Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / PHP / Php yi kendi bilgisayarımda çalıştırma

Php yi kendi bilgisayarımda çalıştırma

Php yi kendi bilgisayarımda çalıştırma anlatım  ilgili bir program kurup, php yi kendi bilgisayarımda nasıl çalıştırırım sorusuna cevap bulacağız.

Öncelikle aşağıdaki linkteki programı çekiyoruz.Programın Adı AppServ download aşağıdada linkini veriyorum

Nasıl Yapılır ?

Buradan indirin

Yanlız eğer php kodlarınızı çalıştırırken mysql yada mssql yada oracle gibi bir bir veritabanı server programı ile çalışacaksanız onun kurulumunuda yapmanız gerekecektir.Bu program ile yanlızca php çalışacaktır.

Öncelikle programı indirdikten sonra açıp setup ekranına gelelim aşağıdaki gibi görüntüsü olacaktır.

Dolmasını bekledikten sonra gelen ekrana next butonuna basarak devam ediyoruz.

Sonraki bölümde bilgisayarda nereye kurulacağını seçiyoruz.Ben d sürücüsüne kurmak istediğim için aşağıdaki görüntü çıkıyor siz c sürücüsüne kurabilirsiniz.Böylece localhostunuz c sürücüsünde çalışacaktır ve sonra next butonuna basıp kuruluma devam ediyoruz.

Sonraki ekranda kurulumun hangi türünü seçmemiz gerektiğini seçmemizi istiyor.Typical kurulum bizim işimizi görecektir.Typical kurulumu seçip , next butonuna basarak devam ediyoruz.

Daha sonraki ekranda bizim serverımızın adını istiyor eğer server ismini değiştirirseniz kullanabileceğiniz default isim localhost’dur.Bu isimi kullanmamızın diğer amacı eğer yaptığımız çalışmaları başka bir bilgisayarda veya serverda çalıştırıcaksan bu ismi kullanmalıyız ki çalışsın.Bir alttaki bölümde mailimizi yazmamızı istiyor.Bir alttaki bölümdede 80 http portu kullanımını değiştirmeden next butonuna basıyoruz.

Eğer istersek bir sornaki ekranda mysql kullanıcı adı ve şifresini girmemizi bekliyor.Bunu daha sonra phpmyadmindende yapabiliriz.Yada kendimizin tanımlayacağı bir config dosyasındada belirtebiliriz.Ama biz şimdilik dolduruyoruz.

Daha sonra next butonuna basarak kuruluma devam ediyoruz.

Sonraki ekranda php kodlarımızı çalıştıracak apache server servisinin ve mysql veritabanı ile bağlantı kurmamızı sağlayacak mysql servisinin başlatmak isteyip istemeyeceğimizi soruyor.İşaretli olarak kalsınlar ve servisler başlasın.Eğer sizde mysql kurulu ve servisi daha önce başlatılmışsa aşağıdaki gibi ekran gelmeyebilir ve cmd penceremiz açılır ve kapanır.Problem yok durmak yok , yola devam 🙂

Close butonuna basıyoruz ve servisleri başlatıcak cmd pencerelerimiz aşağıda.

Diğer servisi başlatacak penceremiz

Eğer daha önce bilgisayarımıza yada serverımıza .net,asp gibi server olarak test etmek istediğimiz kurulumlar varsa

localhost dizini C:\Inetpub\wwwroot olarak kullanabilirsiniz(yanlızca daha önce farklı diller için kurulum yapanlara)

Eğer yoksada ;

C:\AppServ\www

dizinini default yer olarak görebilirsiniz.Bunların ayarını değiştirmeyide iis içerisinden yapabilirisiniz.Unutmadan programın başlat/programlar içerisinde app klasörü içerisinde görünür.Servisleri yeniden başlatma ,php,apache,mysql konfigüre etme ve mysql şifresi sıfırlama gibi özellikleride mevcuttur.

Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.