Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / SQL SERVER / Sql Server Nedir ?
Sql Server Kısayol Tuşları

Sql Server Nedir ?

Sql Server Nedir ?

SQL ’e genel bir bakış yaparak, yeni özettiklerini inceleyeceğiz. Sql Server Nedir ?  Ardından bu yeni sürümle ilgili yazılım ve donanım bilgilerine değineceğiz.

Sql server nedir bunu anlamak için temel veritabanı yönetim sistemi sistemleri makalemizi incelemenizde fayda var. İlişkili veri tabanı yönetim sistemi (RDBMS) kullanır. Verilerin toplu bir şekilde saklanılması ve kayıtlı olan verilerin en iyi şekilde saklanılmasını sağlayan veri tabanlarını yönetmeye yarayan bir programdır. Microsoft tarafından geliştirilen adıyla Microsoft Sql Server ms sql denir. 1989 yılında ilk defa 1.0 versiyonu ile hayata gözlerini açtı.

İlişkisel veri tabanı yönetim sistemini kullarak verilerin belli bir bilgi oluşumunu sağlayabilmek, ham verileri işlenerek bilgi anlamına gelmesini sağlayabilen sistemdir. Bu bilgiler topluluklarının raporlanabilmesi ya da yazılımsal bir projede kullanılabilmesine olanak sağlar.

Önemli özellkileri arasında sql server ilişkisel olmasını veriler arasında bağ kurarak sağlar. Diğer bir önemli özelliği ise nesnesel olarak verileri ilişkilendirmesidir.Bu işlevsel fonksiyonları yaparken bir platform üzerinden gerçekleşir. Sql server hem görsel arayüz ile hemde t-sql kod kümesi ile yönetilerek çalışabilir. Ibm şirketi tarafından üretilmiştir. Şuanda Microsoft desteği ile geliştirilerek piyasaya sunulmaktadır. Sql server hakkında herşeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.

SQL Server, bir veri tabanı yönetim sistemidir. Temelde, iki tip veri tabanını yönetmek için SQL Server yazılımını kullanabiliriz.

OLTP (Online Transaction Processing): Veri tabanı içindeki ilişkili tablolarda bulunan verileri düzenleyerek, güncelleme hızını arttırır. Bu yapı içindeki verileri; birçok kullanıcı aynı anda değiştirebilir. Özellikte bankacılık ve rezervasyon işlemlerinde çok önem kazanan bir yapıdır.

OLAP(Online Analytical Processing): Genellikle büyük veri tabanları hakkında özet bilgi sağlarlar. Bu bilgi, analiz ve raporlama için kullanılır.

SQL Server; Terabyte mertebesinde verilerin tutulduğu büyük veri tabanlarından, en küçük veri tabanlarına kadar her ortamda tercih edilebilir.

SQL Server, ilişkili veri tabanı yönetimini kullanır ve bu, RDBMS (Relational Database Managment System) olarak adlandırılr. ilişkisel veri tabanı; sütun ve satırlardan ibaret iki boyutlu bir tablodur.

RDBMS yapısının iceriği

*** Tablo içinde uygun veri oluşturma ve tutma.

*** Veri tabanı içindeki veriler ve tablolar arasında ilişki kurma.

*** Verilerin doğru depolanması ve veriler arasındaki ilişkiler için gerekli olan kurallar.

*** Sistem problemlerinde verileri kurtarma.

*** Client uygulamalarından gelen istekleri cevaplama.

*** Transaction ve analiz için veri kaynaklarını yönetme.

 

 

Sql server nerelerde kullanılır örnek vermek gerekirse, hastanelerde, bankalarda, restauranlarda, okullarda ve bir çok bilgi yönetimi sağlanılması geren yerlerde, sql server nerede kullanılır sorusuna yanıt verebilmiş oluruz.

Sql Server Tarihi

Microsoft Sql Server OS / 2 için Sybase SQL Server’ı Sybase, Ashton-Tate ve Microsoft tarafından 1989’da OS  2. Sürüme bağlamak için bir proje olarak başladı.

NT için SQL Server 4.2, Windows NT’ye girdiyi işaretleyerek 1993’te yayımlandı.

SQL Server 6.0, Sybase ile işbirliğinin sona erdiğini işaret ederek 1995 yılında piyasaya sürüldü; Sybase, Microsoft’tan bağımsız olarak kendi SQL Server, Sybase Adaptive Server Enterprise versiyonunu geliştirmeye devam ediyor.

SQL Server 7.0, kaynak kodunun C ile C ++ arasında dönüştürülmesini işaretleyerek 1998’de yayımlandı.

2005’te yayımlanan SQL Server 2005, eski Sybase kodunun Microsoft koduna tam bir şekilde düzeltilmesini tamamladı.

 

Sql Server Sürümleri

Sürümleri birbirinden bağımsız özellikler ile farklı kullanıcı guruplarına hitap edebilmek için değişik versiyonları piyasaya sürmüştür. Sql server sürümlerini veritabanı yönetim sistemlerine göre büyük yada küçük ölçekli firmalara hitaben ihtiyaca göre üretilmiştir.

Temel Versiyonlar

Datacenter

Sql Datacenter 2008 R2 versiyonunda hayata geçen datacenter, adında anlaşılabildiği gibi veri merkezleri için üretilmiş sürümdür. 256 işlemci ve sınırsız rem desteklemektedir.

Enterprise

Enterprise en yüksek fonksiyon ve kapasiteye sahip olan özel sürümüdür. 524 Petabyta veri tabanı ve nesne yönetimi yapılabilmektedir. 2 Terabyta Rem yani hafıza kullanılabilmektedir. Process işlemci gücü ise 8 çekirdekli işlemci desteğine izin vermektedir.Cloustered küme yapısını sql serverlar üzerinden yapmaya müsadeye eder.Birden fazla sql server kümelenmesi ve verilerin ilişkilendirilmesini kapsar.

Standard

Standard temel sql server özelliklerini, çekirden veritabanı sistemini, servislerini bağımsız şekilde sunar. Diğer sürümlere göre az instance destekler. Sunucu çalışırken ram arttırabilme gibi özellkileri kapsar. Parelel indeksleri içermez.

Web

Web sürümü web hosting barındırıcıları için maliyetli olan fakat fonksiyonel bir sürümdür.

Workgroup

Workgroup ana bileşen ve fonksiyonları kapsamaktadır. Ek servis özelliği bulunmamaktadır.

Express

Express ücretsiz bir sürümdür. Ana bileşenleri ve arama motorunu içerir. Veritabanı ve kullanıcı sayılarında bir kısıt yoktur. Donanım kısıtlaması bulunur. 1 Gb Ram, 1 İşlemci 4 Gb veritabanı boyutu ile sınırlıdır.

 


Ayrıca bknz.

Nchar fonksiyonu

Nchar fonksiyonu sql server içerisinde unicode karakterleri olarak değerlendirir. Her unicode karakterin sayısal taklit edilemeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.