Ara
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Teknoloji / Yeni başlayanlar için madencilik

Yeni başlayanlar için madencilik

Yeni başlayanlar için madencilik nedir nasıl yapılır sorularına cevap vereceğim. Madencilik internet üzerinde kurulu blockchain sistemi ile bilgisayarların yada bilgisayardan daha gelişmiş madencilik cihazlarının verilen şifre algoritmalarını gpu hızına bağlı olarak yorumlayıp, belli bir key elde etmesini sağlar. Bu bulunan key aslında blockchain üzerinde yapılan bir işlemin doğrulama kodudur. Bu işlemi yaparken kazı yaptığımız para biriminin örneğin etherum yada verge coin gibi isimleri bulunur. Her coin yani para biriminin havuzları farklıdır. Hangi para birimini kazmak isterseniz o para birimine ait havuza bağlanmak gerekir.

madencilik nasıl yapılır

Bu işleme başlamadan önce wallet yani cüzdan tanımlaması yapılması gerekir. Bu cüzdan ne işe yarar ? Aynı gerçek paralarımızı sakladığımız bir cüzdan gibi düşünebilirsiniz. Her bir para biriminin yani coin in kendine ait özel cüzdanı bulunur. Birden fazla para birimini tek bir cüzdanda saklamak mümkün değildir. Şöyleki yeni çıkan cüzdanlarda birden fazla bölüm olabilir ve bu bölümleri karışmayacak şekilde tek bir cüzdanda birden

mining nedir

Bir havuza bağlanabilmek için genelde 2 yöntem bulunur.

1- Havuza kayıt olarak kullanıcı adı ve şifre oluşturulur.Kullanıcı adı ve şifre ile girdikten sonra worker name ve worker pass denilen bir adet kullanıcı ve bu kullanıcıya bağlı şifre oluşturulur.

2- Herhangi bir kulllanıcı adı yada şifre oluşturmadan para birimini aktaracağımız wallet yani cüzdan oluşturarak yapılan kazıdan gelen geliri bu cüzdana atması sağlanır.

Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle minimum konfigürasyon bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Buda tek ekran kart ile bağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Madencilik için ekran kartının gücü kazı gücüne etki eder. Buda daha fazla para kazanmanıza yada az kazanmanıza sebep olacaktır.

Minimum olarak 8 gb 256 bit bir ekran kartı ile başlamanız gerekiyor. En çok kullanılan kartlardan bir tanesi Sapphire ekran kartıdır. Neden bu ekran kartı markası diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi bu ekran kartları kazı yaparken daha az elektrik tüketimi yapıyor. Sonuç olarak Asus marka bir ekran kartı kullansaydık yaklaşık olarak 2 kat daha fazla elektrik tüketimi ve maliyeti olurdu.

Yeni başlayanlar için madencilik diğer bir adıyla mining yapacaklara ekran kartı tavsiyelerimiz şunlardır.

1-Sapphire rx 580 Nitro Plus

2-Sapphire rx 480 Nitro Plus

3-Sapphire rx 470 Nitro Plus

Tabiki bu kartların ücretleri sıralamasına göre en yüksekden alçağa doğru sıraladım.Eğer bütçeniz kurtarıyorsa ;

Sapphire rx vega 64 ekran kartını almanızı şiddetle tavsiye ederim.


Ayrıca bknz.

STM32F4 Serisi Geliştirme Kartını Tanıyalım

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere mesleki olarak çok ihtiyaç duyulan ve oldukça hızlı bir geliştirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir