Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Gebelik

Gebelik döneminde sorun yaşamamak sağlıklı bir zaman geçirmek anne adayının alışkanlıklarına ve davranışlarına bağlıdır. Gebelik kadınlar için normal yaşamın dışında olan alışkanlıkların terk edildiği bazı kuralların olduğu özel bir zamandır. Kadınların çoğu gebelik başladıktan sonra rutin doktor kontrollerini gitmeye başlarlar. Bunu planlı olarak yapmayı düşünen kadınlar mutlaka gebelikten önce doktora giderek belirli bir hazırlık sürecinden geçmelidirler. Sağlıklı bir gebeliğin temellerinin sağlam bulmasına yardımcı olacaktır. Henüz anne karnında olan bebekle ilgili sorunların bir kısmı anne karnında bile tedavi edilebiliyor. Kadınlar açısından gebeliğin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

gebelikte kullanılan antibiyotikler

Hafta hafta Gebelikte Kontrolü

Gebe kalması ile birlikte mutlaka gebelikte doktor kontrolü başlaması gerekir. Gebelik için geçerli olan risk faktörlerini taşımayan anne adayı 28. gebelik haftasına kadar aksatmadan her dört haftada bir gebelikte doktor kontrolü yaptırmalıdır. Bu zamandan sonra 36 haftaya kadar iki haftada bir, daha sonra ise her hafta gebelikte doktor kontrolü yaptırmak için sağlık ocağına ya da doktora gitmeleri gerekmektedir. Hamilelik boyunca kadınların sağlıklı bir süreçten geçmesi meydana gelebilecek risklerin değerlendirilmesi için her üç ayda farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Bunları ihmal edilmemesi ve gebelikte doktor kontrolü yaptırmak mutlaka önlem alınmalıdır. Anne adayları her türlü belirtileri önemsemeli ve kendi doktoru ile paylaşmalıdır. Gebelikte kendi sağlığını düşünmek bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlamak zorunda olduğu bilinmelidir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyenler, gebelikten önceki zaman sürecine önem vermelidir. Planlı bir gebeliğiniz yoksa mutlaka bunun öğrenilmesi, doktor kontrolünden planlama yapılarak düzenli kontrollerini ihmal edilmemesi gerekir.

Hamilelik Öncesi ve Sonrası

Gebelik öncesinde olan muayene gebeliğin ilk muayenesinde kadında hepatit toksoplasma, rubelle, antikorları ve tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla TSH  bakılması gerekir. Gebe olanlar mutlaka alkol ve sigara alışkanlığını terk etmelidir. Sigara içilen ortamlara girmekten kaçınmalıdır. Kafein içeriği olan çay kahve kola gibi içeceklerin alınmaması gerekir. Gebeliğin sağlıklı bir süreç olmasına yardımcı olmak için sağlıklı düzenli bir beslenme gerekir. Uyku alışkanlığı düzenli olmalıdır. Ağır işlerden uzak durulmalıdır. Stres oluşturacak neden olacak her şeyden korunmalıdır. Yiyeceği yemeklerde alacağı besinlerde sebze meyve tüketmek gerekir. Ayrıca balık tavuk yumurta süt gibi içeriğinde proteini olan yiyeceklere önem vermelidir. Çiğ ürünlerden, fast food yemeklerden, dondurulmuş ürünlerden, günü geçmiş yiyeceklerden, daha doğrusu zararlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Alınan sebze ve meyveler mutlaka iyi yıkanmalıdır.

Süt ve süt ürünleri pastörize olmalıdır. Aç kalmamak suretiyle yemekler az ve sık yenmelidir. Kronik rahatsızlığı olanlar ilaç kullanması gereken durumlarda doktoru ile paylaşması gerekir. Her ilaç gebelikte kullanılmaz. Bazı ilaçlar bebeğin sağlığını riske sokabilir. Bu durumda kullanılan ilaç listesini doktor ile paylaşmak hayati derecede önemlidir. Şeker hastası yada yüksek tansiyon olan bayanların, buna özellikle dikkat etmelidirler. Hamilelik döneminde kadınlar bulaşıcı hastalıklardan kendini koruması gerekir.

