Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sql Kurs / Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü

Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü

Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü

Merhaba, Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü eski versiyonların başından beri aynı problemi çoğu kullanıcı çoğu kez yaşamıştır.Ancak problemin ana sebebinin kurlum yapılırken türkçe yapılmaması genelinden oluşur ve veritabanı yaratırken türkçe yaratmak gerekir.Bunun dışında sql server’a login olan kullanıcının dilininde türkçe olması gerekiyor.

Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü
Sql server 2008 Türkçe karakter sorunu ve çözümü

Çözüm aşağıdaki gibidir.

Eğer sql server’ı yeni kuruyorsanız Server Configuration ayarlarında Collation menüsünde Database Engine default değerini Turkish_CI_AS yapabiliriz.Diğer türlü default olarak dil latin1 olarak kurulur.

Eğer sql server kurulumu yeni değilse veritabanı oluştururken  collaction seçeneğini Turkish_CI_AS yapmalıyızki türkçe karakterleri rahat rahat kullanalım.

Sistemle ilgili olarak kullanıdğınız bilgisayarın dilleri arasında türkçe karakter kullanımına izin vermelisiniz.Denetim masasından Region and Language ( Bölge ve Dil seçenekleri ) ve Administrative menüsünde  Change System Locale butonuna tıklayarak dili Türkçe yapmalıyız.Bilgisayarı yeniden başlatarak denemenizi tavsiye ediyorum.

Son olarak sql ‘e bağlanılan kullanıcının dilinide değiştirelim.Sql server içinden object explorer altından  Security/logins/ Burdan veritabanına ulaştığınız kullanıcıyı seçelim örneğin sa diyelim.Sa kullanıcısına sağ tuş tıklayarak properties  bölümüne girerek general tabında altda default language bölümünden turkish seçeneğini seçmemiz gerecektir.


Ayrıca bknz.

kelime içerisinden harf yada rakamaları silme

kelime içerisinden harf yada rakamaları silme Merhaba, kelime içerisinden harf yada rakamaları silme işlemini kısaca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.