Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Felç nedenleri ve belirtileri

Felç nedenleri ve belirtileri

Felç nedenleri ve belirtileri: Felç adını alan bu rahatsızlık beyni besleyen kan damarlarında görülen bir tıkanıklık nedeniyle beyindeki kan akışının, bloke olması ve bunun neticesinde belirli bir süreliğine de olsa yeterli düzeyde oksijenle beslenemeyen beyin hücrelerin ölmesi neticesinde oluşan bir tür beyin hasardır. Beyin hasarı vücudun belirli bölgelerinde ki kas dokularını kullanamama ve vücudun bir kısmını kontrol edememe gibi duruma neden olmaktadır.

Felç nedenleri ve belirtileri

Felç çeşitleri nelerdir ?

Felç nedenleri ve belirtileri felç türlerini inceleyerek başlayalım.

  • İskemik felç
  • Hemorajik felç

 

İskemik Felç

İnsanlarda görülen yüzde 20 si İskemik felçdir. Bu rahatsızlıkla kalbin pıhtı atmasını neticesinde beyin damarlarım tıkanması ile beyine hasar veren bir felç türüdür. İskemik felç de damarlarda plak veya pıhtının yol açtığı tıkanıklar, bu damarların kan ve oksijen taşımasına engel olarak dokularının beslenmesine engel olur. Beynin hava gitmeyen beyin hücreleri ölmeye başlar. Kısa bir süre sonrasında beyin dokusunda kalıcı nekroz oluşur. Bu da iskemik felç olarak sonuçlanır.

Hemorajik Felç

Diğer bir felç çeşidi olan Hemorajik felç beyin damarlarından çatlaması yapmasıyla birlikte ortaya çıkan beyin kanaması neticesinde gelişen felç çeşididir. Hemorajik felci nedeni ise beyin damarlarında meydana gelen kanama sonucunda damar tarafından beslenilen beyin bölgesinde ve kanama alanlarında hasar oluşmaktadır. Hastada etkilenen alana bağlı olarak değişik klinik bulgular ortaya çıkar beynin hangi bölgesinin ne kadar hasar gördüğünü anlaşılması felç in daha sonraki etkilerini anlamada kolay ve yardımcı olur. Eğer hastada görme alanı etkilenirse görme bozuklukları, duyu bölgesi etkilenirse duyu bozuklukları ortaya çıkar. Genellikle vücudun belli bir bölgesinde hareket kaybı, konuşamama, yüz şeklinin değişmesi, yutkunamama, idrar kaçırma, en belirgin etkilerdir.

İstemik felç kanın pıhtılaşmasıyla damarları tıkayarak beyine kan gitmesini engeller. Bu sebeple meydana gelen felçler genelde ağrısızdır. Fakat beyin kanaması sonucu meydana gelen felçlerde çok fazla ağrılara sebep olur.

Felç nedenleri ve belirtileri 2

 

felç nedir nasıl tedavi edilir ?

Felç nedenleri ise; Felç riski birçok etken tarafından beslenmektedir. Felç olası nedenleri arasında en fazla dikkat çekeni ise birçok kişinin ortak hastalığı olan yüksek tansiyon rahatsızlığıdır. Felç vakaları en az yarısının yüksek tansiyonlu hastalarda ortaya çıkmaktadır. Tansiyon yüksekliğinin yanında, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kan basıncını yükselten ani sıcaklık değişiklikleri, sigara kullanımı, aşırı yorgunluk, uzun süre güneşte kalma ve fazla yemek birer risk faktörüdür.

Stres kendi başına olmasa da, tansiyonu ve kan ulaşması sürecini olumsuz yönde etkiler. Östrojen damarların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Menopoz dönemindeki kadınlara hormon tedavisi felç riskini azaltmaktadır. Sigara kullanan bir kişi aynı zamanda yüksek tansiyon hastasıysa egzersiz yapmıyorsa normal insanlardan çok daha fazla risk altındadır. Bu yüzden risk faktörlerinin en az da indirmek büyük farklar oluşturacaktır.

İnme nedir belirtileri

Felç belirtileri ise vücudun herhangi bir bölümünde kol bacak veya yüzün bir kısmını hissetmemesi, baş dönmesi, duyu kaybı, yutma ve yutkunma güçlüğü, öksürememe ve görme bozuklukları olarak kendini gösterebilir. Bir insan vücudunun tüm bölümlerini kontrol eder. Yani sağ beyin vücudun sol tarafını, sol beyin ise sağ tarafını kontrol eder. Sağ beyinde meydana gelecek hasar, vücudun sol tarafında etki eder. Felç belirtileri konusunda bilinçlenme felç vakalarında erken tanı ve müdahalesi açısından yararlı olacaktır.

Felce bağlı ön belirtiler ise ani gelişen bilinç kaybı, aniden gelişen yüzde kolda veya bacakta kısmi veya tam uyuşukluk. Ani gelişen görme bozukluğu kaybı, konuşma bozukluğu ve şiddetli baş ağrısıdır. Felç geçiren hastaya veya kişiye ilk müdahale hayati bir önem taşır. Felç için kesin bir tıbbi tedavi olmamakla birlikte ilk 3 saat çok önemlidir. Felçli hasta ilk 3 saat içinde hastaneye başvurduğu takdirde eğer hastanın durumu uygunsa damar açıcı tedaviler yapılabilir. Bunun dışında felçin derecesini ve etkilediği bölgeleri belirlemek için testler yapılır.

Felç Geçiren Hastaya Ne Yapılır ?

Felç durumunda yapılması gerekenler sürekli kontrol edilir bilincinin açık tutulmaya çalışılır. Kusma olasılığına karşı kişi yan yatırılarak felci gelişen kol tarafına yatırılarak hastaneye götürür. Bilinçsiz hastanın yan yatırılmasını özellikle başım veya ağızdan gelen sıvı varsa dışarı akabileceği şekilde yana çevirmesi gereklidir. Bu pozisyonuna koma pozisyonu adı verilmektedir. Felç tedavisinde risk faktörlerinin en az da indirmek için ilaçlar alınabilir. En önemli sebep olan, felç etkenlerini aza indirmek  amacıyla belli dozlarda aspirin kullanılabilir. Felç tedavisinde rehabilitasyona erken başlanması hastanın daha çabuk iyileşmesi açısından önemlidir.

Felçli hastaların rehabilitasyon tedavisinde öncelikle geçici olarak hareketsiz kalan hücreleri harekete geçirmek, daha sonra yıkıma uğrayan hücrelerin görevlerinin sağlam olan diğer hücreler tarafından yapılması sağlanır. Uygulanan tedavi programları uzman terapistler tarafından yapılır. Fizyoterapistler, uzman terapistler ve konuşma terapistleri tarafından hastalar, denge kurmak, yemek yeme, giyinme, yıkanma gibi günlük yapması gereken hareketleri geliştirirler. Felç sonucu vücut ta meydana gelen fiziksel engellere rağmen yaşama ayak uydurmalarını sağlarlar. Felçli kişiler hafızalarını kaybetmezler. Günlük yapılması gereken işlerini yapmaları konusunda cesaretlendirmek tedavi sürecinde faydalı olacaktır.

 


Ayrıca bknz.

Sağlıklı kilo almak

Sağlıklı kilo almak bir bireyin kilo yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Kilo almayı ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.