Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık / Göz altı şişlikleri nasıl geçer ?

Göz altı şişlikleri nasıl geçer ?

Göz altı şişlikleri nasıl geçer  genellikle uykusuzluk, yorgunluk, stres, gibi faktörler nedeni ile göz altı şişlikleri oluşur. Göz altı şişlikleri ciddi bir sağlık sorunu değildir. Güzel görünümü ve estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur.

Göz altı şişlikleri nasıl geçer

Şişmiş gözlerin nedenleri;

Ağlamak
Stres
Hava kirliliği
Sinüsler de doluluk
Aşırı içki tüketimi
Kötü beslenme
Uyku problemleri

Göz altı şişlikleri nasıl geçer sorusunun cevabını yukarıdaki sıralanmış maddelerden, hangisi ya da hangilerinin olduğunu tespit ederek, göz altı şişlik problemlerinizi giderebilirsiniz.

Bazen alerjik reaksiyon nedeniyle de oluşabilir. Göz altı şişliklerine engellemek için bir çok kozmetik ürün yerine bitkisel ve doğal çözümler uygulanmalıdır. Su içmek göz altı şişliklerini engellemek için en basit yoldur.

Günde bir buçuk 2 litre su içilmesi göz altların ve göz kapakların şişmesini engeller. Sıvı alımının çok alınması nedeniyle vücudumuzdaki toksinleri kolayca dışarı atabiliriz. Yiyeceklerimiz de özellikle tuzun tüketilmesi su tutulmasını neden olur. Suyun yanı sıra meyve suları çay kahve gibi içeceklerde tüketilebilirsiniz.

Çay

Çayda gözaltı şişliklerine iyi gelmektedir. Çay poşetleri kullanıldıktan sonra gözaltı şişliklerine uygulanmalıdır. Tahriş olan yerlere şişlikleri iyi gelmektedir. Bir taraftan da kızarıklık oluşmasını da engeller kullanılan çay poşetleri göz çevresindeki şişlikleri kısa süre içinde azaltacaktır.

Salatalık

Salatalık dilimleri şiş gözlerim tedavisi için etkili bir yöntemdir. Salatalık göz altlarındaki dezenformasyonu azaltmaya yardımcı olur. Buzdolabında beş veya 10 dakika bekleyen soğuk salata dilimleri ısınana kadar gözlerinizin üzerine yerleştirerek günde birkaç defa tekrarlamak gerekmektedir. Şişlikler için kırışıklıklar için de faydalı olacaktır.

Patates

Patates ise göz şişliklerin den kurtulmanın en etkili yöntemdir. Patatesi yuvarlak dilimler halinde keserek ve bu dilimleri göz üstüne koyarak şişlikler geçene kadar bu işlemi yapmakta fayda vardır.

Yumurta Akı

Göz altı şişliklerine yumurta akı şişliklerin yanı sıra kırışıklıkları da gidermektedir. Cilt sıkılaştırıcı özellikleri vardır. Yumurta akı aynı zamanda doğal bir gözenek sıkılaştırıcısıdır.Göz altı şişlikleri nasıl geçer sorusunun cevabı bu ürünleri kullanmakdan geçiyor.

Göz altlarında oluşan şişkinliklerine hafifletmenin bir yolu da sıcak su ve tuz uygulamasıdır.

Hazırlanışı

Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. Pamuk yardımı ile gözleri uygulanır. Gözler üzerimde pamuk birkaç dakika bekletilir. Sıcak su ve tuz karışımı gözlerdeki ve göz altındaki şişlik kısa sürede yatıştırır.
Göz altı şişliklerine neden olan uykusuzluk için ertesi gün su tedavisi uygulanabilir. Soğuk su kan damarlarını daraltır şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Çilek

Şişkin gözlerin rahatlamasına çileğin faydası vardır. Göz altı şişkinliklerini birkaç dakika içinde giderir.

Hazırlanışı
Çilek püre hale gelene kadar ezilir ve karıştırılır Sonra gözlere ve göz altı şişliklerine uygulanır. Gözaltı şişliklerini hafifletirken soğuk bir şekilde uygulandığında ise şişlikleri yatıştırmasını kolaylaştırır. Kırışıklıkları önler. Çilek ortadan kesilerek göz altı morluklarına ve göz altı şişlikleri üzerine uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.

Aloe Vera

Göz altı şişlikleri için aloe vera içerdiği E vitamini ile antioksidan etkisi gösterir. Göz çevresinde şişlikleri azaltma da oldukça etkilidir. Aloe vera göz altı şişliklerine doğrudan uygulanabilir kan dolaşımını arttırır. Böylece şişliklerin azaltarak göz çevresini sıkılaştırır. Zararlı toksinleri dışarı atmasını sağlar. Aloe vera gözlerin bakımını içeren cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Gözaltı şişliklerine estetik açıdan daha rahatsız edici bir durumdur. Bu şişlikleri gidermek için bitkisel çözümlerde denenebilir.

Hazırlanışı

Gözaltı torbalarına soğuk metal kaşık da uygulanabilir. Buzdolabında 5-10 dakika bekleterek çıkarıldığında kaşığın yuvarlak dış kısmı göze uygulanır. Kaşık göz üzerinde ılık hal alana kadar bekletilir. Bu deneme göz çevresindeki derinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Göz altı şişliklerine sebebiyle oluşan kan damarlarındaki daralmayı de hafifletir. Soğuk kaşık ile uyguladığınız kompres etkili ve basit doğal çözümler den biridir.Göz altı şişlikleri nasıl geçer sorusunu sizin için cevaplamaya çalıştık.


Ayrıca bknz.

Gıdı sarkması nasıl giderilir?

  Gıdı sarkması nasıl giderilir? Gıdı sarkması ile çenenin alt kısmında bir sarkma oluşur. Rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.