Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sql Kurs / Veritabanı Nedir ? Veritabanı nasıl oluşturulur?

Veritabanı Nedir ? Veritabanı nasıl oluşturulur?

Veritabanı Nedir ? Veritabanı bilgilerimizin saklanacağı yer olarak , bir bardak gibi düşünün.İçerisine bilgilerimizi koyarız ve bardak  bilgilerimiz çoğaldıkça dolar.

Database yani veritabanı oluşturmak için sql server içerisinde en az bir veri dosyası (Data File) ve bir geçiş dosyası (Trasnsaction Log File ) olmalıdır.

Veritabanı nasıl oluşturulur?

Veritabanını sql server management studio içinden yada, query analyzer bölümünden t-sql ile create database metodu ile oluşturabiliriz.Veritabanı oluşturuldak sonra  primary data file (mdf) ve Transaction Log File (ldf) dosyaları oluşur.Dosyaların oluşmasıyla sahiplik hakları belirlenir(Owner).Tabi bu haklara sahip olacak kullanıcının daha önce master veritabanında seçme ve oluşturma haklarına sahip olması gerekmektedir(creator).

Sql server kurulumu ile gerçekleşen model veritabanı yapısını alarak veritabanı oluşur.Sql server içerisinde sayfalama metodu ile kullanılır.

Sql server içerisinden veritabanı oluşturmak :

Sql server management studio açıldıktan sonra object explorer altından databases bölümüne sağ tuş tıklayarak New database bölümüne tıklayalım.

Daha sonra açılan pencerede yanlızca database name: bölümünün karşısına veritabanımızın adını yazarak, default ayarlar ile oluşturabiliriz.Ben db1 adını koydum.Siz istediğiniz adı koyabilirsiniz database name bölümüne.

Ok butonuna tıklayarak.Veritabanımızı oluşturmuş olduk.Birazda bu penceredeki diğer ayarlardan bahsedelim.Database name bölümünün hemen altındaki Owner bölümünden veritabanın sahibini değiştirebiliriz.

Database Files bölümünün altından Logical Name bölümünden veritabanın lojistik adını ve log dosyasının adını değiştirebiliriz.File Type bölümü ve FileGroup bölümleri sabittir.Bu ekrandan değiştirilemez.Bir veritabanında birden gurup oluşturabiliriz.Bunları sonraki makalelerimizde detaylı olarak inceleyeceğiz.Initial Size bölümünden veritabanı ve log dosyası için ,oluşturulma büyüklüğünü belirtir.Autogrowth bölümü  yerimizi doldukça bilgisayarın diski üzerinde kaç megabyte yer açabileceğini göstermektedir.Örneğin veritabanımız doldu ve yukarıdaki ayarlar ile açmış olsaydık.Her dolduğunda 1 mb veritabanına  ekleyerek büyütür.Path bölümü veritabanımızın ve log dosyasının nerede saklanacağının adresidir.Şahsi tecrübelerime dayanarak , önemli veritabanlarınızı sistemle ayni disk sürücüsünde oluşturmayın ve düzenli olarak backup alınız.File name bölümüde adındanda anlaşılacağı gibi isim oluşturulmak için kullanılır.

Diğer tablar options ve filegroup bölümleri :

Filegroup bölümü birden fazla dosya ile oluşturulan veritabanı yada diğer bir part tanımlamak için kullanılır.Profosyonel kullanıcılar kullanmalıdır.

Options tabında  collection : veritabanı kullanacağı dil,recovery model:backup alacağı metod,Compatibility level bölümünden veritabanının uyumlu olduğu sql server versiyonunu ayarlayabiliriz.Diğer ayarlar profosyonel kullanıcılar içindir.Çok fazla değişiklik yapmanızı önermiyorum.

t-sql ile veritabanı oluşturmak

create database: veritabanı oluştur komudunu kullanıyoruz.Hemen arkasından bir boşluk veritabanı adımız gelir.

FileName   : Oluşturulacak veritabanı dosyasının kaydedileceği adres

Size         : Veritabanı dosyasının boyutu.
MaxSize    : Dosyanın en fazla alacağı boyut.
FileGrowth : Dosyasnın artma boyutu .

Microsoft veritabanı oluşturma kalıbı aşağıdaki gibidir.

CREATE DATABASE  DBNAME

[ ON
<FILENAME> ,
<SIZE>,
<MAXSIZE>,
<FILEGROWTH>] [ LOG
<FILENAME>,
<SIZE>,
<MAXSIZE>,
<FILEGROWTH > ]
Kullanımı

Sql server magagement studio içerisinden new query butonuna tıklayın ve connect butonuna basın.Sayfaya aşağıdaki komutları yazın.(Kopyalayıp yapıştırmayın alışkanlarınız bu şekilde oluşmasın)

CREATE DATABASE sqlogren ON (

NAME = sqlogren,

FILENAME = ‘D:\data\sqlogren.mdf’,

SIZE = 10MB,

MAXSIZE = 50MB,

FILEGROWTH = 5MB )

LOG ON (

NAME = sqlogren_log’,

FILENAME = ‘d:\data\sqogren.ldf’,

SIZE = 20MB, MAXSIZE = 450MB,

FILEGROWTH = 5MB )

Yazarak master veritabanı seçiliyken execute butonuna yada klavyeden F5 tuşuna basın.

İşte hepsi bu kadar.Kolay gelsin


Ayrıca bknz.

Sql Server en çok cpu yoran sorguları bulmak

Sql Server en çok cpu yoran sorguları bulmak Sql Server en çok cpu yoran sorguları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.