Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Teknoloji / Ethereum madenciliği

Ethereum madenciliği

Ethereum madenciliği diğer altcoinlere göre 2018 ve önümüzdeki yıllara nazaran en çok kazandıracak alt coinler arasında yer alıyor. Diğer alt coinleri incelediğimizde en çok para eden ve kar eden coinler arasında hep bir bitcoin ve hard fork ile ayrılan diğer btc coinleri bulunuyor. Bu coinlerin dışında Ethereum madenciliği en karlı olanı. Ruslara ait olan Ethereum coinin fiyatı 2018 yılında 1000 doları görsede yıl sonunda en az 3000 dolar olacağı ve bu rakamdan işlem yapılacağını tahmin etmek zor değil.

Ethereum madenciliğini ekran kartları gücü ile yani gpu ile yapmalıyız. Hangi bilgisayarlar ile Ethereum madenciliği yapabileceğimizi incelemek gerekirse ; Notebook bilgisayarlarda ısınma problemi olduğu için laptop bilgisayarlar ile Ethereum madenciliği yapamayız. Notebook bilgisayarlara ekstra olarak pci-e ekran kartı ile çalışmak maliyetli olacağı için en uygunu masaüstü bir bilgisayar ile başlamak olabilir. Daha sonra isterseniz bu bilgisayarı rige çevirebilirsiniz.

Rig Nedir ?

Rig birden fazla ekran kartının aynı anda senkronize olarak çalışarak kazı yapılamasına verilen sistemin adıdır.

Rig demek anakartın desteklediği kadarı 6 yada 8 ekran kartları ile yazı yapmak anlamına geliyor. Şuandaki yeni madencilik ekran kartları için anakartlar çıkmış durumda. Bu anakartlar yaklaşık olarak 16 adet ekran kartını tek bir anakartda çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor.

16 Ekran kartı çalıştıran Asus B250 Anakart.

Bu işlemi yapabilmek içinde ekran kartlarının kaç watt elektrik çektiğini bilip ona göre power supply alıp bir yada birden fazla psu ile birbirlerine birleştirip aynı anda çalışmasını sağlamakdan geçiyor.

Geçelim madencilik işlemine; İsterseniz bir rig ekran kartı ile isterseniz tek ekran kartlı bir bilgisayar ile işlemi yapabilirsiniz. Ekran kartınızın en az 8 gb 256 bit olması faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızın işletim sistemini kurun.İsterseniz windows isterseniz linux yada başka bir sistem.Ben burada tarif edilen işlemleri windows 10 64 bit üzerinden tarif edeceğim.

1-Windows 10 kurulu temiz bir işletim sistemine ekran kartının driverlarını kurmalıyız.

2-Eğer overclock yapmak istereniz Msi afterburner ile yapabilirsiniz. Eğer bu işlemlere alışıp ne yaptığınızı bilirseniz ekran kartlarınızı modlayabilirsiniz. Bu işlem profesyonel bir işlemdir.Acemilerin yapmamasında fayda vardır. Biosunu değiştirerek bir kaç megabyte daha fazla kazmasını sağlamaktır.

3- Bu adresten Ethereum madenciliği için cüzdan alın.Ethereum paralarımızı burada saklayacağız.Bilgisayarınıza kurun.Tüm herşeyi yedekleyin.

4-Bu adresten Ethereum madenciliği için gerekli kazı programını indirin. Programı zipden çıkardan sonra ;

Start.bat üzerine sağ tuş tıklayın ve şu komutları yapıştırın

 

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal cüzdanadınız.rig1 -epsw sifre

Bundan sonra programı çalıştırıp bırakın. Havuz için ethermine.org adresi kullanılmıştır. Ne kazandığınızı görmek için
https://ethermine.org/ adresine girip üst sağ tarafa cüzdan numaranızı yazın. Cüzdanın kazdığı ethereum paranın ne kadar
zamanda ne kadar kazandığınızı ve cüzdan numaranıza gönderildiğini göreceksiniz.

Sorularınız için konu altına yorum yapabilirsiniz.

Ayrıca bknz.

STM32F4 Serisi Geliştirme Kartını Tanıyalım

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere mesleki olarak çok ihtiyaç duyulan ve oldukça hızlı bir geliştirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir