Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / SQL SERVER / Sql Fonksiyonlar / Right fonksiyonu
Sql Server Test

Right fonksiyonu

Right fonksiyonu Left fonksiyonunun tam tersi, sql fonksiyonları içerisindeki sağ tarafı seçmek için kullandığımız değişken tipli fonksiyonlarımız arasındadır. Sql Server veri tipleri arasında ayrım yapmadan, bir değerin sağ tarafından kaç karakter istediğimizi belirterek seçmenizi sağlayacaktır. Belirtilen sütun adı içerisinde, sütunun sahip olduğu değerin, bu değer genelde string değer olarak kullanılır, değerin belirttiğimiz sayı kadar sağdan seçerek bize döndürmesini sağlar. Böylece seçmiş olduğumuz sütunun içerisindeki değeri seçebileceğiz. Ayrı bir kullanımı da sütun dışında bir string değer vererek, seçilen string değer içerisinde sayısını belirttiğimiz kadarını seçmesini sağlar.

 

Right fonksiyonu kullanımı

RIGHT ( character_expression , integer_expression )  

Parametreler

character_expression
Bir karakter veya ikili veri ifadesidir. character_expression bir sabit, değişken veya sütun olabilir. Kendiniz değer verebileceğiniz gibi tablo içerisinden de seçebilirsiniz. character_expression, örtülü olarak varchar veya nvarchar’a dönüştürülebilen metin veya ntext dışında herhangi bir veri türünden olabilir.  Diğer veri tülerini dönüştürmek için Cast ve convert kullanımı uygundur.

integer_expression
Seçilen değerin yani character_expression içerisinden kaç karakterinin döndürüleceğini belirten pozitif bir tamsayıdır. Verilen sayı negatifse hata döndürülür. Integer_expression, bigint yazılır ve büyük bir değer içeriyorsa, character_expression, varchar (max) gibi büyük bir veri türünde olmalıdır.

Integer_expression parametresi, UTF-16 dilinde yorumlamaktadır.

Right fonksiyonu örnek kullanımı

SELECT Right (‘Sqlogren.com sql öğrenmek için web sitesidir’, 13)

 

Sonuç

Tırnak içerisinde verilen Sqlogren.com sql öğrenmek için web sitesidir kelimesinin soldan itibaren ilk 13 karakterini bize geri döndürücektir.

Result

web sitesidir

(1 row(s) affected)

 

Tablo sütununda left kullanımı şu şekilde olmalıdır

Select Right(sutun_ad) from tablo_ad

 


Ayrıca bknz.

Nchar fonksiyonu

Nchar fonksiyonu sql server içerisinde unicode karakterleri olarak değerlendirir. Her unicode karakterin sayısal taklit edilemeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.