Gebelikte Korunma

Hamile olan bayanların ortak kullanım alanlarında bulaşabilecek hastalık ve mikrop gibi yerlere gitmemesi gerekir. Örneğin kadınlar hamamı; Bu ve bu gibi ortamları girmemesi röntgen merkezleri ve manyetik alanlardan uzak durması gerekir. Bu şekilde davranışlar size zarar verecek bebeğinizi riske sokacaktır. Hamileliğinizin düzenli ve sağlıklı geçmesi için doktorunuza giderek tüm detayları doktorla paylaşmak gerekir. Alınacak ve alınması gereken her türlü önlemi doktorunuzun sizin için karar vermesi faydalı olur. Doktorunuzun tavsiyelerine uymak gerekir. B vitamini, folik asit bakımından gebelikte oldukça önemlidir.

Tüm vitaminlerin gebelikte önemli bir yeri olduğu belirtilmektedir. Faydaları olduğundan folikasit gebelikten önce kullanılmaya başlanması ve gebelikte ilk üç ay boyunca kullanılması önemlidir. Genellikle uygulamada gebelikle birlikte folikasit kullanımı başlar. Hamileliği planlayan kadınların önce folikasit açısından zengin olan yeşil yapraklı besinleri tüketmesi tavsiye edilir. Ama folikasit de sadece besinlerden anmak gerekir. Eğer vücudumuzda bu konuda eksiklik varsa doktorumuz bunu ilaç takviyesi olarak verebilir. Doktor kontrolünde hap olarak dışarıdan alınması faydalı olabilir. Bu doktorun değerlendirmesine bağlıdır.

Sağlıklı bir hamilelikte tetkikler mutlaka yapılmalıdır. Kan ve idrar tahlilleri ile gebeliğin tam olarak belirlenmesi yapılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ay içinde bebek de genetik bir anormalliğin olup olmadığının belirlenmesi için, ikili tarama testi denilen test uygulanmalıdır.

 

 Gebelik Testleri

Annenin kan örneğinden yapılan teste ultrason yardımıyla, bebeğe ait ölçümler de yapılmalıdır. Gebeliğin 16 ve 18 haftaları arasında yapılan üçlü ya da düşük testi bebekte olabilecek down sendromu gibi hastalıkların risk oranları belirlenir. İlk gebeliğini yaşayan kadınlar bebeğin hareketlerini çoğunlukla beşinci aydan itibaren hissedebilirler. Daha önce gebelik geçirenler ise bu hareketleri daha erken dönemde hissedebilirler. Bu aşamada anne adaylarının bebeğinin hareketleri ile ilgili farklılıkları iyi takip etmesi gerekir. Bu durumlarda doktora gidilmelidir.

Doktor bu durumda renkli ultrasonografi yaparak bebeğin vücut yapısı ile iç organlarını inceler anne adayı ve bebek arasındaki kan akımı kontrol edilir. Gebelikte olabilecek akıntılarda, kanamalarda doktorun mutlaka bilgilenmesi gerekir. Hamilelikte kadınlar için risk faktörleri ise anne adayının yaşı, sağlıklı bir gebelik yaşayabileceği en ideal yaş 18-35 yaşları aralığı arasındadır. bu yaşlar arasında olan kadınlar anatomik ve fizyolojik etkenleri gebeliğin daha iyi tolere edilmesini sağlar. Planlı bir gebelik isteyen annelerin kilosunun fazla olması, anormal kabul edilen sorunların yaşanmasına neden olur. Fazla kilolu kadınlarda gebelikte pek çok sorun gelişebilir. Kilolarına dikkat etmesi ve besinlere özen göstermelidir. Dikkat edildiği takdirde sağlıklı bir süreç geçirebilir.

 

 


Ayrıca bknz.

Çocuklarda inatçılık problemleri

Çocuklarda inatçılık problemleri 2 ile 4 yaşlar arasında sıkça karşılaştığımız problemlerin başında gelir. 2 ila …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.