Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Din Kültürü ve Ahlak / Kuran’da namaz

Kuran’da namaz

Kuran’da namaz gönüllü olduğu için ve cezası olmadığı için hatta kazası da olmadığı için, içten gelerek yapılması gereken bir fiildir. İnsanların şunu anlaması gerekiyor Kuran’ı Kerim’i neden miras taksimi yarım  sayfa ? (kime yine verileceği, kiminle evleneceği yarım sayfa) Bunlar tamamen ayrıntılarına kadar belirtiliyor. El, yüz, baş, ayak yıkayın şeklinde belirtiliyor. Abdesti eğer su yoksa toprakla teyemmüm edin deniliyor. Bunlardan böyle ayrıntı olarak bahsedilirken, Salavat, zikir, hamd veya tespih diye geçen ve Kuran’da namaz diye çevrilen, bu işten bu eylemden niçin ayrıntılarına göre Kuran’da bahsedilmiyor ?

kuranda kıble

kuranda namaz varmı ?

Neden namaz kılınmazsa ne ceza verileceği yok ? Namazın süresinin geçtiği zaman kazasının olmadığı belirtilmiyor. Kuran’da namaz vakitleri muğlak. Güneş doğunca, gündüzün iki ucunda, en az 3-5 saat dilim aralığındaki zamana denk geliyor. Namaz vakitlerinin yorumlanması gerekiyor. Örneğin ikindi 15:00 – 16:00 veya imsak vakti, şeklinde bir vakit yok. Kuran’ı Kerim’de namazın şekli belirtilmemiştir.

kuranda namaz nasıl kılınır ?

Kıyam, kıraat, rüku, sücut, kade’i ahir diye devam eder. 1 defa rüku 2 defa secde diye bunların hiç bir aslında bulunmuyor. kuranda namaz varmı ? Evet var ama hepsi açıklamaya muhtaç.

Mirası ya da  kiminle evleneceğini bir tam sayfa belirten Allah neden namaz kılmaya gelince ayrıntılar belirtmiyor genel bırakıyor ? Bazıları bu işin peygambere bırakıldığını düşünüyor. Hatta alimlere bırakıldığını düşünüyor. Mirası ve evlenilecek kişileri neden peygambere bırakmamış ? İş buraya gelince namaz denilen şeye gelince böyle boş bırakılmış. Bu açıkça bilinçli olarak, bilerek yapıldığı kanaatini doğuruyor.

kuranda namaz duaları nelerdir ?

Belki de hiç kimseden duymayacaksınız bir bilgi paylaşalım. Bunu peygambere bırakmış diyenler yada imamlara alimlere bırakmış diye düşünenler yanılıyor.  Bunu Allah kullarına bırakmıştır. Genel esaslarını Allah belirtmiş, gün doğarken, gün batarken, rüku ederek, secde ederek şeklinde, secde ederek yalvararak yakararak tazarru içerisinde eğilerek çağırarak dua ederek, benimle nasıl ilişki kurmak istiyorsanız, vaktine de şeklinde size bırakıyorum demiştir. Çünkü Allah özgürlükçü bir Allah’tır. Bize bıraktığı için cem evindeki de salahattır yani namazdır, camideki de salahattır.  . Namaz Türkçe’ de kılınır. Namaz Kürtçe’ de kılınabilir. Arapçada olur hindu dilinde de olur, İngilizce’ de olur. Her dilde Allah’a ulaşırsınız. Mabetlerden yükselen bütün sesleri Allah işitir. Sadece müslümanların camisinden yükselenleri değil. Hangi mabetten bir yakarış, içten gelen bir durum varsa Allah onları işitir.  O gün akşam veya sabah işlediğin günahı bir bir sıralayıp dökerek Allah’a yakarın. Af dileyin. Namaz kılarken illla şu duaları okumalısınız denilen bir zorunluluk yoktur. Allah ile bir saygılı bir dost gibi yakarıp, en içten dileklerimizle namaz kılarabiliriz. En güzel namaz bu şekilde olur. Önceden Kuran’da kaynağı olmayan söylenmiş şeyleri tekrar etmenin bir anlamı var mı ? Neden tekrar ettiğimizi bile bilmiyoruz. Hiçbir şey anlamadan tekrarlayarak namaz kılmış olur muyuz ? İçten bir ibadet olabilir mi bu ?

Yarab bir günah işledim bağışla. Cümle günahlarımıza estağfurullah diye cemevlerinde söylenmektedir. Allah bunu neden işitmesin ?

Kuranda ibadet

Buna şu şekilde düşünmek gerekiyor. Çok sevdiğiniz birisiyle başkasının koyduğu kurallarla buluşup bir arada olmak ister misiniz? İki sevgili buluşuyor, biri aşık biri Maşuk başkasının koyduğu kurallara göre birbirlerine münasebette bulunuyorlar. Namazın biraz size ait olması için Allah genelini belirtiyor. Senin de işin içine katılmak için bazı şeyleri serbest bırakıyor. Örnek olarak kuralların bir kısmını bizim koymamız gerekiyor.

Camide namaz kılarken İmam El Fatiha diyor,Yani duanızı bitirin çıkın gidin demek istiyor. Yani ben biraz daha durmak istiyorsam, biraz daha yalvarmak istiyorsam nasıl olacak ? Niye cemaati dağıtıyorsunuz ey imam ? Niye cemaate El Fatiha diyorsun 33 kere Sübhanallah. Bu böyle olmaz. Bu kurallara göre namaz kılınmamalıdır. Bunlar bir memuriyet şeklinde yapılan şeylerdir. Bir imparatorluk tapınağında devlet namazı gibi bir şey oluyor. Bunu bireysel olması gerekiyor. Dindarlık bireyseldir. Bizim bireysel dinsel dindarlığa ihtiyacımız var. Kimsenin görmediği yerlerde tek başına, namaz kılmak istemek, yalvarmak gibi. Bunlar çok güzel şeylerdir. Bunlar namazda olan şeylerdir

 


Ayrıca bknz.

Tüm Bankaların Faiz Oranları

Tüm Bankaların Faiz Oranları   QNB FinansBank 1.000 TL – 50.000 TL 6 – 48 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.