Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / SQL SERVER / Sql Server Makale / Transaction Log ve Database Dosyaları

Transaction Log ve Database Dosyaları

Transaction Log ve Database Dosyaları ilişkisel veritabanı (RDMBS) Sql Server’ı daha sağlam , istikrarlı ve tartılabilir olarak yapması için Sql server servisleri geçirdiği işlem kütüğü ve veritabanı dosyaları ile sağlamlaştırılmıştır.Yapılan ekleme kaldırma silme vs. işlemlerini ilk olarak servislerde loglanır.

Daha sonra yapılmış değişiklikler , kontrol noktalarından geçilerek kontrol edilir ve database’e yapılan işlemler geçirilir.Bunun anlamı bir kurtarma ve restore işleminin neden uzun sürüğünü açıkca sebebidir.

Bu süreç, log’u okur, işlem kütüğüne yazılan herhangi bir işlem olduğu için.Geri yükleme Restore işlemlerinde geri alınmadan kontroller yapılır ve kontrollerden önce database’ e işlem yapılmaz, hiç bir görev çalışmaz , atamalar iş görmez.Sql Server 2005 ‘in bu özelliği baskıcı ve hata önleyici olarak destek verir.

Log tutulmasının maksadı herhangi silinen eklenen ve yanlış yapılan,doğru yapılmış veya geri alınması gereken tüm işlemlerde en büyük destekçimiz olmasıdır.Eğer database’imiz bozulmuş olsaydı , en son aldığımız backup’dan geri döneriz yada Log dosyasını okutur istediğimiz yere döneriz.Bu sebebde Sql mdf ve ldf dosyalarını birlikte saklar.Database yöneticinin ilk işi bozulma ve yanlış yapılan silinen eklenen dosyaları istenildiği durumda sağlam ve çalışır hale getirmektedir.Dba da aynı görevi yapmakla yükümlüdür.

Transaction Log ve Database Dosyaları

Bir veritabanı , mantıksal olarak bir veya birden fazla veritabanı guruplayan çeşitli dosya guruplarından oluşabilir, ve kaydedilebilir.Database içerisindeki veri dosyaları 8 KB boyutlarında parçalar halinde saklanır.Her Index’in factor etkeniyle ne kadar dolu ve boş olması gerektiğin (8 kb ) olarak ayarlanabilir.Bir sonraki makalemizde Indexler üzerinde duracağız.Sql Server içerisinde veritabanının internet üzerinde yayınlamak mümkündür.
Dolayısıyla Log dosyamızı ve databaseimizi başka yerlere kaydettirebiliriz.Bu ağ üzerine başka bir bilgisayara dosya kaydetmek gibidir ve mantığı aynıdır.Böylece yediğimiz başka bir yere alıp, bozulma durumlarında backupımızı yükleyebilir , sistemimiz tekrar canladırabiliriz.

Database üzerine bilgiler 8 Kb olarak kaydedildiğini söylemiştik peki 8 Kb ‘dan büyük dosyaları Sql nasıl kaydeder ‘

10 kb lık bir yazı yazdık ve 8 kb lık dolu olan bölümümüze kayıt yapamıyoruz sql server hemen diğer 8 kb lık bölüme geçer ve geldiği bölüme işaret koyarak en son kaldığı yeri gösterir ve işaret eder.Bilgi erişimiz bu şekilde sağlanır.


Ayrıca bknz.

Sql Server en çok cpu yoran sorguları bulmak

Sql Server en çok cpu yoran sorguları bulmak Sql Server en çok cpu yoran sorguları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.