Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Göz morlukları neden olur nasıl geçer ?

Göz morlukları neden olur nasıl geçer ?

Göz morlukları neden olur nasıl geçer ? Bir darbe ya da yaralanmalar sonucunda oluşur. Kan ve sıvılar göz etrafında toplanır. Göz çevresi şişer ve koyu bir renk alır. Gözlerin morluklarının bir çok nedeni vardır. Göze alınan bir darbe bir şişme yaratır, sıvılar burun yanlarını toplanır gözaltı morlukları kafatası kırıklarından oluşabilir. Gözlerin morlukları sebebi kafatasından kaynaklanan diğer problemlerde olabilir. Cerrahi işlemler ameliyatlar gibi durumlarda göz morlukları olabilir. Gözler hastalık habercisidir.

Göz morluklarının diğer nedenleri ise alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir. Böcek ısırması göz çevresinde deri enfeksiyonu diş hastalıkları gibi durumlarda da söz konusudur.

Göz morluklarının başlıca belirtileri ise gözlerden şişme ve ağrı göz etrafında renk değişimi ve morarma, şişlik durumundan dolayı gözleri açarken zorluk yaşama, baş ağrısı gibi durumlarda bulanıklık yapma, görme engelleri dir. Bazı kişilerde ise kusma veya mide bulantısı da görülebilir. Bu durumlarda mutlaka tıbbi yardım alınarak doktora başvurulmalıdır. Eğer yaralanma nedeniyle bilinç kaybına uğruyorsak görme kaybı varsa, cisimler çift görünüyorsa, gözümüzün etrafında kan toplanmışsa, devamlı baş ağrısı gözün olduğu tarafta şiddetli acı ışığa karşı artan hassasiyet, baş dönmesi kusma mide bulantısı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Göz altı morluklarına buzda iyi gelmektedir.Göz Morarması Neden Olur, Nasıl Geçer? Ağrı ve Şişliğin hafiflemesini sağlar. Kan damarlarının daraltmaya yardım eder, yumuşak bir havlu içine buz poşeti konarak gözlere uygulanır. Göz şişliklerini ve morluklarını azaltmak için saat başı buz uygulanmalıdır. Uyku sırasında başımızı yükseltmiş durumda tutmak önemlidir. Bu sıvının göz etrafında birikmesine engeller. Sıcak kompres de şişlik sürecini azaltacaktır. Yarım saatlik süreçler halinde tatbik edilir.

Şişen bölgeye zeytin yağı da iyi gelmektedir. Şişik olan bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Göz altı şişliklerini indirmeye yardımcı olacaktır. Zeytinyağı gibi antiseptik özellikte olan yağlar kullanılabilir.

Göz morlukları neden olur nasıl geçer ?

Göz altı morlukları yuvarlak biçimde kesilmiş çiğ patates uygulayabilirsiniz. En az göz üstünde 10 dakika beklenmesi şişliklerin inmesine sağlayacaktır. Halka halka kesilmiş çiğ patatesleri buzdolabında bekledikten sonra göz etrafına uygulayabilirsiniz.

 

Göz morluklarına soğuk salatalık dilimleri de uygulayabilirsiniz. Göz altındaki morlukları geçirmede etkili olduğu gibi serinlik verir.Morlukların erken tedavisini sağlar, iltihabı azaltır.
Kullanılmış sallama çay poşetlerini buzdolabında bekleterek soğuk bir şekilde göz etrafına uygulayabilirsiniz. Yarım saat bekletilmesi faydalı olacaktır. Çayın içindeki maddeler ile morlukların inmesini sağlar. Morarma ve göz altlarındaki sıvı birikimi için

Karakafes Kökü

Karakafes otu da kullanılabilir. Su ve karakafes kökü hamur yapılarak ve elde ettiğimiz bu hamuru göz etrafı alanlarına uygulanır.

Arnica Bitkisi

Arnica bitkisi gözaltı morarmasına tedavi eder. Şişlikleri azaltır doku hasarına engeller aynı zamanda iyileşme sürecini kısaltır. Arnica yağı etkilenen bölgeyi günde iki yada üç kez uygulanabilir. Gözaltı morlukları na iyi gelen besinler arasında, C vitamini iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle C vitamini içeren besinlerin alımı arttırılmalıdır. Limon elma çilek portakal gibi C vitamini bol olan besinler tüketilmelidir. K vitamini travmalar kaynaklanan iltihaplanmaları azaltmaya yardımcı olur. K vitamini gıdaları alacağımız besinler ise ıspanak, maydanoz, brokoli, lahana, marul, gibi sebzelerdir.

Ananas


Anti oksidanlar açısından zengin olan ananas iyileşme sürecini hızlandırır. Cildimizde rengin açılmasına yardımcı olur. Bu tür durumlarda bol miktarda ananas suyu tüketilmelidir.Göz morarmaları neden olur nasıl geçer ?

PAPAYA

Çürük dokularını iyileşmesine yardımcı olur papaya ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur göz çevresine tatbik edilir. Göz altı şişliklerin de oluşumuna neden olan düzensiz uyku saatleri dengesiz beslenme gibi durumlar yorgunluk, halsizlik, bu şişliklerin oluşumuna neden olacaktır. Arnica yenmez ve içilmez, sadece şiş olan bölgeye sürülür. Göz morarmasına dağ tütünü bitkisi, gözlerde oluşan şişliği azaltmaya yarayan etkili bir bitkidir. Göz kaslarının sıkılaşmasını sağlar. Göz morarmasına önler. Dağ tütünü bitkisi krem olarak etkilenen bölgeye günde 2 ya da 3 kez uygulanır.


Ayrıca bknz.

Doğal yüz maskesi

Doğal yüz maskesi ve ev yapımı yüz maskelerini hazırlamak son derece eğlenceli ve yine son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.