Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Beslenme / Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Gıda zehirlenmeleri gıdalarda bulunan bakteri ve diğer toksinler nedeniyle oluşur.

Beyin sağlığına iyi gelen gıdalar

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri:

Gıda zehirlenmesi belirtileri arasında kusma, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, karın da kramplar gıda zehirlenmesinde ciddi bulgular gösteren tehlikeli durumlardır. Gıda zehirlenmesi ciddi bir durum oluşturabilir. Belirtiler çok ciddi durumda ise mutlaka acil olarak doktora gidilmelidir. Gidemiyorsanız 112 acil servisden ambulans talep edilmelidir. Gıda zehirlenmelerinde vücut sıvı kaybına uğrayacağından, bu kaybı önlemek için de bol miktarda sıvı alınmalıdır. Günde 2.5 litre su içilmesinde fayda vardır. Susuz kalınmamalıdır. Su, toksinlerin ve belirtilere neden olan bakterilerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Meyve suları, çorba ve et suyu bu tür zehirlenmelerde türetilebilinir. İlaç tedavileri dışında bitkisel doğal ürünler de kullanılmalıdır.

Çocuklarda şişmanlık ve sağlıklı beslenme
Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir aşağıda detaylıca inceleyelim.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir 2

gıda zehirlenmesi tedavi

Sağlıklı Beslenmek

Zencefil sindirim sorunlarının dışında gıda zehirlenmelerine de oldukça etkilidir. Zararlı olan toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Akşam yemeklerinden sonra da çay olarak da tüketilebilinir.

Bir bardak kadar su içinde rendelenmiş zencefil kaynatılarak içilir. Bal veya bir çay kaşı şeker eklenerek de tatlandırılabilinir. Ham olan zencefil yenilebilir. Bu da mide düzeyinin artmasını ve besinlerin çabuk sindirilmesini sağlar.
Elma sirkesi de zehirlenmelerde asidik bir etki bırakır. Etki nedeniyle de metabolizmayı hızlandırır. Besin zehirlenmelerinde hafifletmeye katkı yapar. Mideyi yatıştırır ve rahatlama sağlar. Bakterileri öldürür.

Cildi güzelleştiren yiyecekler

Sarımsak yağı ve soya karışımı yapılarak tüketildikten sonra sırtta ovalamalar Sonucu biriken gazın dışarı atılmasını sağlar.

Muzda bulunan potasyum içeriği gıda zehirlenmelerine karşı en büyük destekçidir. Uzun yumuşak olmasından dolayı mideyi rahatlatıcı önemi bulunmaktadır. Mideyi yormaz. Günde bir tüketmek enerji verir. Besin zehirlenmelerinde de etkili rol oynar. Günde en az iki veya üç muz tüketilmelidir.
Kimyon tohumu besin zehirlenmelerinde midede oluşan iltihabı kontrol eder. Bir çorba kaşı kimyon tohumu ezilerek bir bardak su ile yutmak gerekir.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir 3

Gıda Zehirlenmesi Ciddi Bir Problemdir

Bitkisel çaylar mide ve sindirim sistemini düzene sokmak için gıda zehirlenmesi durumunda tüketilebilinir. Mideyi rahatlatırken bir taraftan da sindirim sistemini temizler. Vücudu nemlenmesine yardımcı olabilir.
Nane çayı mideyi sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Mide kramplarında oldukça da etkilidir.

Kara kafes otu kökü çay olarak tüketildiğinde Mide enfeksiyonlarında Ve tedavisinde katkıda bulunur. Mide bulantısını giderir ve mideyi yatıştırır. Gıda zehirlenmelerinde bal zehirlenme ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için etkili bir yöntem bir sindirim sistemini iyileştirir. Bağırsakları yumuşatır bal doğal haliyle çay gibi içeceklerde tatlandırmak için kullanılabilir. Günde bir çay kaşığı alınan saf bal hazımsızlık gibi belirtileri besinlerle oluşacak mikrobik faaliyetleri iyileştirme sürecine katkıda bulunur.Midede asit oluşumunu kontrol eder desin zehirlenmeleri her yaştan insanı etkiler virüsü bulaşmış bakteri bulaşmış yiyeceklerle de tüketildiğinde bulaşılır.

Fesleğen gıda zehirlenmelerinde önemli bir rol oynayan etkili bir bitkidir. Fesleğen suyu bir çorba kaşığı bal ile karıştırılarak günde 1-2 kez içilebilinir. 1 litre suyun içine bir kaç damla fesleğen yağı damlatılarak içilebilir. Mide ağrısı ve kramplar gibi sorunlara neden olan enfeksiyonları ve bakterileri yok etmek için içilir.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

Gıda zehirlenmeleri bir veya iki gün de geçebilir. Bu süreden daha ileri uzun sürüyorsa, ishal durumu giderek artıyorsa ve kişi susuz kalıyorsa mutlaka en yakındaki sağlık kliniğine başvurmalıdır. Gıda zehirlenmesi dikkate alınması gereken bir sağlık problemedir.Gıda zehirlenmelerinde doğal bitkisel çözümler uygulanabilir. Şiddetlenen durumlarda ağrılar da kramplarda mide bulantıları ve kusmalar de mutlaka doktora başvurulmalıdır.Gıda zehirlenmelerinde yediğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Dışarıdan aldığımız sebze ve meyveleri mutlaka temiz bir suyla dezenfekte ederek tüketmeliyiz.


Ayrıca bknz.

Sağlıklı kilo almak

Sağlıklı kilo almak bir bireyin kilo yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Kilo almayı ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.