. İçerdiği birçok etken maddeler sayesinde pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Böbrek ağrılarına hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Egzama gibi cilt hastalıklarına faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını düzenler hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler sinirleri rahatlatır.  Sıkıntıya ve strese iyi gelir. Uyku problemi çekenlere de faydalıdır. Hafızayı güçlendirir.

Bal kabağı: Hücrelerin gelişiminde de göz sağlığına çok etkilidir. Yaşlanmaya bağlı hastalıklara karşı mücadele de etkilidir A,B,C, vitaminleri içerir. Vücudumuzda oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler göz sağlığında etkilidir. Zayıflamaya yardımcı olur. Prostat sorunun baş düşmanıdır. Prostat büyümesini engellemek için kullanılır. İdrar yapma zorluğunu ortadan kaldırır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin armasına yardımcı olur. Yeşil mercimek: Her türlü diyet durumunda mutlaka kullanılmalıdır. Çinko ve b vitamini deposudur. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kan şekerini düzenler, içindeki demir sayesinde metabolizmayı desteklemektedir. Ceviz: Kalp sağlığına faydalıdır. Kilo kontrolünde etkilidir. Kanserle mücadele de yardımcıdır. Beyni korur besler.

Badem: Etkili bir bağırsak düzenleyicidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vitamin açısından zengindir. Yaşlanmayı yavaşlattığı bilinir.

Yumurta: Düşük kalorilidir. Az yağlıdır ayrıca sindirimi de kolay bir proteindir. Sinir sistemi sağlığı ve hücre yapısı sağlığı açısından faydalıdır. İnsanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde bulundurur. Besinlerin içindeki en zengin proteinlere sahiptir. Yumurtanın içinde A,B,D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Kemik gelişimi ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. Enfeksiyona karşı koruma sağlar. Kefir, kalsiyum fosfor magnezyum ve protein açısından zengindir. Bağışıklık sistemindeki olumsuz hasarlı ya da problemi bölümleri yeniden onarılmasına yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı açısından faydalı çünkü çürüklerini de önlemede etkilidir.


Ayrıca bknz.

Sağlıklı kilo almak

Sağlıklı kilo almak bir bireyin kilo yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Kilo almayı ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.